ČSOB se propadl zisk o více než polovinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 2. 2021 | 2 komentáře
ČSOB se propadl zisk o více než polovinu

Zdroj: Cineberg/Shutterstock

Skupina ČSOB loni hospodařila se ziskem ve výši 8,5 miliardy korun, což je meziroční pokles o 57 %.

„Pokles zisku byl způsoben růstem objemu opravných položek k úvěrům a poklesem provozních výnosů,“ uvedl Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Podobný propad v hospodaření hlásí i další banky. Kvůli epidemii mají nejhorší výsledky za dlouhé roky. Je to dáno nižším počtem transakcí, kdy bankám klesají výnosy z poplatků. Výrazně se také projevilo snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky.

Čistý výnos z provizí a poplatků tak ČSOB loni klesl o 11 % na 7,6 miliardy korun, úrokové výnosy klesly dokonce o 18 % na 26,1 miliardy. Celkově provozní výnosy dosáhly v roce 2020 na 35,3 miliardy a meziročně klesly o 17 %. Naopak provozní náklady lehce stouply (o 1 %) na 19,3 miliardy.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Objem úvěrů ve skupině ČSOB narostl o 2 % na 792 miliard korun, z toho objemy úvěrů na bydlení stouply meziročně o 5 % na 458,2 miliardy. Objem vkladů se meziročně zvýšil o 12 % na 1073 miliardy. Tvorba opravných položek k úvěrům se zvýšila na 5,6 miliardy korun, v roce 2019 to bylo 313 milionů.

ČSOB také loni schválila zhruba 65 tisíc žádostí o odklad splátek a 97 % klientů se po skončení moratoria vrátilo k běžnému splácení.

ČSOB zůstává kapitálově silná, kapitálová přiměřenost činí 23,7 %. To je výrazně nad regulací požadovanou úrovní 16,2 %.

Výsledky jsou za celou skupinu ČSOB, do které patří třeba banka ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB penzijní společnost.

Celá skupina měla na konci loňského roku 4,231 milionu klientů. Jejich počet meziročně klesl o 9 tisíc, ale počet aktivních klientů podle dat ČSOB vzrostl o 66 tisíc. Banka také uvedla, že ji rychle rostl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví, který meziročně vyskočil o 34 % a počet transakcí o 48 %.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

banky, ČSOB

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services