Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 5. 2021
Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

Zdroj: Shutterstock

Česká spořitelna zvýšila od začátku května úrokové sazby u hypoték. Reaguje tak na aktuální vývoj na hypotečním trhu, říká Filip Belant, šéf oddělení bydlení v České spořitelně.

Nabídkové úrokové sazby spořitelna zvýšila plošně u všech fixací o 0,2 procentního bodu. Například tříletá fixace u hypotéky do výše 80 % hodnoty zastavované nemovitosti (LTV) tak nově dělá 2,44 %, pětiletá a osmiletá 2,34 % a třeba nejdelší dvacetiletá 3,04 %.

Analytici už nějakou dobu upozorňují, že cena peněz na mezibankovním trhu roste a že se tedy zvyšuje tlak na růst úroků u hypoték. Potvrdila to i čísla v březnové statistice Hypoindex, kdy úrokové sazby poprvé po dvanácti měsících neklesly a mírně vzrostly na 1,94 %.

V průběhu března zdražil hypotéky i největší konkurent České spořitelny – ČSOB (Hypoteční banka). Postupně se přidaly i další banky, včetně třetího největšího hypotečního hráče, tedy Komerční banky.

„Vzhledem k předpokládanému pozvolnému růstu úrokových sazeb v průběhu letošního roku klientům doporučujeme zvolit dlouhodobé fixace,” říká Belant. Před pár lety podle něj klienti nejčastěji volili u nových hypoték pětiletou fixaci, v posledním roce tvoří 80 % ze všech hypoték sjednaných v České spořitelně osmileté a delší fixace.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.