Fondy: hlásí mírné oteplení sentimentu

Petr Fejtek | rubrika: Podílové fondy | 4. 6. 2007
Fondy: hlásí mírné oteplení sentimentu
Čisté prodeje dosáhly 888 miliónů korun. Pochopitelně z nich mají přes půl miliardy korun zajištěné fondy, ale přece jen jakoby svítalo i v dynamičtějších strategiích, které se dlouhodobě ocitají spíš na okraji zájmu. Za týden tak smíěeným a akciovým fondům chybí jen kousíček ke 400 miliónům.

Světu vládne akciová euforie, což se zřejmě konečně doneslo i k našim investorům. Tak či onak, dokonce i fondy peněžního trhu minulý týden skoro 20 miliónů ztratily, naopak dluhopisové fondy několik miliónů zase po čase získaly, ovšem jen díky heroickým 56 miliónům IKS Dluhopisového (profil, názory). Na to, že má roční výnos 0,8 %, je to nepochybně úspěch přímo nevídaný. To z takového ISČS Sporobondu (profil, názory), přestože vydělal alespoň 2,2 %, dalších skoro 40 miliónů odešlo. Kam se ale všichni hrabou na Conseq dluhopisový (profil, názory, koupit) s ročními 3,3 % a už vůbec nemluvě o bratrském fondu Dluhopisů Nové Evropy (profil, názory, koupit) s 11 %!
Půl miliardy do zajištěných fondů se pomalu stává pravidlem, také tentokrát ovšem jen díky ČSOB Vodního bohatství 2, který opět bodoval přes 200 miliónů korun.

Smíšené se snaží

Čtvrt miliardy je nepochybně pěkný úspěch, kterým se lze chlubit. Jistěže na něm mají lví podíl prodeje v Komerční bance, když jen Fénix smíšený (profil, názory) a IKS Balancované dodaly přes 150 miliónů korun (nováček Ametyst přidal dalších víc než 50 miliónů korun). Je to stále zajímavější, jak se mixy prodávají jen v jedné bankovní síti, přestože v ní „jedou“ úspěšně jak zajištěný, tak realitní fond. Ze všech ostatních stojí za řeč snad jen ČPI Smíšený (profil, názory, koupit) s 33 milióny.
Tentokrát upozorněme na jeden z menších a jediný „nepražský“ fond Prosperita – OPF globální (profil, názory), jehož roční výkon 26 % patří k těm nejúspěšnějším (pětiletý nárůst 118 %). Nestojí o něj žádná z našich asociací, takže svou výkonnost musí zveřejňovat inzercí a minulý měsíc otevřel své zastoupení v pražském Burzovním paláci.
Tím se dostáváme k výkonnosti mixů, která je velmi různorodá. Výjimečně tam najdeme i lehce záporná čísla, ale jen u speciálnějších – ČPI Zlatý (profil, názory, koupit) či Akro balancované fondy, i ten Progresivních společností – průměr se nyní pohybuje kolem 7 % (viz tabulka), mnohé jsou však jen na 2-3% hladinách. Naopak elita zaměřená na region střední Evropy se vyhřívá nad 20 % – IKS Balancovaný dynamický (profil, názory) má přes 23 %, ČSOB Středoevropský (profil, názory) nad 21 %, a J&T Oportunity (profil, názory) kraluje s 33 %. Nad průměrem a nad 10 % najdeme i další skupinu: ČSOB Bohatství (profil, názory) se blíží ke 14 % nebo Pioneer dynamický (profil, názory, koupit) je již nad 11,5 %.

K akciovým jen krůček

To jsou výkonnosti, kterých dosahuje jen část akciových fondů. Ale například AKRO akciový fond božských 35 %, k nimž se blíží i Conseq akciový (profil, názory, koupit). ISČS Sporotrend (profil, názory) ukazuje 25 %, ČSOB Akciový mix (profil, názory) 22 %, IKS Světových indexů (OFIKSSI) 20 % a Pioneer akciový (profil, názory, koupit) přes 17 %.
Jistěže všechny tyto fondy těží z „příznivé“ srovnávací úrovně v loňském roce. Tolik to neovlivňuje snad jedině ČSOB Realitní mix (profil, názory), jehož 32 % stojí, zdá se, na poněkud pevnějších základech. Kam se ovšem většina hrabe na virtuální benchmark indexu PX, který se již vytahuje nad 37 %!
Nu a i zde najdeme novinku IKS Ametyst, která mimochodem pomohla pěknými 50 milióny akciovým fondům k celkovému přílivu skoro 140 miliónů korun. Jinak nic moc: 27 miliónů do ING českého akciového muselo nejdřív zahladit 18miliónové inkaso zisků z ISČS Sporotrendu, takže se jinak paběrkovalo po jednociferných částkách.
Nu a protože je laťka vysoko, co tak Templeton Asian Growth, který sice v dolarech ale za rok dává 45 %!

