Další zpřísnění hypoték neplánujeme, reaguje ČNB na Kovandu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 | 1 komentář

Česká národní banka neplánuje další zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Centrální banka to uvedla v reakci na informaci, která se dnes objevila na webu Seznam Zprávy a následně také v České televizi, že plánuje snížení poměru hodnoty nemovitosti financovatelné hypotékou (ukazatel LTV) na 70 procent.

„ČNB nikdy takový záměr nezmínila a dokonce ani nenaznačila. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naopak 28. listopadu 2019 na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada nepovažuje za nezbytné měnit současné doporučené hodnoty limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

„Výše uvedená a médii citovaná „očekávání“ zpřísnění limitu ukazatele LTV nejsou ničím podložená, uvádějí trh i veřejnost v omyl a budí dojem, že jsou vytvářena uměle za účelem posílení poptávky po hypotékách,“ dodala Fišerová.

Informace o možném zpřísněné je ve zprávě na Seznamu obsažena v citaci ekonoma Lukáše Kovanda. „Podmínky ČNB pro poskytování hypoték se budou v roce 2020, spíše však v jeho druhé polovině, dále zpřísňovat. ČNB patrně vydá doporučení, které bude znamenat, že klienti se mohou dočkat od banky financování pouze ve výši 70 procent, zatímco nyní si berou úvěr v některých případech až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti,“ uvedl ekonom společnosti Czech Fund.

Kovanda tuto svou prognózu médiím nabídl už v polovině prosince. Tehdy se ho redakce webu Peníze.cz ptala, z jakých zdrojů čerpá.

„Je to můj odhad, moje prognóza. ČNB ve své poslední příslušné zprávě varuje, že trh je nadhodnocený až o dvacet procent. To nemůže dlouho nechat být jen tak, jak je znám. Navíc upozorňuje, že banky stávající doporučení porušují. Zatím je ale ochotna přimhouřit oči. Příští rok ale už tak ochotná nebude, jak dále plyne z četby mezi řádky,“ odpověděl Kovanda.

„Jasně, mohu se mýlit, ale dávám teď tak 80 procent tomu, že na tu brzdu šlápne. Lidem i příští rok citelně poroste kupní síla, ekonomika by zase tolik zpomalit nemusela, nemovitosti budou dále zdražovat. Pokles sazeb hypoték se sice zastaví, ale to právě přiměje další lidi k tomu, aby do hypotéky šli - řeknou si: levnější už nebudou,“ dodal ekonom.

Naposledy v prosinci hypotéky mírně zlevnily, když průměrná úroková sazba sjednané hypotéky klesla o dvě setiny procentního bodu na 2,34 procenta. Pro letošek experti očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

ČSOB upozadí značku Hypoteční banka, tradiční logo končí

7. 2. 2024 | Olga Skalková, Petr Kučera | 1 komentář

ČSOB upozadí značku Hypoteční banka, tradiční logo končí

Podobné jméno, jednotná modrá barva i logo. Změny mají zdůraznit, že ČSOB je jedna velká skupina. Jen Patria se tomu zatím vyhne.

Partners Financial Services