Další zpřísnění hypoték neplánujeme, reaguje ČNB na Kovandu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 | 1 komentář

Česká národní banka neplánuje další zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Centrální banka to uvedla v reakci na informaci, která se dnes objevila na webu Seznam Zprávy a následně také v České televizi, že plánuje snížení poměru hodnoty nemovitosti financovatelné hypotékou (ukazatel LTV) na 70 procent.

„ČNB nikdy takový záměr nezmínila a dokonce ani nenaznačila. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naopak 28. listopadu 2019 na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada nepovažuje za nezbytné měnit současné doporučené hodnoty limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

„Výše uvedená a médii citovaná „očekávání“ zpřísnění limitu ukazatele LTV nejsou ničím podložená, uvádějí trh i veřejnost v omyl a budí dojem, že jsou vytvářena uměle za účelem posílení poptávky po hypotékách,“ dodala Fišerová.

Informace o možném zpřísněné je ve zprávě na Seznamu obsažena v citaci ekonoma Lukáše Kovanda. „Podmínky ČNB pro poskytování hypoték se budou v roce 2020, spíše však v jeho druhé polovině, dále zpřísňovat. ČNB patrně vydá doporučení, které bude znamenat, že klienti se mohou dočkat od banky financování pouze ve výši 70 procent, zatímco nyní si berou úvěr v některých případech až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti,“ uvedl ekonom společnosti Czech Fund.

Kovanda tuto svou prognózu médiím nabídl už v polovině prosince. Tehdy se ho redakce webu Peníze.cz ptala, z jakých zdrojů čerpá.

„Je to můj odhad, moje prognóza. ČNB ve své poslední příslušné zprávě varuje, že trh je nadhodnocený až o dvacet procent. To nemůže dlouho nechat být jen tak, jak je znám. Navíc upozorňuje, že banky stávající doporučení porušují. Zatím je ale ochotna přimhouřit oči. Příští rok ale už tak ochotná nebude, jak dále plyne z četby mezi řádky,“ odpověděl Kovanda.

„Jasně, mohu se mýlit, ale dávám teď tak 80 procent tomu, že na tu brzdu šlápne. Lidem i příští rok citelně poroste kupní síla, ekonomika by zase tolik zpomalit nemusela, nemovitosti budou dále zdražovat. Pokles sazeb hypoték se sice zastaví, ale to právě přiměje další lidi k tomu, aby do hypotéky šli - řeknou si: levnější už nebudou,“ dodal ekonom.

Naposledy v prosinci hypotéky mírně zlevnily, když průměrná úroková sazba sjednané hypotéky klesla o dvě setiny procentního bodu na 2,34 procenta. Pro letošek experti očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

17. 8. 2022 | Jana Divinová

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu je pro většinu lidí životní událostí, která už se nikdy nezopakuje. Investují do ní celoživotní úspory a zadluží se na většinu svého života. Na co si dát pozor, aby se sen... celý článek

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

9. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dřív – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Lidé, kteří od ní mají hypotéku, se bojí takzvaného zesplatnění – tedy že budou muset najednou zaplatit celou zbývající... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.