Alimenty. Jak zmáčknout neplatiče? Nechte mu/jí zabavit řidičák!

Oficiálně nemá majetek, skoro nic nevydělává, a proto neplatí na děti. Že se nedá nic dělat? Zkuste, ať mu nebo jí exekutor vezme řidičák.
Alimenty. Jak zmáčknout neplatiče? Nechte mu/jí zabavit řidičák!

Dluh na výživném se vymáhá jako každý jiný dluh. Když už to nejde jinak, dá se na dlužníka poslat exekutor, ať zařídí srážky z platu, v krajním případě ať zabavuje majetek. Pokud jde ale o výživné na dítě – nezletilé nebo studenta do 26 roků – od roku 2013 je tu ještě jedna možnost navíc, jak dlužníka přimáčknout ke zdi: za určitých okolností ho můžete připravit o řidičák. Jak už v té době ukazovaly zkušenosti ze zahraničí, například Slovenska, pro část dlužníků je hrozba, že by musili chodit pěšky a jezdit veřejnou dopravou, dostatečným důvodem pro to, aby se polepšili.

Zákon říká, že exekutor může exekuční příkaz k pozastavení řidičského oprávnění vydat, jestliže se v exekuci vymáhá nedoplatek výživného na nezletilé dítě anebo na zletilé dítě do 26 let věku, které se soustavně připravuje studiem na své budoucí povolání. Může tak učinit na návrh věřitele, ale i ze svého vlastního rozhodnutí. Výživné dlužné rodičům, manželovi nebo bývalému manželovi takto vymáhat nelze. Ani jakékoli jiné dluhy.

Nejen rodiče dětem

Vyživovací povinnost nemají jen rodiče vůči dětem, ale taky děti vůči rodičům. Nebo manželé navzájem, někdy dokonce i po rozvodu. A vyživovací povinnost je i mezi vnoučaty a prarodiči v obou směrech. Víc v našich specializovaných článcích:

Vyživovací povinnost: Jak dlouho musíte živit dospělé děti. A kdy musí děti živit vás

Vyživovací povinnost a manželství: Musí vás živit. Někdy i po rozvodu

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina! Musíme si pomáhat

Samotnou exekucí řidičáku samozřejmě nedostanete ani korunu, jde pouze o donucovací prostředek. Kde skutečně nic není, ani smrt nebere, na neplatiče, kteří podvádějí, tají své příjmy, vydělávají si na černo…, na ty zabrat může.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

S okamžitou platností

Exekuční příkaz pozastavující řidičské oprávnění se doručuje registru řidičů, který ho zaeviduje, oprávněnému, který exekuci navrhl, a přednostně do vlastních rukou povinnému dlužníkovi. Už dnem, kdy dlužník dostane rozhodnutí exekutora, ztrácí právo řídit motorová vozidla. Řidičák musí odevzdat na úřadě a po dobu trvání exekuce má zákaz řízení. Musí zaplatit, nebo se exekuci bránit. Pokud dlužník řidičský průkaz neodevzdá, může mu ho odebrat policie, třeba při silniční kontrole. A řízení motorového vozidla bez oprávnění je přestupek. A pokud přečin bude vyhodnocen jako maření výkonu úředního rozhodnutí, jsou to čtyři body dolů, soud a končit to může podmínkou, dokonce i vězením.

Zákaz řízení může člověka zasáhnout na citlivém místě. Pokud se kvůli němu odhodlají platit, musí počítat s tím, že jejich dluh bude navýšený také o náklady exekuce. Ty můžou být nižší, když si člověk s placením pospíší. Exekutoři samotní nemají žádný zájem věc zdržovat, jen je potřeba jednat.

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

Výjimky: řidiči z povolání a lidé, co auto fakt potřebují

Kromě těch, co zaplatí, zruší exekutor příkaz k odevzdání řidičáku taky těm dlužníkům, kteří prokážou, že řidičské oprávnění potřebují „k uspokojování svých základních životních potřeb nebo potřeb osob, které vyživuje“. V první řadě se tak tedy můžou bránit řidiči z povolání od tiráků přes autobusáky až třeba po taxikáře. Ostatně by nemělo žádný smysl připravovat dlužníka o práci, pravděpodobnost placení by tím asi ještě víc klesla. Ovšem pozor: exekutor může pozastavit platnost řidičáku taky částečně. Takže dlužící řidič kamionu může přijít o řidičák na osobák, ale řídit náklaďák bude smět dál.

Exekutor by taky měl vyhovět dlužníkovi, který se bude odebrání řidičáku bránit s tím, že třeba vozí autem děti z dalšího manželství do školy, že sám dojíždí k lékaři nebo že z objektivních důvodů nemůže třeba do práce dojíždět veřejnou dopravou.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.