Den finanční gramotnosti je tu: Jak jste na tom vy?

| rubrika: Kvíz | 8. 9. 2014 | 1 komentář
Osmého září: Den finanční gramotnosti. Po roce je zase tady. Připravili jsme pro vás sérii kvízů, které vám dají šanci ověřit si, jak jste na tom s finanční gramotností vy. A pro ty, kteří obstojí na jednotku nebo jedna minus máme u každého z kvízů připravené slosování o originální deskovou hru Finance v kapse.

Finance v kapse

Hra Finance v kapse, která vznikla jako jeden z projektů, které ke Dni finanční gramotnosti připravila finančněporadenská společnost Partners. Je určena pro dva až čtyři hráče a zábavnou formou se věnuje finančnímu vzdělávání obyvatelstva. Hráči odpovídají na dotazy z oblasti rodinných a osobních financí, které jsou řazeny do tří kategorií podle obtížnosti, a dostávají za ně plusové či minusové body. Když první hráč dorazí do cíle, všechno se podtrhne a sečte. Vyhrává ten, kdo má nejvíc plusových bodů, tedy ten, kdo znal nejvíce správných odpovědí.

Projekt Den finanční gramotnosti odstartovala finančněporadenská společnost Partners v roce 2011. Letos ho tedy slavíme už počtvrté. Je-li ovšem sloveso slaviti namístě. Podle nejrůznějších průzkumů jsme na tom pořád s teoretickou, ale především praktickou orientací ve světě peněz spíš na štíru. 

Ale nejde říct, že by se stav nelepšil. Od loňského roku je například výchova k finanční gramotnosti povinnou součástí učebních osnov základních škol. A to by mohl být jeden z kroků ke zlepšení. Vyhráno ovšem není – společnost Partners každý rok ke Dni finanční gramotnosti nechá zpracovat unikátní průzkum, letos se týkal toho, jak umějí hospodařit právě ti, na které s finanční výchovou svých dítek poněkud hanebně spoléháme. Průzkum ukázal, že učitelé i se svými platy dokážou líp šetřit než většina populace. Horší už je to s jejich schopnostmi peníze dál zhodnocovat a se znalostí cest k takovému zhodnocení.

I proto je nadále živý projekt Školy finanční gramotnosti, která nabízí vzdělávací kurzy pro dítka, studenty, dospělé i seniory. Informace o projektu a kontakty pro domluvení kurzu najdete na www.denfinancnigramotnosti.cz.

A jak jste na tom s finanční gramotností vy? Orientujete se v běžných pojmech z oblasti financí, nebo spíš spoléháte jen na intuici a štěstí, že se vám povede životem proplout bez dluhů? Náš kvíz vám napoví. Budeme ho přinášet po deset dní: a každý den vylosujeme jednoho z úspěšných řešitelů, kterému pošlem unikátní finančněvzdělávací, ale zároveň zábavnou hru Finance v kapse. 

Jaký je rozdíl mezi čistou a hrubou mzdou?

Kdo je finanční arbitr?

Co je to RPSN?

Kdo vydává dluhopisy?

Kdo nebo co je to zástavce?

Co je úrokovací období?

Co patří mezi ochranné prvky bankovek?

Rezervotvorná složka u úrazového pojištění je:

Za zkratkou PX se skrývá...

V případě, že se v průběhu trvání smlouvy úrazového pojištění nestane klientovi žádný úraz,…

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.