Japonský jen míří dolů: Téměř jistá spekulace

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 7. 5. 2014 | 5 komentářů
Spekuluji na pokles japonského jenu. Japonsko nemá na výběr. Buď provede měnovou reformu, nebo – a to je pravděpodobnější – bude dál masivně ředit peněžní zásobu. Tak či tak to povede k dalšímu oslabování měny.
Japonský jen míří dolů: Téměř jistá spekulace

Ceny akcií v USA a Německu lámou rekordy, na dluhopisových trzích tiká obří bomba a cena zlata je silně manipulována velkými bankami, ostatně jako dnes téměř všechno. Za takových okolností je těžké investovat.

Není vhodná doba na klasické držení akciových nebo dluhopisových fondů. A obávám se, že už bohužel není ani vhodná doba na kupování tradičních „mohu-si-na-ni-sáhnout“ investic typu luxusní nemovitost, půda, obraz a podobně, jejich ceny v uplynulých letech až povážlivě prudce stoupaly.

I nyní se ale nabízí celá řada zajímavých investičních (nebo spíš spekulativních) příležitostí. Možná to tak podle historických výnosů momentálně nevypadá, ale za rok nebo za dva mi dáte za pravdu.

Čeká nás období, kdy hodně lidí prodělá, ale někteří připravení naopak hodně vydělají. Často se setkávám s názorem, že Fed určitě při nějakém větším poklesu akcií zasáhne a nenechá ceny spadnout podobně jako v roce 2008 nebo v roce 2000. Já se naopak vsadím, že nechá a ještě si v tom bude za zavřenými dveřmi libovat. Ale to je téma na jindy.

Kurz dolaru k jenu

Zvětšíte klikem. Zdroj: Reuters

Pozn. Kurz USD/JPY vyjadřuje, za kolik jenů si koupíte jeden dolar, čili rostoucí křivka na grafu v roce 2013 znamená oslabení japonské měny.

Tip redakce!

Widget s kurzy ČNB

Vypadá to asi takto. Chcete i vy svým čtenářům umožnit rychlou orientaci ve světě peněz? Vylepšete své webové stránky a umístěte na ně aktuální kurzovní lístek ČNB, vybrat si můžete z až 35 měn – podle toho, co zajímá vaše čtenáře.

Tým Peníze.cz pro vás připravil widget, jehož html kód si jednoduše zkopírujete na svůj web či blog – jen předtím nezapomeňte zaškrtnout, o které měny máte zájem.

Kód ke stažení je k dispozici zde

Jen jedna cesta pro jen: Dolů

Jednou takovou zajímavou spekulací, na které bude podle mého názoru možné v následujících letech slušně vydělat, je oslabení japonské měny.

Za poslední rok a půl již oslabil japonský jen vůči americkému dolaru o necelých 30 procent. Domnívám se, že to je jen začátek několikaletého trendu, sestupu, který chtě nechtě japonskou měnu čeká. Na této spekulaci se mi zejména líbí její výnosově-rizikový profil. Je to samozřejmě jen můj subjektivní názor a můžu se mýlit, ale pravděpodobnost dalšího oslabení japonské měny považuji za velmi vysokou, naproti tomu pravděpodobnost, že by japonský jen výrazněji posílil, je dle mého názoru velmi malá.

Japonská vláda se po 25 letech neúspěšného boje s deflací rozhodla radikálně řešit tíživou ekonomickou situaci a v loňském roce spustila japonská centrální banka masivní kvantitativní uvolňování. Japonsku ani nic jiného nezbývá, neboť je poměrem k HDP nejzadluženější zemí na světě (veřejný dluh 226 % HDP) a má nyní problém nadále financovat deficit veřejného rozpočtu.

Až donedávna bylo Japonsko schopné bez problému financovat extrémně vysoké dluhy z velké části z úspor japonských domácností (prostřednictvím důchodových fondů). Ovšem nyní již z japonského důchodového systému odtéká na vyplácených důchodech víc peněz, než do něj lidé spoří. Takže zdroj peněz pro financování státních deficitů vyschl. Japonsku tak nezbývá nic jiného, než si peníze „natisknout“. Může to být veřejnosti předkládáno jako boj s deflací, ale Japonsko v podstatě ani nemá na výběr. Bude muset masivně ředit peněžní zásobu. V důsledku by měla výrazně poklesnout hodnota japonské měny.

Anketa

Víte, jak se spekuluje na vývoj kruzů měn?

