Hypotéky v prosinci ještě mírně zlevnily, ukazují data z trhu

| rubrika: Aktuality | 22. 1. 2020 00:01 aktualizováno 10:27 | 4 komentáře

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů v prosinci klesl na 2,34 procenta z listopadových 2,36 procenta. Úrokové sazby u hypoték na konci roku 2019 tak zůstávaly stabilní, když v říjnu průměrný úrok dělal 2,35 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Až do října úrokové sazby u hypoték v minulém roce klesaly, když rok 2019 začínaly na průměrných třech procentech. Pro letošek experti očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. V půlce ledna zvýšila úroky u hypoték o 0,2 procenta jednička na trhu Hypoteční banka. Zopakovala tak stejný krok z prosince, kdy ji pak následovaly Česká spořitelna, Raiffeisenbank či Wüstenrot.

Vývoj průměrné úrokové sazby u hypoték od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Podle dat Hypoindexu si přišlo v prosinci do bank pro hypotéku 7074 lidí, kteří sjednali úvěry za celkem 18 miliard korun. Opět tak překonali rekord v průměrné výšce poskytnutého úvěru, který nově dosahuje 2 543 963 korun.

Celý trh loni podle údajů Hypoteční banky klesl o 17 procent, když banky sjednaly hypotéky za 181 miliard korun.

Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby podle Hypoindexu dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na rovná tři procenta na začátku loňského roku. Pak zamířily zase dolů.

Už jste to četli? Zpětná hypotéka jako přilepšení k důchodu. Proč se jí banky bojí?

Komentář Michala Skořepy, ekonoma České spořitelny

Čerstvá čísla hypoindexu za prosinec potvrdila to, co naznačily už předchozí dvě hodnoty (za říjen a listopad): že totiž trh s hypotékami se vrací zpátky do normálu. Meziroční růst objemu nových úvěrů dle hypoindexu v prosinci činil závratných 20 %, ale tento údaj je vychýlen loňským rozkymácením trhu v důsledku zavádění nových limitů ČNB.

Lepší je sledovat vývoj absolutních objemů ve srovnání s minulostí, což činí následující graf:

A toto srovnání ukazuje, že už tři měsíce za sebou je objem nových hypoték nad hodnotou 15 miliard, tedy zpátky na úrovních obvyklých v „klidných“ dobách. Efekt vyschnutí trhu před rokem po předešlém předzásobení je tedy zřejmě definitivně pryč.

A ony nové limity, které zavedla ČNB, hypotečnímu trhu z dlouhodobějšího pohledu zřejmě nijak zásadně neublížily. A klienty od poptávky po hypotékách zřejmě nijak zásadně neodrazují ani vysoké úrovně, kterých v poslední době dosáhly ceny nemovitostí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.