Jak vám zdraží hypotéka? Spočítejte si splátky po zvýšení úroků

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 23. 11. 2021 | 5 komentářů
Chystáte se do banky pro novou hypotéku, končí vám fixace nebo uvažujete o refinancování? Ukážeme vám, o kolik si teď připlatíte.
Jak vám zdraží hypotéka? Spočítejte si splátky po zvýšení úroků

Zdroj: Shutterstock

Růst úrokových sazeb rychle zdražuje hypotéky. Nejenom pro lidi, kteří si teď chtějí pořídit vlastní bydlení, ale i pro ty, kterým bude končit fixace dosavadní hypotéky a ještě si nesjednali její pokračování za nových podmínek.

Když si teď chcete koupit byt a půjdete do banky třeba pro pětimilionovou hypotéku se splatností na 25 let, dostanete ji s úrokem přibližně od 3,5 do 4,2 % ročně. Když vezmeme středovou hodnotu 3,85 %, vychází splátka na skoro 26 tisíc korun měsíčně. Na začátku letošního roku, kdy byly úroky kolem dvou procent, vyšla stejná hypotéka zhruba o pět tisíc korun měsíčně levněji.

Kdo refinancuje hypotéku sjednanou třeba před pěti lety, je na tom o trochu líp díky tomu, že koupil bydlení výrazně levněji. Ceny nemovitostí v posledních pěti až šesti letech stouply o desítky procent.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Před pěti lety stačila na stejný byt v Praze hypotéka okolo tří milionů korun. Na konci roku 2016 byly úroky nízko – kolem 1,8 %. Splátka třímilionové hypotéky, kterou jste si tehdy vzali na 25 let s úrokem 1,8 %, vás vyšla zhruba na 12 400 korun měsíčně. Po pěti letech splácení zbývá splatit zhruba 2,5 milionu korun během 20 let. Protože jde o refinancování, dostane tento klient trochu výhodnější úrok než ten z prvního případu – 3,69 %. Měsíční splátka mu tak vyroste při refinancování o přibližně 2300 korun.

A když si někdo před pěti lety pořídil na hypotéku byt v okresním městě, na jehož pořízení si půjčil milion korun, splácel dosud při splatnosti na 20 let a s úrokem 1,8 % necelých pět tisíc korun měsíčně. Nyní, na konci prvního pětiletého fixačního období, mu zbývá doplatit kolem 780 tisíc, a to při zbývající splatnosti na 15 let a s aktuálním úrokem ve výši 3,69 %. Jeho měsíční splátka tak vzroste zhruba o 700 korun.

Dopady rychlého růstu úroků na splácení hypoték tedy jsou různé. Jak to bude vypadat u vás, si můžete spočítat na následující kalkulačce. Stačí zadat výši hypotéky, dobu splatnosti a úrok, který vám banka nabízí. U refinancování zadejte nikoli původní výši hypotéky, ale částku, která ke splacení zbývá v momentě, kdy k refinancování dojde. Pokud nevíte, jaká tato částka bude, můžete si ji vypočítat na naší další kalkulačce.

Experti se shodují, že lidé, kterým v příštích měsících končí fixace, zareagovali většinou včas a došli si do bank (ať už do své, nebo ke konkurenci) sjednat nové fixace s předstihem. Banky totiž umožňují podmínky pro další období sjednat dopředu, nemusíte čekat až na čas bezprostředně před koncem staré fixace.

„Zvýšenou poptávku po refinancování jsme zaznamenali už počátkem tohoto roku. Největší zájem byl v průběhu druhého a třetího čtvrtletí, kdy se sazby hypotečních úvěrů začaly zvyšovat. V posledních týdnech zájem o refinancování spíše klesá, protože stávající úrokové sazby již nejsou pro většinu klientů atraktivní,“ říká Jan Brejl, obchodní ředitel poradenské společnosti Partners.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to zaplatit? Hypotéka? Úvěr ze stavebního spoření? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Enormní zájem už máme za sebou i podle Libora Ostatka, ředitele makléřské společnosti Golem Finance. „Při současných sazbách už dopředné refixování či refinancování není zdaleka tak populární,“ potvrzuje Ostatek.

Úroky v nejbližších týdnech a měsících dál porostou. Kvůli vysoké inflaci, která stoupá, se to teď na trhu bere jako jistota. Brejl odhaduje, že na konci letošního roku vzrostou sazby hypoték na úroveň kolem 4,5 % a v dalších měsících se pak dostaneme i přes pět procent. Tak drahé hypotéky v Česku byly naposledy na začátku roku 2010.

„V následujících měsících hypoteční sazby nejspíš ještě porostou, ale v delším horizontu (třeba ročním) růst sazeb není zatím tak úplně jistý. A dokonce může dojít i k určité korekci. Proto při doporučení je potřeba být skutečně opatrný a vždy záleží na konkrétní situaci každého člověka,“ říká Ostatek. Vzhledem k nejistému dlouhodobějšímu výhledu není jednoduché teď obecně radit lidem, kterým fixace končí za rok a déle, dodává.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.