Všechno co jste chtěli vědět o Fedu III

Tomáš Janča | 1. 2. 2001
Všechno co jste chtěli vědět o Fedu III
FOMC americké centrální banky ukončil své dvoudenní zasedání. Klíčová úroková sazba na federální fondy byla snížena z šesti na 5,5 procenta. V třetím dile vám odhalujeme historii a strukturu Fed.

Velkou část funkcí celého systému vykonává dvanáct Federálních rezervních bank (Federal Reserve Banks) a jejich dvacet pět poboček. Mezi hlavní funkce bank patří vedení celonárodního zúčtovacího systému, distribuce oběživa, dohled a regulace členských bank systému a jejich holdingových společností a funkce bankéře pro americké ministerstvo financí (U.S.Treasury). Každá banka má vlastní výbor, jehož členové se rekrutují jak z představitelů členských bank systému, tak i z veřejnosti. Zástupci lidu jsou jmenování představiteli členských bank i samotným Výborem guvernérů.

Výbory Federálních rezervních bank poskytují Výboru guvernérů a Federálnímu výboru volného trhu velké množství informací o ekonomickém vývoji ve všech koutech Spojených států. Navíc každé dva týdny musí tyto výbory navrhnout diskontní sazbu, za kterou budou jejich banky poskytovat úvěry. Výsledná výše diskontní sazby podléhá schválení Výboru guvernérů.

Hlavním zdrojem příjmu Fedu jsou úrokové platby z jím nakoupených vládních cenných papírů. Další zdroj příjmů tvoří například diskontní úvěry, které tyto banky poskytují, a různé poplatky, např. za provádění zúčtovacích operací mezi bankami. Po odečtení nákladů musí Fed přebytečný zisk předat ministerstvu financí.

Subjektem, který přímo vykonává měnovou politiku, je Federální výbor volného trhu (Federal Open Market Committee). Kromě výše zmíněných operací na volném trhu má na starost např. devizové intervence.

FOMC se skládá ze sedmi členů Výboru guvernérů a pěti z dvanácti prezidentů rezervních bank, ze kterých má své místo ve výboru jisté pouze prezident Federální rezervní banky v New Yorku. Ostatní členové se střídají v ročních intervalech na základě rotačního principu. Tento výbor se schází osmkrát ročně a jeho předsedou je tradičně předseda Výboru guvernérů.

Poslední součástí Fedu, kterou zde zmíníme, jsou členské banky Federálního rezervního systému. Přibližně čtyřicet procent všech komerčních bank tvoří členové Fedu, ale tyto členské banky pokrývají téměř sedmdesát procent všech komerčních depozit.

Mluvíme o systému duálního bankovnictví, protože existují jak komerční banky, které jsou členy Fedu, tak i komerční banky, které členy Fedu nejsou. Jejich členství záleží na úrovni, na které jim byl vznik povolen. V případě, že vznikly na federální úrovni, musejí být ze zákona členy Federálního rezervního systému. Pokud na státní úrovni, mohou si vybrat, zda chtějí být součástí systému či nikoliv. Rozhodnutí o tom, zda se stát členskou bankou Fed, závisí na analýze nákladů a užitku z tohoto členství.

Nákladem je:

- povinný nákup akcií regionální rezervní banky - přísnější regulace a dohled

Přínosy jsou naopak:

- exkluzivní přístup ke službám Fedu, obzvláště k diskontním úvěrům a zúčtovacímu systému
- podíl na tvorbě měnové politiky prostřednictvím svých zástupců ve výborech Federálních bank

Tímto končí úvodní exkurs do Federálního rezervního systému. V budoucnu se podíváme na to, jak rozhodnutí Fedu ovlivňují vývoj na kapitálových trzích a je-li pro investora důležité pozorně jej sledovat.

Zde najdete první a druhý díl seriálu.

Jak se projeví včera ohlášené snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu? Myslíte, že vrátí Americe růst? Zdá se Vám v noci o Fedu? Napište jaký je váš názor.

Zde najdete názory k prvnímu a druhému dílu.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services