Dohnat a předehnat Ameriku!

Dohnat a předehnat Ameriku!
Evropa je prý báječné místo pro investování, ti, kdo nakoupí evropské akcie, budou po zásluze odměněni. V tříletém horizontu až dvacetiprocentním průměrným ročním zhodnocením vloženého majetku. To vše a ještě mnohem více slibují šéfové fondu Euro investiční společnosti Newton.

Vsadit čistě na Evropu se rozhodla společnost Newton (profil, názory). Její v průběhu léta vzniklý fond Euro (profil, názory) investuje výlučně do evropských akcií z báze indexu Dow Jones Stoxx 50. Přítomný čas pro slůvko investuje je platný teprve krátce. Do vínku totiž správce fondu nedal žádný majetek, a tak jej v průběhu léta od investorů teprve sbíral. Do víru evropských akciových trhů se jeho portfoliomanažer Ivan Čuka vrhl teprve v druhé polovině září, poté, co především od institucionálních investorů získal pod správu přibližně 25 milionů korun. Zatím se zdá, že pozdější zainvestování bylo pro fond velkým štěstím. Zatímco kurs podílových listů počátkem září založeného podobně koncipovaného a na stejný index zacíleného Eurotrendu SIS (OFSISEUR) se nyní pohybuje šest procent pod nominální hodnotou, Euro je nad nominálem.

Když Euro, tak v euru

Od ostatních českých fondů, snad s výjimkou Interkonta ŽB-Trustu (profil, názory), se Euro liší denominací podílových listů ve společné měně Evropské unie. Pro podílníky to znamená, že při vstupu, případně výstupu z fondu zaplatí poplatek za převod měny, na kolísání kurzu podílových listů se ale vůbec nepodílí kurzové riziko. To je sice ve vazbě koruna / euro minimální, přesto ale potenciálně existuje. Na fond má uvádění kurzu v euru místo v koruně jeden negativní dopad: v pravidelných tabulkách a hlášeních ho zatím neuvádí Unie investičních společností ČR, i když je správcovská společnost jejím řádným členem.

Byť fond existuje teprve pár měsíců, dopracovali se již jeho správci k poznání, že investiční strategii je třeba změnit. V souladu se statutem je fond všude prezentován jako smíšený, stabilizující rozbouřené akciové portfolio evropskými dluhopisy. Podle šéfa investiční společnosti Newton Pavla Semráda bude nakonec vše trochu jinak: "Chceme Euro přesunout do kategorie akciových fondů, máme pocit, že tuzemští investoři se již naučili rozlišovat všechna rizika a jsou ochotni investovat do čistě akciového fondu," říká. Portfolio má na starost zkušený Ivan Čuka spravující dříve fondy skupiny Expandia. Externím konzultantem zainteresovaným finančně na výsledcích mu je rakousko – švýcarská investiční banka Valor. Čuka zamýšlí investovat devadesát procent do indexu DJ Stoxx 50, tedy akcií padesátky největších evropských firem. Zbytek si chce ponechat na aktivní spekulace, případně jako zásobu hotovosti. Kromě akcií zemí eurozóny jsou nyní v portfoliu zastoupené také tituly švédské, švýcarské a britské. V hotovosti je zatím přibližně patnáct procent majetku fondu a do budoucna by likviditu pro odkupy měly zajišťovat pokladniční poukázky České národní banky.

Koho osloví?

"Do půl roku chceme ve fondu spravovat tři miliony euro (150 milionů korun)," tvrdí sebevědomě nedávno jmenovaný šéf investiční společnosti Newton Pavel Semrád. Chce toho dosáhnout lepším marketingem firmy a rozjetím aktivit sesterské dealerské společnosti Divitia. Kvalitní přímý prodej má být v budoucnu jednou z hlavních výhodou skupiny Newton. Portfolio manažer Ivan Čuka dodává: "Společná evropská měna je výrazně podhodnocena, dolar nadhodnocen. Při investici do Spojených států může investor během dvou až tří let ztratit patnáct procent majetku jen na poklesu dolaru," prognózuje Čuka a dodává: "Inflace v eurozóně klesá, rizika zvýšení úrokových sazeb nejsou vysoká. Jediné, co Evropu brzdí, jsou vysoké ceny ropy. V příštích letech porostou ekonomiky starého kontinentu rychleji než za oceánem."

Newton Euro má poměrně vysoký vstupní práh první i každé další investice. Minimální investovaná částka musí dosahovat 500 euro (přes 17 tisíc korun), na opakovaný nákup je třeba minimálně 100 euro (3480 korun). Podobné sumy dnes již stačí k nákupu mnohých zahraničních fondů, konkurenční tuzemští správci mají požadavky na minimální investici většinou výrazně nižší. Co tedy bude potenciální investory motivovat k nákupu podílových listů malé české investiční společnosti, vlastněné dvěma fyzickými osobami, zůstává záhadou. Manažeři správcovské firmy věří, že to bude nadprůměrná dostupnost a otevřenost firmy. "Zahraničních fondů je mnoho, klienti mají problém se v nich vyznat, my známe lépe jejich potřeby, dokážeme s nimi snáze komunikovat, informovat je o vývoji svěřeného majetku," argumentuje ve prospěch budoucnosti svého fondu šéf investiční společnosti Newton.

Newton Euro je akciovým fondem věřícím ve vysoký růstový potenciál evropské ekonomiky. Základem portfolia jsou akcie velkých evropských podniků, doplněné o cenné papíry menších (ale teoreticky rychleji rostoucích) firem. Mezi jeho slabé stránky patří vysoké požadavky na první i každou další investici. Podle našeho názoru by se na portfoliu agresivního investora měly evropské tituly podílet maximálně z poloviny.

Věříte společnosti Newton? Jakou jí předpovídáte budoucnost? Jakou část portfolia doporučujete dát na starý a jakou na nový kontinent? Napište svůj názor.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 11. 2000 11:16

No, myslím si, že seriozní správce by asi neměl klientům "slibovat" až 20 % p.a. Ono to tak může být, ale taky nemusí. Pánové si hodně věří. Nechci to zatracovat, je dobré, když někdo přijde s dalším pro ČR novým produktem, ale takto vedená reklammní kampaň se mi jeví mírně řečeno neetická.

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 11. 2000 23:55

Pokud jsem dobře pochopil, bude to podobně indexový fond jako třeba Eurotrend od SIS? Jaký bude mezi nimi rozdíl? Který by si měl člověk zvolit?

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services