Devět, deset a dvanáct let. Až tak dlouhou dobu trvalo než se lidé dozvěděli o tom, že jim za nezaplacené pokuty z minulosti hrozí exekuce, zabavení bytu nebo srážky z platu.
A ve čtyřech případech lidí, kteří se ozvali deníku Aktuálně.cz poté, co popsal rozhodnutí Ústavního soudu ohledně hledání těch, kteří mají splácet pokuty a dluhy z minulosti, se z dluhů za desítky či stovky korun staly několika tisícové částky.
Příběhy lidí (jejiž totožnost deník Aktuálně.cz zná) dokazují, že stát se osobou s neznámým pobytem (tedy tím, kterým úřady nebo soudy nemohou doručit svoje rozhodnutí) není až tak ojedinělé.
Nehledali, nenašli
Příběh první: Paní Eva měla před lety dostat pokutu za jízdu tramvají. Soud v roce 2000 rozhodl, že má pokutu zaplatit, žena ale žádné rozhodnutí nedostala. „Soud vydal verdikt v době, kdy už jsem v Brně rok nebydlela, nikdo si to ale neověřil v centrální registru obyvatel. Teprve letos mi byl doručen rozsudek až poté, co na mě kvůli 30 tisícím byla nařízena exekuce,“ popsala svůj příběh žena.
Její případ nyní leží už půl roku na soudu, kam se paní Eva obrátila, exekutor jí už ale nařídil strhávat dluh z platu.
Příběh druhý: Ženě z Prahy přišlo exekuční nařízení po dvanácti letech od chvíle, kdy měla dostat pokutu ve výši 400 korun. „Dluh za dvanáct let narostl na 24 tisíc korun, žena ale žádné varování ani rozhodnutí soudu domů nikdy nedostala. Soud určil opatrovníka, který se ale ani jednou nepokusil mou ženu dohledat,“ popisuje celý příběh manžel ženy.
Spočítejte si, co vám exekutor nemůže zabavit
Příběh třetí: Znovu Brno a znovu pokuta za jízdu městskou hromadnou dopravou bez jízdenky. Paní Markéta zjistila, že je nařízena exekuce na její byt náhodou ve chvíli, kdy se podívala do katastru nemovitostí.
„Jednalo se o pokutu od dopravního podniku starou devět let, byt byl v exekuci více než rok. Stálo mě to 14 tisíc korun, rozhodlo se absolutně bez mého vědomí a bez toho, že bych nějaké rozhodnutí kdy dostala,“ popsala svůj příběh žena.
Celý text si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 11. 2010 9:43, Danndys
Možná mě za můj názor odsoudíte, ale s tímto postupem částečně souhlsím. Pokud někdo neplatí dluhy, měl by mít určitou lhůtu na jejich zaplacení. A když do daného data neuhradí v plné výši, tak prodat dlužníkův byt, zaplatit dluh a práci exekutora a zbytek finančních prostředků vyplatit majiteli bytu.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
5. 11. 2010 15:06, Danndys
Proč jel na černo? Kdyby jste si zakoupili jízdenku, tak se s exekutorem zcela jistě nesetkáte.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.