Další zpřísnění hypoték neplánujeme, reaguje ČNB na Kovandu

| rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 15:40 | 1 komentář

Česká národní banka neplánuje další zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Centrální banka to uvedla v reakci na informaci, která se dnes objevila na webu Seznam Zprávy a následně také v České televizi, že plánuje snížení poměru hodnoty nemovitosti financovatelné hypotékou (ukazatel LTV) na 70 procent.

„ČNB nikdy takový záměr nezmínila a dokonce ani nenaznačila. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naopak 28. listopadu 2019 na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada nepovažuje za nezbytné měnit současné doporučené hodnoty limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

„Výše uvedená a médii citovaná „očekávání“ zpřísnění limitu ukazatele LTV nejsou ničím podložená, uvádějí trh i veřejnost v omyl a budí dojem, že jsou vytvářena uměle za účelem posílení poptávky po hypotékách,“ dodala Fišerová.

Informace o možném zpřísněné je ve zprávě na Seznamu obsažena v citaci ekonoma Lukáše Kovanda. „Podmínky ČNB pro poskytování hypoték se budou v roce 2020, spíše však v jeho druhé polovině, dále zpřísňovat. ČNB patrně vydá doporučení, které bude znamenat, že klienti se mohou dočkat od banky financování pouze ve výši 70 procent, zatímco nyní si berou úvěr v některých případech až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti,“ uvedl ekonom společnosti Czech Fund.

Kovanda tuto svou prognózu médiím nabídl už v polovině prosince. Tehdy se ho redakce webu Peníze.cz ptala, z jakých zdrojů čerpá.

„Je to můj odhad, moje prognóza. ČNB ve své poslední příslušné zprávě varuje, že trh je nadhodnocený až o dvacet procent. To nemůže dlouho nechat být jen tak, jak je znám. Navíc upozorňuje, že banky stávající doporučení porušují. Zatím je ale ochotna přimhouřit oči. Příští rok ale už tak ochotná nebude, jak dále plyne z četby mezi řádky,“ odpověděl Kovanda.

„Jasně, mohu se mýlit, ale dávám teď tak 80 procent tomu, že na tu brzdu šlápne. Lidem i příští rok citelně poroste kupní síla, ekonomika by zase tolik zpomalit nemusela, nemovitosti budou dále zdražovat. Pokles sazeb hypoték se sice zastaví, ale to právě přiměje další lidi k tomu, aby do hypotéky šli - řeknou si: levnější už nebudou,“ dodal ekonom.

Naposledy v prosinci hypotéky mírně zlevnily, když průměrná úroková sazba sjednané hypotéky klesla o dvě setiny procentního bodu na 2,34 procenta. Pro letošek experti očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.