Do banky přes internet chodí Češi dvakrát až čtyřikrát týdně

pk | rubrika: Aktuality | 20. 6. 2019

Elektronické bankovnictví už využívá ke správě svých financí naprostá většina (95 procent) obyvatel Česka, která má přístup k internetu. Oproti loňsku je to o pětinu víc. Ukázal to čerstvý průzkum, který pro Českou bankovní asociaci udělala agentura SC&C na reprezentativním vzorku 1011 lidí ve věku od 18 do 79 let.

Průzkumu se účastnili jenom uživatelé internetu. Jak přitom vyplývá z loňského průzkumu Českého statistického úřadu, 15 procent lidí starších 16 let zatím internet nikdy nepoužilo. Mezi lidmi staršími 55 let je to dokonce 37 procent.

Lidé obvykle do elektronického bankovnictví vstupují dvakrát až čtyřikrát týdně, ukázal průzkum agentury SC&C. Vlastníci mobilní aplikace ho pak obecně používají častěji, někteří (devět procent) i několikrát denně.

Do aplikace se lidé nejčastěji přihlašují pomocí uživatelského jména a hesla (37 %). Roste ale využívání biometrických údajů (36 %), z nichž nejčastěji (75 %) jde o otisk prstu.

Přes webový portál banky se přihlašuje 83 % uživatelů, přes mobilní aplikaci 35 %. „Zatímco při provádění plateb, ověřování zůstatku či kontrole příjmů a výdajů si Češi často vystačí s mobilní aplikací, v případě nastavování trvalých příkazů a inkas, nastavení účtu a karet a dalších, obecně složitějších operací na jejich bankovním účtu preferují přístup přes webový portál,“ říká Helena Zavázalová, poradkyně České bankovní asociace.

Změní se klíč!

Platby kartou na internetu mají být od září ještě rychlejší a bezpečnější. Ne pro každého to ale přinese změnu k lepšímu. Kdo nemá mobilní aplikaci nebo moderní telefon, bude to mít složitější než doteď.

Konec přepisování SMS, platbu potvrdíte otiskem. Zpřísnění ale přinese i komplikace

Elektronickému bankovnictví se vyhýbají především starší lidé. Vede je k tomu obava o bezpečnost či zažitý zvyk chodit na pobočku.

Průzkum se ptal i na takzvaný multibanking. O možnosti ovládat všechny své bankovní účty z jednoho místa již slyšela téměř polovina Čechů, ale zatím jenom dvě procenta ji už aktivně využívají. Celkově hodnotí multibanking jako přínosnou funkci téměř dvě třetiny lidí. Na druhou stranu 39 % uvedlo, že by ho neužívalo, protože ho vzhledem k vlastnictví pouze jednoho účtu nepotřebují, případně tuto funkci nepovažují za bezpečnou (23 %). Obavy o bezpečnost (29 %) jsou současně druhým největším důvodem, proč by službu multibankingu využívali pouze prostřednictvím své banky (76 %).

Větší zájem než o multibanking mají lidé o možnost využívat služby státu, třeba pořídit si výpis z katastru nemovitostí či z rejstříku trestů díky údajům z internetového bankovnictví. Uvítalo by to 58 % lidí.

„Na této možnosti již některé banky pracují v rámci projektu s názvem Sonia. Pokud se podaří prosadit potřebné změny legislativy, dostanou Češi možnost prostřednictvím svých přihlašovacích údajů do elektronického bankovnictví, takzvané bankovní identity, čerpat elektronicky služby od státu i soukromých společností. U soukromých služeb půjde třeba o změnu dodavatele energií, úpravy nastavení služeb svého mobilního operátora a podobně,“ dodává Zavázalová.

V současné době mohou Češi elektronicky využívat služby státu pomocí datové schránky či e-občanky, čehož podle průzkumu využívá jenom devět procent lidí. Ostatní často o této možnosti buď nevím, nebo nevlastní datovou schránku či e-občanku.

S podobou a funkcemi, ať webového portálu či mobilní aplikace, je podle průzkumu víc než polovina dotázaných. Zásadní jsou pro ně jednoduché a přehledné ovládání (9,1 bodů z 10), vysoká míra zabezpečení (8,7 bodů z 10) a u webových portálů také možnost fultextového vyhledávání či dlouhodobý výpis transakcí (8,6 a 8,4 bodů z 10).


Ještě jeden průzkum? Banku v mobilu už má polovina Čechů do 50 let

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

ČSOB se potýká s výpadky elektronického bankovnictví

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČSOB se potýká s výpadky elektronického bankovnictví

ČSOB má od pátku problémy s internetovým i mobilním bankovnictvím. V pátek dopoledne, dnes dopoledne a znovu i dnes odpoledne nebyly dostupné ani její internetové stránky. V pátek hlásila... celý článek

Komerční banka rozladila klienty. Nová éra je nepotěšila

19. 1. 2024 | Petr Kučera | 6 komentářů

Komerční banka rozladila klienty. Nová éra je nepotěšila

O nové éře pořád jen slyšíme, stěžují si dosavadní klienti. Banka jim neodpustila ani poplatky, které přitom od nových klientů už nechce. Zklamáni jsou i ti, kteří si novou aplikaci... celý článek

Bankovní identitu využila polovina Čechů. Pomůže i s přihláškou na školu

11. 1. 2024 | Kateřina Hovorková

Bankovní identitu využila polovina Čechů. Pomůže i s přihláškou na školu

Bankovní identitu už použily čtyři miliony uživatelů, což je dvakrát víc než ji využilo ke konci roku 2022. Lidé prostřednictvím této identity loni uskutečnili 15 milionů transakcí... celý článek

Partners Financial Services