ČSOB se propadl zisk o více než polovinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 2. 2021 11:13 | 2 komentáře
ČSOB se propadl zisk o více než polovinu

Zdroj: Cineberg/Shutterstock

Skupina ČSOB loni hospodařila se ziskem ve výši 8,5 miliardy korun, což je meziroční pokles o 57 %.

„Pokles zisku byl způsoben růstem objemu opravných položek k úvěrům a poklesem provozních výnosů,“ uvedl Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Podobný propad v hospodaření hlásí i další banky. Kvůli epidemii mají nejhorší výsledky za dlouhé roky. Je to dáno nižším počtem transakcí, kdy bankám klesají výnosy z poplatků. Výrazně se také projevilo snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky.

Čistý výnos z provizí a poplatků tak ČSOB loni klesl o 11 % na 7,6 miliardy korun, úrokové výnosy klesly dokonce o 18 % na 26,1 miliardy. Celkově provozní výnosy dosáhly v roce 2020 na 35,3 miliardy a meziročně klesly o 17 %. Naopak provozní náklady lehce stouply (o 1 %) na 19,3 miliardy.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Objem úvěrů ve skupině ČSOB narostl o 2 % na 792 miliard korun, z toho objemy úvěrů na bydlení stouply meziročně o 5 % na 458,2 miliardy. Objem vkladů se meziročně zvýšil o 12 % na 1073 miliardy. Tvorba opravných položek k úvěrům se zvýšila na 5,6 miliardy korun, v roce 2019 to bylo 313 milionů.

ČSOB také loni schválila zhruba 65 tisíc žádostí o odklad splátek a 97 % klientů se po skončení moratoria vrátilo k běžnému splácení.

ČSOB zůstává kapitálově silná, kapitálová přiměřenost činí 23,7 %. To je výrazně nad regulací požadovanou úrovní 16,2 %.

Výsledky jsou za celou skupinu ČSOB, do které patří třeba banka ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB penzijní společnost.

Celá skupina měla na konci loňského roku 4,231 milionu klientů. Jejich počet meziročně klesl o 9 tisíc, ale počet aktivních klientů podle dat ČSOB vzrostl o 66 tisíc. Banka také uvedla, že ji rychle rostl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví, který meziročně vyskočil o 34 % a počet transakcí o 48 %.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

banky, ČSOB

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Komerční banka spouští nový typ poboček

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Komerční banka spouští nový typ poboček

Na nových pobočkách se potkáte s akustickými boxy, mincomaty i měniči bankovek. Bankéři se mají více zaměřit na finanční poradenství. Do pěti let má být nový koncept na třetině poboček... celý článek

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

23. 9. 2021 | Olga Skalková | 6 komentářů

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

U tří bank sice můžete jít na běžném účtu do minusu bez úroku, strop je ale nízko. Kontokorent jako způsob pokrytí nečekaných výdajů jinak zůstává velmi drahý.

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

Aspoň jednou už bankovní identitu jako „digitální občanku“ skutečně využilo skoro půl milionu lidí.

Raiffeisenbank mění tvář. Má nové oblíbené slovo

20. 9. 2021 | Petr Kučera | 23 komentářů

Raiffeisenbank mění tvář. Má nové oblíbené slovo

Raiffeisenbank dnes startuje nový komunikační koncept, jejímž klíčovým motivem je odpověď Samozřejmě. Zároveň opouští dosavadní „černobílou“ komunikaci, nová kampaň bude barevná a zaměřená... celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.