Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šest rad jak přežít exekuci nejlevněji a bez potíží

| rubrika: Jak na to | 14. 10. 2009 | 32 komentářů
Šest rad jak přežít exekuci nejlevněji a bez potíží
S rostoucí nezaměstnaností mohou nyní do dluhů spadnout i lidé, kteří dosud neměli žádné finanční potíže. Přinášíme šest rad jak si počínat v případě, že je na dlužníka uvalena exekuce.

Exekutorské úřady se v denní praxi setkávají s nejrůznějšími životními osudy lidí. Od vychytralých dlužníků, kteří se vyhýbají svým závazkům stěhováním z místa na místo, až po nešťastníky, kteří spadli do dluhů, když přišli o práci a novou již nenašli.„Ztráta zaměstnání je nyní nejčastější příčinou, která dostává rodiny do finančních potíží a dluhové pasti,“ upozorňuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

V případě, že dluhy přerostou únosnou hranici a peníze začne pro věřitele vymáhat nakonec exekutor, strkat hlavu do písku se žádnému dlužníkovi nevyplácí. Čím víc bude muset exekutor vynaložit práce a času na vymožení dluhu, o to víc se dluh prodraží. Ve spolupráci se soudním exekutorem Tomášem Vránou z exekutorského úřadu v Přerově přinášíme šest rad jak postupovat, jestliže je na dlužníka uvalena exekuce.

Rada 1: Vybírejte poštu na své doručovací adrese

Jestliže se rozhodnete nevybírat svou poštovní schránku a ignorovat oznámení, že na poště máte k vyzvednutí soudní nebo jiné doporučené obsílky upomínající vaše dluhy, nic tím nevyřešíte. Od 1. července 2009 je přenesená odpovědnost za doručení písemnosti na adresáta. To znamená, že zásilka je po splnění zákonných podmínek považována za doručenou, i když jste si ji nepřečetli. Pokud si například nevyzvednete soudní obsílku, která je určená do vašich rukou, na poště do 10 dnů, od 11. dne se má zato, že vám byla doručena.

Rada 2: Exekutora navštivte co nejdříve

Pokud se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, co nejdříve navštivte příslušný exekutorský úřad. Projevte snahu a dobrou vůli zaplatit. Dluh můžete zaplatit nebo alespoň snížit rovnou na místě. Podle výše dlužné částky exekutor možná nebude nic zabavovat a odvážet z vašeho bydliště majetek. V každém případě ale na vaše návrhy exekutor může, avšak nemusí přistoupit. Jestliže hotovost nebo pravidelné vlastní příjmy nemáte, počítejte s tím, že vám exekutor majetek bude muset zabavit a prodá ho v dražbě. Tím se váš dluh prodraží o další tisíce.

Anketa

Na koho byste se obrátili, aby vám dlužník vrátil alespoň část dluhu?

Rada 3: Minimalizujte náklady na exekuci

Původní dlužná částka se zpravidla prodraží o dalších 7 735 korun. Tato cena zahrnuje jednak tarifní odměnu exekutora, kterou předepisuje vyhláška, a dále paušální výdaj za vymožení pohledávky. Další náklady můžete snížit tím, že začnete s exekutorem v průběhu celého exekučního řízení co nejvíce spolupracovat. Konečný účet za celé exekuční řízení lze snížit například o výdaje za doručování obsílek, za pátrání, na jaké adrese se nyní zdržujete, za otevření a zavření bytu, do kterého během vaší nepřítomnosti přijde exekutor zabavit váš majetek apod.

Rada 4: Při zabavování věcí raději spolupracujte

Dobré je vědět, že exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vašeho bytu vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie. Pokud k vám exekutor přijde, zachovejte chladnou hlavu, otevřete mu dveře a spolupracujte s ním. Jestliže by musel dveře otevírat přivolaný zámečník, exekuce se vám prodraží. Než ale pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá. Máte-li pochybnosti, zavolejte policii a požádejte o pomoc. Pravý exekutor nebude mít námitek, nepravý rychle zmizí.

Rada 5: Ohlídejte si soupis zabavovaného majetku

Veškeré zabavené věci musí exekutor sepsat do protokolu. Jestliže jsou v soupisu majetku i věci, které vám nepatří, můžete to do protokolu uvést. Exekutor vás pak musí poučit o právu podat u soudu vylučovací žalobu na tyto věci. V případě, že byl zabaven cizí majetek, například notebook půjčený od kamaráda, je potřeba, aby tato osoba neprodleně kontaktovala exekutora.

