Hypotéky mírně zlevňují. Zájem o ně prudce klesl

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 10. 2022
Hypotéky mírně zlevňují. Zájem o ně prudce klesl

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, podruhé v řadě mírně klesl. Hypotéky přesto zůstávají drahé. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

K letošnímu 3. říjnu dosahoval průměrný nabídkový úrok 6,20 %, což je o 0,03 procentního bodu méně než v září a za poslední dva měsíce jde o pokles o 0,08 procentního bodu. Týká se úvěrů do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Loni v říjnu byla průměrná nabídková sazba výrazně níž: 3,14 %.

„Pokud zůstanou základní sazby ČNB na stejné úrovni a sazby na mezibankovním trhu budou pokračovat v pozvolném poklesu, mají hypoteční banky určitý prostor pro snižování úrokových sazeb hypoték. Některé tak už učinily v rámci podzimních slevových akcí. Významnějších poklesů hypotečních sazeb se přesto zřejmě v nejbližší době nedočkáme,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Aktuálně banky nemají důvod zdražovat, ale ani výrazněji zlevňovat. Výjimkou by mohly být některé dočasně platné akční nabídky. A vzhledem ke stabilním sazbám ČNB neočekáváme ani ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 výraznější výkyvy v cenách hypoték,“ říká Libor Ostatek, jednatel společnosti Golem Finance.    

Měsíční splátka nové hypotéky v průměrné výši tři a půl milionu korun při splatnosti na 25 let a fixaci na tři roky teď dělá 22 991 korun. Přestože za poslední dva měsíce mírně klesla (o 159 korun), od letošního ledna je o zhruba 3000 korun vyšší a za poslední rok stoupla o přibližně 7000 korun. Na vysoké zvýšení splátky hypotéky se musí připravit také lidé, kterým končí fixace úrokových sazeb sjednaná před několika lety.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrných nabídkových úroků podle Fincentrum Hypoindexu.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti teď nabízejí banky u jednoletých fixací: v průměru za 6,49 %. Tříleté fixace jsou v průměru za 6,40 %, pětileté za 5,94 % a desetileté za 5,99 %. Dražší jsou hypotéky s LTV nad 80 %: při fixaci na tři roky v průměru za úrok 6,70 %, na pět let za 6,24 % a na deset let za 6,29 %.

Zájem o hypotéky za současných podmínek prudce klesl. Vedle rostoucích úroků za to mohou i rostoucí ceny nemovitostí. Objem zcela nově sjednaných hypoték (bez refinancování) v srpnu podle dat České bankovní asociace klesl v porovnání s loňským rekordním rokem o 75 %. Tempo poklesu v posledních měsících výrazně zrychlilo, když za první polovinu letošního roku byl objem poskytnutých hypoték meziročně nižší „jen“ o 44 %.

„Výrazný meziroční pokles hypotečního trhu vypadá na první pohled dramaticky, ale ve skutečnosti příliš překvapivý není. Porovnáváme ho totiž s rekordním rokem 2021, kdy byly výrazně nižší úrokové sazby. Do konce letošního roku očekáváme, že se meziroční poklesy objemu prodaných hypoték budou pohybovat na podobných hodnotách,“ říká Ondřej Šuchman, manažer hypoték Modré pyramidy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Česká spořitelna může převzít úvěry od Sberbank, potvrdil úřad

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Česká spořitelna může převzít úvěry od Sberbank, potvrdil úřad

Úřad pro ochranu hospodářském soutěže povolil České spořitelně převzetí části Sberbank, která je tvořena převážně úvěrovým portfoliem. Rozhodnutí už nabylo právní moci, oznámil Martin... celý článek

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

Průměrný úrok u nových hypoték, které nabízejí tuzemské banky, na začátku prosince mírně stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.