Řada zadlužených lidí má zkreslený pohled na to, jak pracují exekutoři. Ti za dlužníkem nemohou přijít nikdy o své vůli. O vymožení dluhu je vždy musí požádat samotní věřitelé. Ve spolupráci s přerovským soudním exekutorem Tomášem Vránou přinášíme sedm fází exekuce.
1) Od listopadu jděte s návrhem na exekuci přímo k exekutorovi
Zatímco až dosud platilo, že věřitelé mohli podat návrh na nařízení exekuce buď na soud, nebo na konkrétního exekutora, od 1. listopadu se budou obracet výlučně na exekutora. Exekuční řízení se nadále zahajuje vždy na návrh věřitele, o kterém stejně jako dosud musí rozhodnout soud. Návrh sepíše věřitel buď sám, nebo o sepsání požádá exekutora. Nejprve však musí věřitel mít v ruce takzvaný exekuční titul, který má většinou podobu soudního pravomocného a vykonatelného platebního rozkazu. Může být však i ve formě rozhodčího nálezu, notářského či exekutorského zápisu nebo například v podobě platebního výměru zdravotní pojišťovny.
2) Vyberte si nejvhodnějšího exekutora s dobrými výsledky
Na exekuci dlužníkova majetku si lze najmout jakéhokoliv exekutora či exekutorský úřad. Těch působí v Česku více než 120 a mají celorepublikovou působnost. To znamená, že na exekuci dlužníkova majetku v Praze si lze najmou třeba exekutorský úřad v Ostravě, Hradci Králové či třeba v Přerově. Při výběru exekutora je dobré si o něm zjistit co nejvíce informací, třeba z webových stránek nebo zprostředkovaně na základě doporučení. Užitečné je porovnat počet řešených případů, jeho úspěšnost a zaměření, jakým způsobem provádí exekuci.
3) Složte vratnou zálohu nebo s exekutorem uzavřete smlouvu
Vybranému exekutorovi složí věřitel zálohu na náklady exekuce. Její výše se odvíjí od výše vymáhané pohledávky a nepřesahuje zhruba 4 až 5 procent z vymáhané částky. Jde o vratnou zálohu, po vymožení pohledávky dostane věřitel peníze zpět, náklady na celou exekuci zaplatí dlužník. S exekutorem lze rovněž uzavřít smlouvu o provedení exekuce. V takovém případě může exekutor požadovat smluvní odměnu, která by se měla pohybovat nejvýše do 10 procent z vymožené částky.
4) Exekuci nařizuje soud, provádí ji pověřený exekutor
Vypracovaný návrh na nařízení exekuce spolu s přiloženým exekučním titulem putuje k soudu. Je-li návrh bez chyby, stanoví zákon soudu 15denní lhůtu na rozhodnutí. „Jestliže soud shledá, že je návrh věřitele na nařízení exekuce oprávněný, exekuci nařídí a pověří jejím provedením soudního exekutora, který je uvedený v návrhu,“ přibližuje Vrána. Soudní exekutor pak doručí dlužníkovi usnesení o nařízené exekuci společně s exekučními příkazy, které postihují jeho majetek. Zároveň ho vyrozumí, jakým způsobem bude postupovat v případě, že dluh v přiměřené době neuhradí. „Pokud se dlužník o exekuci dozví, doporučujeme, aby co nejdřív kontaktoval pověřený exekutorský úřad a svůj dluh zaplatil. Ušetří tím část nákladů za výkony směřující k samotnému provedení exekuce,“ poznamenává soudní exekutor.
5) Způsob exekuce volí exekutor
Samotnou exekuci lze podle exekutorského řádu provést několika způsoby. „Nejčastěji postupujeme od inkasování peněz z účtu dlužníka a srážek ze mzdy. Jestliže dlužník nemá žádný finanční majetek nebo jeho finance nestačí na pokrytí dluhu, provádí se mobiliární exekuce, tedy zajištění věcí dlužníka, které se pak vydraží,“ popisuje Vrána. U nemovitostí se nechává nejprve označit vlastnický list v katastru nemovitostí takzvanou plombou, aby tato poznámka znemožnila dlužníkovi s nemovitostí jakkoliv nakládat a mohla být případně vydražena.
