Další zpřísnění hypoték neplánujeme, reaguje ČNB na Kovandu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 15:40 | 1 komentář

Česká národní banka neplánuje další zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Centrální banka to uvedla v reakci na informaci, která se dnes objevila na webu Seznam Zprávy a následně také v České televizi, že plánuje snížení poměru hodnoty nemovitosti financovatelné hypotékou (ukazatel LTV) na 70 procent.

„ČNB nikdy takový záměr nezmínila a dokonce ani nenaznačila. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naopak 28. listopadu 2019 na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada nepovažuje za nezbytné měnit současné doporučené hodnoty limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

„Výše uvedená a médii citovaná „očekávání“ zpřísnění limitu ukazatele LTV nejsou ničím podložená, uvádějí trh i veřejnost v omyl a budí dojem, že jsou vytvářena uměle za účelem posílení poptávky po hypotékách,“ dodala Fišerová.

Informace o možném zpřísněné je ve zprávě na Seznamu obsažena v citaci ekonoma Lukáše Kovanda. „Podmínky ČNB pro poskytování hypoték se budou v roce 2020, spíše však v jeho druhé polovině, dále zpřísňovat. ČNB patrně vydá doporučení, které bude znamenat, že klienti se mohou dočkat od banky financování pouze ve výši 70 procent, zatímco nyní si berou úvěr v některých případech až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti,“ uvedl ekonom společnosti Czech Fund.

Kovanda tuto svou prognózu médiím nabídl už v polovině prosince. Tehdy se ho redakce webu Peníze.cz ptala, z jakých zdrojů čerpá.

„Je to můj odhad, moje prognóza. ČNB ve své poslední příslušné zprávě varuje, že trh je nadhodnocený až o dvacet procent. To nemůže dlouho nechat být jen tak, jak je znám. Navíc upozorňuje, že banky stávající doporučení porušují. Zatím je ale ochotna přimhouřit oči. Příští rok ale už tak ochotná nebude, jak dále plyne z četby mezi řádky,“ odpověděl Kovanda.

„Jasně, mohu se mýlit, ale dávám teď tak 80 procent tomu, že na tu brzdu šlápne. Lidem i příští rok citelně poroste kupní síla, ekonomika by zase tolik zpomalit nemusela, nemovitosti budou dále zdražovat. Pokles sazeb hypoték se sice zastaví, ale to právě přiměje další lidi k tomu, aby do hypotéky šli - řeknou si: levnější už nebudou,“ dodal ekonom.

Naposledy v prosinci hypotéky mírně zlevnily, když průměrná úroková sazba sjednané hypotéky klesla o dvě setiny procentního bodu na 2,34 procenta. Pro letošek experti očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 19 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.