Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 6. 2021 00:01 aktualizováno 16. 6. 2021 09:39
Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték potřetí v řadě stoupl – v květnu na 2,06 % z dubnových 1,98 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Loni v květnu dosahoval průměrný úrok 2,3 % a pak dál klesal. Nad hranicí dvou procent byla průměrná sazba naposledy v říjnu.

„S ohledem na kroky bank v oblasti hypoték v posledních dvou měsících, lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat,“ říká Jiří Sýkora, analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Nabídkové sazby hypotečních úvěrů v posledních dvou měsících rostou napříč trhem. Například u hypoték s LTV (poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) ve výši 70 % dosáhla v květnu průměrná nabídková sazba už 2,31 %, ukazují data společnosti Golem Finance.

Kupujete? Poradíme!

Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme.

Skutečné sazby mají za těmi nabídkovými zatím zpoždění, protože banky teprve postupně odbavují nahromaděné úvěry z předchozích týdnů. Zájem o hypotéky je v posledních měsících rekordní a banky mají oproti běžnému režimu u vyřizování úvěrů často i několikatýdenní zpoždění.

Banky, které hlásí svá čísla do Hypoindexu, v květnu sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,6 miliardy korun. Před rokem to bylo o víc jak polovinu méně.

Za prvních pět měsíců roku 2021 banky poskytly hypoteční úvěry za více než 179 miliard korun. Chybí jim už jen 75 miliard k překonání rekordu z loňského roku. Letos by navíc mohl padnout i rekord v celkovém počtu sjednaných smluv, který zatím se 114 tisíci drží rok 2016. Letos za prvních pět měsíců banky sjednaly zhruba 58 tisíc smluv.

Analytik České spořitelny Michal Skořepa vidí za současným přehřátým hypotečním trhem z velké části obavy z rostoucích úroků. Češi se tedy podle něj hypotékami předzásobují. „Každý frontloading ale jednou skončí, a skončí i tento. Takto uspíšené hypotéky pak můžou na trhu naopak chybět. Příští rok by tak mohl být ve znamení výrazného zklidnění situace, kdy objem nových hypoték může oproti letošku výrazně klesnout," říká.

Technická poznámka na závěr: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

24. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky, ale i prodloužení celkové splatnosti.

Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

Komerční banka dostala od České národní banky pokutu sedm a půl milionu korun za porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Důvodem je účtování nepřiměřeně vysokých poplatků za předčasné... celý článek

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

16. 6. 2022 | Petr Kielar | 6 komentářů

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

V době vysokých úrokových sazeb roste význam úvěrů ze stavebního spoření. Jejich sazby končí tam, kde začínají nejlevnější hypotéky.

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.