6) Dražby jsou nově transparentnější
Případnou dražbu nemovitosti nesmí exekutor před veřejností zatajovat. Nově ji může oznámit i na internetovém Portále dražeb, který od října spustila Exekutorská komora. Zájemci zde najdou popis objektu, informaci o místě a termínu aukce i vyvolávací cenu. Od listopadu by měli exekutoři dobrovolně zveřejňovat na Portále dražeb i seznam dražených movitých věcí. Od zveřejňování dražeb si Exekutorská komora slibuje větší transparentnost, vyšší počty zájemců o dražby a tím i vyšší výtěžky. Zvýší se tak pravděpodobnost, že dlužník vypořádá všechny dluhy nebo jejich větší část a věřitelé nepřijdou zkrátka.
7) O dražby je velký zájem, vydražit lze za dobrou cenu
O konání dražeb mají exekutorské úřady povinnost informovat na úřední desce úřadu. Některé úřady informují o dražbách rovněž na svých webových stránkách nebo formou inzerce v médiích. „Movité věci se prodávají v dražbě v průměru za 1/3 odhadní ceny, nemovitosti pak na 2/3 odhadní ceny. Náš úřad například realizoval vloni více než 22 tisíc exekucí, provádíme dražby movitých věcí jednou měsíčně a draží se vždy okolo 500 věcí. Nemovitosti se draží průběžně každý týden a měsíčně je v průměru nařizováno 50 dražeb,“ přibližuje přerovský soudní exekutor Tomáš Vrána, jehož úřad patří k největším dražitelům. Jak dodává, o dražby bývá velký zájem. U dražených věcí je největší zájem o elektroniku a nářadí. U nemovitostí se zájem odvíjí podle lokality, kde se dražená nemovitost nachází, a dále od toho, zda se draží celá nemovitost nebo jen podíl k nemovitosti.
Byli jste někdy na dražbě? Znáte ve svém okolí někoho, koho postihla exekuce? Podělte se o názor s ostatními.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 4. 2010 23:07, toska
Pokud je možné, aby syn ukázal exekutorovi 12 roků starý rozsudek o výživném, zalhal, že ůmu výživné neplatím, přestože mě o ně opakovaně upomínal" a na základě toho nějaká soudní úřednice schválí (vůbec se nezajímá, že ten 12 let starý rozsudek mohl být dávno změněn, natož aby si položila otázku, proč jsem údajně přestal platit výživné po 12 letech bezproblémového placení...) tomu exekutorovi rozjet exekuci, pak je něco hodně špatně.
Aby to bylo ještě lepší, synovi jsem při tom výživné zaplatil na rok dopředu, přestože on odmítá jakoukoli komunikaci se mnou, takže mě ani nikdy nijak v ničem nejenom neoslovil, ale ani neodpovídá na moje dopisy...
A aby to bylo ještě lepší, o exekuci jsem se dověděl čirou náhodou, při nahlédnutí do katastru nemovitostí, jsem zjistil, že mám zablokované nemovitosti, jejichž cena o řád až dva přesahuje i ten vymyšlený dluh... Na můj návrh na zastavení exekuce, doložený dokumenty o předplaceném výživném, pan exekutor nejenom že nereauguje, ale nově mi obstavil i účet u banky...
Takže svoloč naprosto nezodpovědná...
A to nehovořím o kriminálních bandách (je to organizovaný zločin...), které se tváří jako soudní exekutoři a pomocí odporných zastrašovacích a vydíracích technik zkoušejí, pokud možno na starých lidech, zíkat peníze. A protože oficiální místa dělají, že nic nevidí, docela se jim to daří... Inu právní stát jak vyšitý...
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.