České spořitelně loni výrazně propadl zisk

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 26. 2. 2021 | 3 komentáře
České spořitelně loni výrazně propadl zisk

Zdroj: BalkansCat/Shutterstock

Česká spořitelna loni hospodařila s čistým ziskem ve výši 10 miliard korun, to je o 43,6 % meziročně méně. Provozní zisk v roce 2020 dosáhl 21 miliard korun, ve srovnání s rokem 2019 tak poklesl o 6,7 %.

„V celkovém hospodářském výsledku se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů související s nejistou ekonomickou situací. Nadále však zůstáváme v dobré finanční kondici a jsme skvěle kapitálově vybaveni,“ říká Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Podobný propad v hospodaření hlásí i další banky. Kvůli koronavirové epidemii mají nejhorší výsledky za dlouhé roky. Je to dáno nižším počtem transakcí, kdy bankám klesají výnosy z poplatků. Výrazně se také projevilo snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky.

Čistý úrokový výnos klesl České spořitelně ve srovnání s rokem 2019 o 3,8 % na 29,1 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 4,1 % na 8,2 miliardy. Čistý zisk z obchodních operací v meziročním porovnání klesl o 28,6 % na 1,9 miliardy.

Celkové provozní náklady České spořitelny v roce 2020 meziročně klesly o 1,3 % na 19,1 miliardy korun. Snížení nákladů na zaměstnance (-2,6 %) byl taženo snížením variabilní složky odměny.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Ztráta ze znehodnocení finančních nástrojů (tj. saldo tvorby opravných položek a rezerv na úvěrová rizika) dosáhla v roce 2020 výše 7,9 miliardy korun. Meziročně tak došlo k poklesu o 8,1 miliardy, který byl zapříčiněn očekávanými úvěrovými ztrátami v důsledku poklesu ekonomiky v roce 2020 a obezřetným přístupem po ukončení státních moratorií na splátky úvěrů v říjnu 2020.

Celkový počet klientů skupiny České spořitelny ke konci roku 2020 činil 4,5 milionu, to představuje meziroční pokles zhruba o 100 tisíc. Naopak nárůst Česká spořitelna hlásí u uživatelů digitálního bankovnictví i u počtu vydaných karet. Samotné bankovní části tak klienti spíše rostou. Digitální bankovnictví George meziročně využívá o 9,7 % lidí více, celkově to je 1,73 milionu klientů. Celkový počet vydaných aktivních platebních karet se meziročně zvýšil o 2,4 % a dosáhl téměř tří milionu kusů.

Bilanční suma celé skupiny dosáhla ke konci roku výše 1538 miliard korun a meziročně se zvýšila o 5,4 %. Objem úvěrů meziročně vzrostl o 5 % na 777 miliard. Spořitelna se kromě jiného loni po 12 letech vrátila na první místo, co se poskytnutých nových hypoték týče. Vklady vzrostly meziročně o 10,4 % na 1104 miliard korun, především v souvislosti s nižší spotřebou domácností kvůli krizi způsobené covidem.

Celkový kapitálový poměr České spořitelny dosáhl ke konci loňského roku 25,6 %, což je vysoce nad minimálními regulatorními kapitálovými požadavky (15,4 %).

Výsledky jsou za celou skupinu Česká spořitelny, do které vedle největší tuzemské banky podle počtu klientů patří třeba i stavební spořitelna nebo penzijní společnost.

Výsledky dnes oznámila také mateřská skupina Erste Group, která Českou spořitelnu vlastní. I její čistý zisk za loňský rok kvůli koronavirové krize klesl o 46,7 % na 783 milionů eur.

„V tomto neobvykle náročném roce se nám na všech našich trzích dařilo dobře. Naše provozní výsledky byly i nadále stabilní a naše kapitalizace je vynikající. Chceme, aby z těchto výsledků měli prospěch i naši akcionáři, a proto na výroční valné hromadě navrhneme v souladu s doporučením ECB za rok 2020 dividendu ve výši 50 eurocentů na akcii a zároveň vyhradíme až jedno euro na akcii na potenciální výplatu dividend k pozdějšímu datu,“ uvedl Stefan Dörfler, finanční ředitel Erste Group.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+51
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

banky, Česká spořitelna

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

19. 5. 2022 | Petr Kučera | 19 komentářů

Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

Víc než desetinu úspor na běžném účtu může za rok ukousnout inflace. Jak je ochránit co nejlíp, když nechcete zkusit investice? Nezávislé porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Svět bude jezdit v elektru. Co to znamená pro české dodavatele automobilek

19. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 10 komentářů

Svět bude jezdit v elektru. Co to znamená pro české dodavatele automobilek

V něčem jsou elektrická auta stejná, některé komponenty jsou ale jiné a vyrábějí se z jiných materiálů. Mění se celý dodavatelský řetězec. Ptáme se Petra Knapa ze společnosti EY, co... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

PPF a Home Credit odcházejí z Ruska

17. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

PPF a Home Credit odcházejí z Ruska

PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností.

ČNB zahájila intervence. Chrání korunu před dalším oslabením

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

ČNB zahájila intervence. Chrání korunu před dalším oslabením

Česká národní banka začala na volném trhu chránit korunu před oslabováním.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.