České spořitelně loni výrazně propadl zisk

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 26. 2. 2021 09:20 | 3 komentáře
České spořitelně loni výrazně propadl zisk

Zdroj: BalkansCat/Shutterstock

Česká spořitelna loni hospodařila s čistým ziskem ve výši 10 miliard korun, to je o 43,6 % meziročně méně. Provozní zisk v roce 2020 dosáhl 21 miliard korun, ve srovnání s rokem 2019 tak poklesl o 6,7 %.

„V celkovém hospodářském výsledku se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů související s nejistou ekonomickou situací. Nadále však zůstáváme v dobré finanční kondici a jsme skvěle kapitálově vybaveni,“ říká Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Podobný propad v hospodaření hlásí i další banky. Kvůli koronavirové epidemii mají nejhorší výsledky za dlouhé roky. Je to dáno nižším počtem transakcí, kdy bankám klesají výnosy z poplatků. Výrazně se také projevilo snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky.

Čistý úrokový výnos klesl České spořitelně ve srovnání s rokem 2019 o 3,8 % na 29,1 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 4,1 % na 8,2 miliardy. Čistý zisk z obchodních operací v meziročním porovnání klesl o 28,6 % na 1,9 miliardy.

Celkové provozní náklady České spořitelny v roce 2020 meziročně klesly o 1,3 % na 19,1 miliardy korun. Snížení nákladů na zaměstnance (-2,6 %) byl taženo snížením variabilní složky odměny.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Ztráta ze znehodnocení finančních nástrojů (tj. saldo tvorby opravných položek a rezerv na úvěrová rizika) dosáhla v roce 2020 výše 7,9 miliardy korun. Meziročně tak došlo k poklesu o 8,1 miliardy, který byl zapříčiněn očekávanými úvěrovými ztrátami v důsledku poklesu ekonomiky v roce 2020 a obezřetným přístupem po ukončení státních moratorií na splátky úvěrů v říjnu 2020.

Celkový počet klientů skupiny České spořitelny ke konci roku 2020 činil 4,5 milionu, to představuje meziroční pokles zhruba o 100 tisíc. Naopak nárůst Česká spořitelna hlásí u uživatelů digitálního bankovnictví i u počtu vydaných karet. Samotné bankovní části tak klienti spíše rostou. Digitální bankovnictví George meziročně využívá o 9,7 % lidí více, celkově to je 1,73 milionu klientů. Celkový počet vydaných aktivních platebních karet se meziročně zvýšil o 2,4 % a dosáhl téměř tří milionu kusů.

Bilanční suma celé skupiny dosáhla ke konci roku výše 1538 miliard korun a meziročně se zvýšila o 5,4 %. Objem úvěrů meziročně vzrostl o 5 % na 777 miliard. Spořitelna se kromě jiného loni po 12 letech vrátila na první místo, co se poskytnutých nových hypoték týče. Vklady vzrostly meziročně o 10,4 % na 1104 miliard korun, především v souvislosti s nižší spotřebou domácností kvůli krizi způsobené covidem.

Celkový kapitálový poměr České spořitelny dosáhl ke konci loňského roku 25,6 %, což je vysoce nad minimálními regulatorními kapitálovými požadavky (15,4 %).

Výsledky jsou za celou skupinu Česká spořitelny, do které vedle největší tuzemské banky podle počtu klientů patří třeba i stavební spořitelna nebo penzijní společnost.

Výsledky dnes oznámila také mateřská skupina Erste Group, která Českou spořitelnu vlastní. I její čistý zisk za loňský rok kvůli koronavirové krize klesl o 46,7 % na 783 milionů eur.

„V tomto neobvykle náročném roce se nám na všech našich trzích dařilo dobře. Naše provozní výsledky byly i nadále stabilní a naše kapitalizace je vynikající. Chceme, aby z těchto výsledků měli prospěch i naši akcionáři, a proto na výroční valné hromadě navrhneme v souladu s doporučením ECB za rok 2020 dividendu ve výši 50 eurocentů na akcii a zároveň vyhradíme až jedno euro na akcii na potenciální výplatu dividend k pozdějšímu datu,“ uvedl Stefan Dörfler, finanční ředitel Erste Group.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+51
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Oblíbená témata

banky, Česká spořitelna

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

16. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Skupina PPF může pokračovat v plánu na ovládnutí Monety Money Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Monetě na 28,36 %.... celý článek

Raiffka může koupit Equa bank, souhlasí úřad

15. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Raiffka může koupit Equa bank, souhlasí úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení Raiffeisenbank a Equa bank. Konstatoval, že nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. 

Inflace mírně stoupla. Žádný strach, uklidňují ekonomové

13. 4. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace mírně stoupla. Žádný strach, uklidňují ekonomové

Spotřebitelské ceny stouply letos v březnu o 2,3 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Inflace tak byla o 0,2 procentního bodu vyšší než v únoru. Může za to hlavně zdražení... celý článek

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

12. 4. 2021 | Petr Kučera

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

Banka Creditas musí do necelého půl roku vyměnit všechny tři členy své dozorčí rady. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí České národní banky, které jsou k dispozici na jejím webu.... celý článek

Bankovní identitě pomůže Lukeš. Už nepracuje pro Mastercard

6. 4. 2021 | Olga Skalková | 1 komentář

Bankovní identitě pomůže Lukeš. Už nepracuje pro Mastercard

Miroslav Lukeš, který mnoho pracoval pro globální kartovou společnost Mastercard, naposledy v New Yorku, změnil angažmá. Teď pracuje pro společnost Bankovní identita, založenou tuzemskými... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.