V posledních letech se navíc obchodní bilance Japonska propadla silně do minusu. Z dříve slavného exportéra aut a elektroniky je dnes předlužený dovozce komodit. Japonské výrobky nejsou schopné konkurovat levnější asijské konkurenci. Slabší měna by japonské ekonomice velmi pomohla. Ačkoliv krátkodobě to má negativní dopad na import komodit, jejichž cena se po přepočtu z dolarů do jenů prodražuje, dlouhodobě to bude mít pozitivní dopad na japonský export a celkovou obchodní bilanci.

Z toho usuzuji, že japonská měna v následujících letech ještě výrazně oslabí. A půjde na tom dobře vydělat. I tato spekulace má samozřejmě svá rizika, v tomto případě je největším rizikem případná radikální změna politické garnitury v Japonsku. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že bez ohledu na politické barvy stejně ekonomické zákony nikdo nepřelstí. Buď bude Japonsko hodně moc tisknout, nebo vyhlásí bankrot a měnovou reformu. Tak či tak to v příštích několika letech povede k oslabení měny. Na to si rád vsadím.

Konkrétní formu spekulace každopádně doporučuji podrobně konzultovat s investičním poradcem. Je víc způsobů, jak spekulovat na pokles měny a každý má svá specifická úskalí. Na takto tenký led není radno se pouštět na vlastní pěst.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na Investujeme.cz, Finmagu a Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Akcie? Počkejte si na výprodej

Závěrem bych rád jen podotkl, že si v podobných spekulacích vůbec nelibuji. Ale doba si žádá hledat příležitosti v různých vodách. A já nehodlám v dalších dvou letech jen sedět a sledovat, jak hodnota mých investic klesá nebo jak mi peníze zahálejí na účtu. Nicméně těším se, že za pár let bude možné zase nakoupit levně kvalitní akcie a pak je delší dobu držet. To je jednoduchá a příjemná strategie, u které je však potřeba si počkat na dobré načasování nákupu, až budou akcie ve výprodeji podobně jako spotřební elekronika po Vánocích. Dnes je ale situace opačná, akcie jsou drahé. Toť můj názor, se kterým samozřejmě nemusíte souhlasit. Howgh.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2014 11:17, Bouček Antonín

No, na konci roku 1989 (těsně před prasknutím japonské bubliny, v době, kdy Japonsko vládlo světu) byl kurs jenu k dolaru 144 JPY za 1 USD. Na konci dubna 2014, po 25 letech japonské stagnace a hospodářských potíží byl kurs jenu k dolaru 102 JPY za 1 USD (čili jen k dolaru o 30% posílil). Člověk by skoro řekl, že devizový kurs nemá s výkonem hospodářství nic společného. V každém případě hodně štěstí autorovi, snad na to jak John Mauldin nevsadil svůj byt.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

A tohle už jste četli?

Měnové války: Agresůrek Česko. Jsme lovci, nebo kořist?

18. 3. 2014 | Martin Mašát | 13 komentářů

Měnové války: Agresůrek Česko. Jsme lovci, nebo kořist?

Hlavní ekonomické mocností bojují své měnové války už dlouho. Nikdo to však radši moc nerozmazává, protože nikdo není bez viny. A co bychom si taky nevystřelili! Bude kořist! Nebo spíš... celý článek

Měnové války: Tichá vojna konta mele

17. 3. 2014 | Martin Mašát | 3 komentáře

Měnové války: Tichá vojna konta mele

Války se primárně vedou proto, aby jedna strana získala část bohatství druhé strany. Většinou to dopadá tak, že nějaký majetek po válce změní majitele a mnohem víc ho při válčení přijde... celý článek

Měny 2013 a 2014: Člověk míní, centrální bankéř mění

20. 1. 2014 | Jan Traxler | 11 komentářů

Měny 2013 a 2014: Člověk míní, centrální bankéř mění

Vývoj na měnových trzích v roce 2013 dirigovaly centrální banky. Mezi ekonomy se stále častěji začíná skloňovat pojem měnová válka. Ani Česká národní banka nezůstala jen nečinně přihlížet... celý článek

Očima expertů: Bitcoin. Skvělá investice, nebo nafouknutá bublina?

6. 12. 2013 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Bitcoin. Skvělá investice, nebo nafouknutá bublina?

Jak se na bitcoinové šílenství dívají ekonomové Aleš Michl a Lukáš Kovanda, zakladatel České pirátské strany Jiří Kadeřávek, majitel sítě směnáren Mikuláš Šveda a další oslovení odborníci? celý článek

Japonsko, Česko, centrální bankéři a ekonomičtí fušeři

20. 11. 2013 | Pavel Kohout | 50 komentářů

Japonsko, Česko, centrální bankéři a ekonomičtí fušeři

„Zajímalo by mne, proč se má obyčejný občan a daňový poplatník radovat z toho, že bude ‚dostatečně vysoká‘ inflace. Velice děkuji za odpověď.“

Partners Financial Services