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.


Létaly blesky i rekordy

Závěr předminulého týdne byl pozitivní, takže i Asie rostla, jen kvůli svátku se týden rozjížděl pomalu a obchody byly dost nezáživné a zejména nevýživné. I na úterek Asie ukázala palcem vzhůru – japonská makročísla pozitivně naladila investory a celkový MSCI Asia-Pacific Index přidal 0,6 %, čínský CSI 300 opět vzrostl o 1,72 % na rekordní hodnoty. Praze byly málo i impulsy z amerických trhů, které dobře reagovaly na makroekonomická data. Patria zhodnotila nudu titulkem: „Ticho před bouří či předčasná prázdninová zahálka?“
A blesk udeřil z Asie, kde se epicentrem opět stala Čína, která ztrojnásobila daň z operací s cennými papíry a čínský index CSI 300 reagoval propadem o 5 %. To poslalo dolů celou Asii. I americké trhy se nechaly stáhnout globální náladou. Po jízdě na tobogánu a ztrátě až celého procenta nakonec pražský PX docela obstál s pouhou necelou půlprocentní ztrátou. Amerika se ale nakonec dala vlastní cestou a skoro procento přidala. Zejména po uklidňujícím nástinu FED, že americká ekonomika bude pokračovat v mírném růstovém trendu po celý zbytek roku 2007. Asie tedy otočila vzhůru (celkový MSCI Asia-Pacific Index vzrostl o 1,3 %, i Čína mírně rostla), takže se Evropa mohla převléknout do zeleného.
Praha odpoledne vyzkoušela na PX 1842 bodů, ale ten nakonec 10 bodů ubral, protože byla zveřejněna revize amerického růstu z předběžných 1,3 na pouhých 0,6 % (očekáván byl nárůst alespoň o 0,8 %), nejslabší hodnotu za poslední čtyři roky. Naštěstí rostou americké spotřebitelské výdaje meziročně o 4,4 % (podílejí se na ekonomickém růstu ze 70 %). Začíná se však promítat i obchodní deficit Spojených států, který se přes oslabující dolar nadále prohlubuje. V současné době přesahuje 600 miliard dolarů a prý ubírá tak z HDP zhruba celé procento.
Dobře si ale vedl technologický sektor a po ránu nám ukázala vycházející slunce i Asie a přidala skoro procento. Slunný pátek vyšponoval PX opět na rekordy a dokonce až nad 1850 bodů a po makrodatech z USA (nezaměstnanost v rámci očekávání 4,5 %, ale víc vzrostl počet pracovních míst a ani Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu nezklamal).
Euforie na globálních trzích pokračovala, DAX nakoukl nad 8000 bodů, DJIA hupnul na nové historické maximum, širší index S&P 500 je již pouze 15 bodíků od svého historického maxima a Nasdaq je nevýš od pádu po roce 2000. Praha za týden přidala skoro 2 % a jen výnos od začátku letošního roku ťuká na hodnotu 16,5 %.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Fondy: Ani vedra naše investory nerozehřála

28. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Ani vedra naše investory nerozehřála

Z 820 miliónů korun bychom mohli mít radost, jenže opět tři čtvrtě z nich usnulo v zajištěných fondech, navíc přes 300 miliónů spolkl jeden elitní. Ale není se příliš co divit, protože... celý článek

Fondy: zpátky do zajetých kolejí

21. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: zpátky do zajetých kolejí

Půlmiliarda sice neurazí, jenže z ní dvě třetiny opět zamířily do zajištěných fondů. O zbylou třetinu se podělily fondy peněžního trhu se smíšenými fondy, když nahradily sedmdesátimiliónové... celý článek

Fondy: krátký, ale akciový týden

14. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: krátký, ale akciový týden

Na to, že byl sváteční týden, se investice do fondů vyšplhaly na pěkných 550 miliónů. Navíc poprvé za poslední víc než rok v týdenním přeboru zvítězily akciové fondy. Vše způsobil vstup... celý článek

Fondy: jarní míza povzbudila i naše investory

7. 5. 2007 | Petr Fejtek | 1 komentář

Fondy: jarní míza povzbudila i naše investory

V soutěži fondů opět zvítězily ty zajištěné. Přitáhly více než 300 milióny korun. Smíšené fondy s nimi však tentokrát držely statečně krok, když získaly bezmála čtvrt miliardy. Týden... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.