Do banky přes internet chodí Češi dvakrát až čtyřikrát týdně

pk | rubrika: Aktuality | 20. 6. 2019 12:50

Elektronické bankovnictví už využívá ke správě svých financí naprostá většina (95 procent) obyvatel Česka, která má přístup k internetu. Oproti loňsku je to o pětinu víc. Ukázal to čerstvý průzkum, který pro Českou bankovní asociaci udělala agentura SC&C na reprezentativním vzorku 1011 lidí ve věku od 18 do 79 let.

Průzkumu se účastnili jenom uživatelé internetu. Jak přitom vyplývá z loňského průzkumu Českého statistického úřadu, 15 procent lidí starších 16 let zatím internet nikdy nepoužilo. Mezi lidmi staršími 55 let je to dokonce 37 procent.

Lidé obvykle do elektronického bankovnictví vstupují dvakrát až čtyřikrát týdně, ukázal průzkum agentury SC&C. Vlastníci mobilní aplikace ho pak obecně používají častěji, někteří (devět procent) i několikrát denně.

Do aplikace se lidé nejčastěji přihlašují pomocí uživatelského jména a hesla (37 %). Roste ale využívání biometrických údajů (36 %), z nichž nejčastěji (75 %) jde o otisk prstu.

Přes webový portál banky se přihlašuje 83 % uživatelů, přes mobilní aplikaci 35 %. „Zatímco při provádění plateb, ověřování zůstatku či kontrole příjmů a výdajů si Češi často vystačí s mobilní aplikací, v případě nastavování trvalých příkazů a inkas, nastavení účtu a karet a dalších, obecně složitějších operací na jejich bankovním účtu preferují přístup přes webový portál,“ říká Helena Zavázalová, poradkyně České bankovní asociace.

Změní se klíč!

Platby kartou na internetu mají být od září ještě rychlejší a bezpečnější. Ne pro každého to ale přinese změnu k lepšímu. Kdo nemá mobilní aplikaci nebo moderní telefon, bude to mít složitější než doteď.

Konec přepisování SMS, platbu potvrdíte otiskem. Zpřísnění ale přinese i komplikace

Elektronickému bankovnictví se vyhýbají především starší lidé. Vede je k tomu obava o bezpečnost či zažitý zvyk chodit na pobočku.

Průzkum se ptal i na takzvaný multibanking. O možnosti ovládat všechny své bankovní účty z jednoho místa již slyšela téměř polovina Čechů, ale zatím jenom dvě procenta ji už aktivně využívají. Celkově hodnotí multibanking jako přínosnou funkci téměř dvě třetiny lidí. Na druhou stranu 39 % uvedlo, že by ho neužívalo, protože ho vzhledem k vlastnictví pouze jednoho účtu nepotřebují, případně tuto funkci nepovažují za bezpečnou (23 %). Obavy o bezpečnost (29 %) jsou současně druhým největším důvodem, proč by službu multibankingu využívali pouze prostřednictvím své banky (76 %).

Větší zájem než o multibanking mají lidé o možnost využívat služby státu, třeba pořídit si výpis z katastru nemovitostí či z rejstříku trestů díky údajům z internetového bankovnictví. Uvítalo by to 58 % lidí.

„Na této možnosti již některé banky pracují v rámci projektu s názvem Sonia. Pokud se podaří prosadit potřebné změny legislativy, dostanou Češi možnost prostřednictvím svých přihlašovacích údajů do elektronického bankovnictví, takzvané bankovní identity, čerpat elektronicky služby od státu i soukromých společností. U soukromých služeb půjde třeba o změnu dodavatele energií, úpravy nastavení služeb svého mobilního operátora a podobně,“ dodává Zavázalová.

V současné době mohou Češi elektronicky využívat služby státu pomocí datové schránky či e-občanky, čehož podle průzkumu využívá jenom devět procent lidí. Ostatní často o této možnosti buď nevím, nebo nevlastní datovou schránku či e-občanku.

S podobou a funkcemi, ať webového portálu či mobilní aplikace, je podle průzkumu víc než polovina dotázaných. Zásadní jsou pro ně jednoduché a přehledné ovládání (9,1 bodů z 10), vysoká míra zabezpečení (8,7 bodů z 10) a u webových portálů také možnost fultextového vyhledávání či dlouhodobý výpis transakcí (8,6 a 8,4 bodů z 10).


Ještě jeden průzkum? Banku v mobilu už má polovina Čechů do 50 let

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

Aspoň jednou už bankovní identitu jako „digitální občanku“ skutečně využilo skoro půl milionu lidí.

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

Bankovní identitu pro jednoduché ověření při online komunikaci s veřejnou správou mohou začít využívat i první klienti Raiffeisenbank. Službu jim banka zpřístupní postupně během září... celý článek

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

18. 8. 2021 | Petr Kučera, Veronika Doskočilová | 11 komentářů

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

U poloviny bank se nemusíte smířit s tím, jaké číslo vašemu kontu přidělí. Chce to ale aktivitu a vejít se do pravidel. Bohužel: Přenést stejné číslo ke konkurenci nejde (přinejmenším... celý článek

Na ověření přes bankovní identitu dosáhnou další statisíce lidí

16. 8. 2021 | Olga Skalková | 15 komentářů

Na ověření přes bankovní identitu dosáhnou další statisíce lidí

Snadný přístup k veřejné správě nabídne od září šestá banka, do konce roku by se měly přidat ještě přinejmenším další dvě. Ověření klientů vůči firmám zatím umožňují tři banky, zapojilo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.