Rada 6: Proti exekuci se lze odvolat

Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat k soudu, který ji nařídil. Odvolacím důvodem však může být jen několik málo skutečností uvedených v zákoně. Jde například o situaci, kdy soud zasílal obsílky na jinou než řádně ohlášenou adresu dlužníka. Odvolání ale nemá odkladný účinek, to znamená, že nezastaví exekuci ani exekutora. Do doby, než soud rozhodne o odvolání, jen zamezíte prodeji zabavených věcí. Pokud však soud odvolání zamítne, exekuce se vám jen prodraží.

Jaký je život s dluhy? Kdo podle vás spadne do dluhů nejsnadněji? Podělte se o názor?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+36
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 6. 2011 22:06, paní NIKDO ODE DNEŠKA NULA

Zdravím Vás uctivě všechny, četla jsem zde příspěvky a můžu jen tiše souhlasit, exekuce je novodobý exorcismus a je třeba zajít si na přednášku p.Andrease Clause a tam se dozvíte vše o financích a pokud jste aspoň trochu vnímavý, pochopíte, že proti tomu se nedá bojovat vůbec nijak, protože jak říká ON, peníze jsou zákon. A je zde jediná rada, být na systému co nejméně závislý. K životu potřebujeme opravdu méně než si myslíme nebo respektive nás masíruje systém, abychom na něm byli co nejvíc závislí, proto se vyserte s prominutím na reklamy a televizi i na média, obraťte se do sebe a řekněte si co vlastně v životě potřebujete? Já myslím, že jsme to pochopili konec konců všichni ve jménu exekuce. Já to podstupuji příští týden, už je to neudržitelné, sere mě to, ale na druhou stranu si říkám, že život jde dál a mám velký dar, že se o mě rodina v rámci možností postará, abych se mohla zase postavit na nohy. Věřte, že seru na vyžírky, kteří nás manipulují: kup si, půjč si, založ si konto, vezmi si výhodnou půjčku,...............nepotřeb uji,nepotřebuji ani běžný účet, ani drahý telefon, ani drahé jídlo, kosmetiku, bydlení, auto, nepotřebuji od těch zmrdů vůbec nic a víte jak to celé dopadne? S exekutorů budou za chvíli realitky a 90% lidí skončí na pracáku a na sociálce a na ulici a koho to nakonec bude stát nejvíc? No přece stát. A kdo si bude kupovat ty zabavené domy a majetek? Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mm,to je otázka.Skoro to připomíná rok 1948, ale trochu jinak pojaté. Když by jste měli nějakou urgentní potřebu se podělit se mnou o své životní útrapy, tak pište ......mám velké zkušenosti.........držte se:o) Jinak já jsem se do sraček dostala kvůli manželovým dluhům z podnikání. Není nad svazek manželský. Jo a všechny finanční krize jsou smyšlený, fakt běžte na toho Andrease, uleví se vám. I nezaměstnanost je manipulovatelná. Vedou to ti nahoře, chtějí vymítit střední třídu a udělat jen dvě třídy: chudý a bohatí

Reagovat

 

+101
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (32 komentářů)

15. 10. 2017 | 22:32 | Artur Leonis

A nestalo se nic...za tři roky nic... :-) více

15. 10. 2017 | 22:27 | Artur Leonis

Spadl jsem do exekuce a následně do dražby ,která nepokryla dluh.Přišel jsem o všechno...o bydlení,práci..Nicméně jsem zaměstnán a mám tedy exekuci na plat.To co mi zůstane tak pokryje mou spotřebu na přežití do další výplaty...více

27. 1. 2017 | 6:19 | Honza

Vsechno je priti lidim, zadne spravne platit a poslouchat exekutora))) vsechno natacet a zverejnovat vsude mozme televize radio a ostatni pri nejhorsim revouce a nebo strilet!! více

29. 10. 2015 | 20:32 | Petr

Rada tomu kdo bude mít exekuci na nemovitost, spolupracujte, vykliďte nemovitost a zpřístuněte ji. Důvod je prostý spousta lidí se dozví co kupuje a vydraždná cena se vyšroubuje na maximum a vaše dluhy na minimum. Dnes jsem...více

9. 3. 2015 | 20:17 | Bobes

Jak se pise viz prvni prispevek s exekutory se neda bojovat. Nejde vyhrat. Muzete si zazadat o odklad ale i ten muze byt odmitnut. Mel jsem nekolik exekuci a pres urcite usili se mi povedlo dohodnout na splatkach a zruseni...více

Oblíbená témata

dluhy

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK