ČSOB se propadl zisk o více než polovinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 2. 2021 | 2 komentáře
ČSOB se propadl zisk o více než polovinu

Zdroj: Cineberg/Shutterstock

Skupina ČSOB loni hospodařila se ziskem ve výši 8,5 miliardy korun, což je meziroční pokles o 57 %.

„Pokles zisku byl způsoben růstem objemu opravných položek k úvěrům a poklesem provozních výnosů,“ uvedl Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Podobný propad v hospodaření hlásí i další banky. Kvůli epidemii mají nejhorší výsledky za dlouhé roky. Je to dáno nižším počtem transakcí, kdy bankám klesají výnosy z poplatků. Výrazně se také projevilo snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky.

Čistý výnos z provizí a poplatků tak ČSOB loni klesl o 11 % na 7,6 miliardy korun, úrokové výnosy klesly dokonce o 18 % na 26,1 miliardy. Celkově provozní výnosy dosáhly v roce 2020 na 35,3 miliardy a meziročně klesly o 17 %. Naopak provozní náklady lehce stouply (o 1 %) na 19,3 miliardy.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Objem úvěrů ve skupině ČSOB narostl o 2 % na 792 miliard korun, z toho objemy úvěrů na bydlení stouply meziročně o 5 % na 458,2 miliardy. Objem vkladů se meziročně zvýšil o 12 % na 1073 miliardy. Tvorba opravných položek k úvěrům se zvýšila na 5,6 miliardy korun, v roce 2019 to bylo 313 milionů.

ČSOB také loni schválila zhruba 65 tisíc žádostí o odklad splátek a 97 % klientů se po skončení moratoria vrátilo k běžnému splácení.

ČSOB zůstává kapitálově silná, kapitálová přiměřenost činí 23,7 %. To je výrazně nad regulací požadovanou úrovní 16,2 %.

Výsledky jsou za celou skupinu ČSOB, do které patří třeba banka ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB penzijní společnost.

Celá skupina měla na konci loňského roku 4,231 milionu klientů. Jejich počet meziročně klesl o 9 tisíc, ale počet aktivních klientů podle dat ČSOB vzrostl o 66 tisíc. Banka také uvedla, že ji rychle rostl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví, který meziročně vyskočil o 34 % a počet transakcí o 48 %.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

banky, ČSOB

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.