Bez handsfree na silnici nelez!

Bez handsfree na silnici nelez!
Do konce roku mohou být řidiči s mobilem v ruce považování pouze za nezodpovědné hazardéry. Od ledna je však za telefonování bez handsfree sady budou dopravní policisté odměňovat pokutou.

S novými dopravními předpisy přibude řidičům prvního ledna příštího roku nová povinnost. Budou-li chtít při řízení auta telefonovat, musí mít "volné ruce". Za nedodržení tohoto nařízení mohou policisté v příštím roce uložit pokutu do tisíce korun na místě nebo do dvou tisíc ve správním řízení. V obdobné výši se pohybují tresty za tento přestupek i ve většině evropských zemí. Výjimkou je Slovensko, kde zaplatíte pouhých 300 slovenských korun, na druhém konci je Španělsko a Polsko, kde se pokuty za telefonování bez handsfree mohou vyšplhat až do výše desítek tisíc korun.

Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, která umožňovala telefonovat při řízení s mobilem u ucha. Po novém roce bude jedinou zemí s touto "výsadou" Německo, kde však obdobný zákaz vstoupí v platnost prvního února. Pak již budou "volné ruce" potřebovat řidiči ve většině evropských zemích. V Portugalsku však ani handsfree nepomůže, jakékoli telefonování za volantem je tam totiž zakázáno.

Ti, kteří chtějí předejít vysokým pokutám, si budou muset koupit handsfree. Jeho ceny se pohybují v rozmezí od pětistovky (v některých předplacených sadách či aktivacích za korunu) za běžný headset (sluchátko do ucha) až po více než deset tisíc za skutečné handsfree s hlasovým vytáčením. Bondovka (headset) je sice levná, avšak při dlouhých jízdách nepohodlná a podle některých názorů může být množstvím volně ložených drátů stejně nebezpečná jako mobil bez ní. Kvalitní handsfree vám poskytne skvělý komfort, pokud však používáte auto pouze na cesty k babičce, bude jeho pořízení zbytečnou investicí. Ocení ho spíše ti, kteří nemohou "odložit" své utržené sluchátko ani při cestě autem.

Přibližnou výši pokut ve vybraných evropských zemích najdete v tabulce:

zeměs handsfree sadou bez handsfree pokuta za porušení předpisu
Dánsko 300 DK
(1420 Kč)
Německo 60 DEM*
(1080 Kč)
Francie 230 FRF
(1240 Kč)
Řecko neznámo
Itálie 54 000 - 200 000 ITL
(990 - 3660 Kč)
Rakousko 300 ATS
(770 Kč)
Polsko až 5000 PLN
(až 46 400Kč)
Portugalsko 5000 PTE
(880 Kč)
Švýcarsko 100 CHF
(2330 Kč)
Španělsko až 100 000 ESP
(až 21 300 Kč)
Slovensko 300 SKK
(240 Kč)
Česká republika 1000 Kč na místě
2000 Kč ve správním řízení
Maďarsko není jednoznačně stanoveno

Pramen: ADAC (Německý automotoklub), Policie ČR
* nové předpisy zakazující telefonování bez handsfree platí v Německu až od 1. února 2001
- telefonování za jízdy povoleno
- telefonování za jízdy zakázáno

Už jste si koupili handsfree sadu do svého auta? Myslíte si, že stanovená výše pokut odradí nezodpovědné telefonisty od volání bez "volných rukou"? Podělte se o své názory s ostatním čtenáři.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2001 8:54

Ale to je prece blbost. Jsem schopen prokazat, ze budu ridit stejne bezpecne po jednom pivu jako zcela strizliv a stejne tak jsem schopen prokazat, ze budu ridit stejne bezpecne s mobilem v ruce jako bez mobilu v ruce. Zakon postihuje i pouzivani vysilacek, ktere bezpecnost naopak zvysuji, napr. informacemi o dopravnich problemech. Takze idealni reseni jak neplatit pokuty je poridit si kourova skla, aby do auta nebylo videt - a je klid. Je to stejny nesmysl jako 50 km/h na prehlednych usecich v obcich, kde se chodci stejne nevyskytuji a jizda povolenou rychlosti tam zpusobuje naopak otupeni smyslu a snizeni pozornosti.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2001 9:34

Věřím, že řídíte stejně bezpečně po pivu jako s mobilem. Nevím ale, jak chcete prokázat, že je to stejně bezpečné, jako bez toho. I kdyby zákaz piva a mobilu zrušili, musí to být považováno za přitěžující okolnost při stanovení viníka nehody. Žádnou handsfee sadu nemám, ani mít nebudu, mobil mám, ale v autě ho neberu, bere ho vždy spolujezdec. Štve mě, když jsou ulice přecpané automobily, ve kterém sedí řidič sám a na uchu má přilepený mobil. Těm se nechci podobat. Ti lidé nemají úctu už ani sami k sobě, když si neponechají trochu soukromí ani při řízení automobilu.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services