Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč správný levičák nepodporuje odbory

| rubrika: Komentář | 16. 6. 2011 | 27 komentářů
Proč správný levičák nepodporuje odbory
Jsem vlastně levičák – nemám rád velké korporace. Ale nemám rád ani odbory. A nezbláznil jsem se.

Velké korporace nemám rád nikoli proto, že by byly velké, velikost je mnohdy nezbytná. Ani proto, že jsou to soukromé firmy, firma je skvělý právní „vynález“. Nemám je rád, protože mnoho z nich žije v pevné symbióze se státem.

S korporacemi si stát rozumí, živnostníka vem čert

A snaží se jej využít k získání výhod na úkor všech ostatních – v ekonomii se tomu říká rent seeking, „dobývání renty“. Vztah je symbiotický, tedy prospěšný i pro druhou stranu. Ať už v podobě sponzorských darů pro politické strany, nebo dárečků pro voliče (je nutno se nakapsovat, jako vedlejší efekt se tedy občas něco užitečného postaví).

Propojeno!

Myslíte si, že je blokování silnic přiměřenou formou protestu? Kam až podle vás smí odboráři zajít?

Podělte se s námi o svůj názor pod nejčerstvějším článkem z rubriky Co si o tom myslíte?

Příkladů bychom našli desítky, stovky, tisíce. U nás i ve světě. Koneckonců různým směrnicím a regulacím, které mají chránit nás slabé a zranitelné občany, se firmy často brání spíš naoko. Pro velkou firmu jsou právní náklady malou položkou v rozpočtu. A živnostník? Toho vem čert, ten nám miliony na volební kampaň nedá.

Levičáci mnohdy mají pravdu, když kritizují kapitalisty. Ale zcela neprávem kritizují kapitalismus. Nežijeme totiž v tom zlém neregulovaném volném trhu. Žijeme v jakémsi hybridním systému, kde o polovině všeho, co děláme, rozhoduje stát.

Stát v boji proti korupci? Kozel zahradníkem!

Ne ten hodný stát, o kterém učitelé občanské výchovy vyprávějí pohádky dětem ve škole. Stát, který představuje nás všechny, kteří demokraticky rozhodujeme o společném blahu. Ale stát ovládaný všemožnými zájmovými skupinami, z nichž každá se snaží ukousnout si něco ze společného koláče.

Anketa

Stávkujete?

Správný levičák se zastává obyčejného člověka před arogancí moci. Měl by proto uznat, že snažit se situaci řešit zvýšením role státu v ekonomice, aby na ty zlé korupčníky dohlédl, je jako jmenovat alkoholika nočním hlídačem v palírně.

Odbory jsou jen další ze zájmových skupin. Že jsou nezastupitelné při ochraně práv zaměstnanců? Ano, těch, kteří práci už mají. To znamená nikoli 40 procent nezaměstnaných mladých Španělů, kteří teď demonstrují v ulicích za větší regulaci pracovního trhu (která způsobí ještě větší nezaměstnanost).

Až to odbory uznají a začnou prosazovat maximálně štíhlý stát – včetně škrtnutí zákonem daných privilegií odborů – rád s nimi půjdu demonstrovat proti zkorumpované vládě a nenasytným velkokapitalistům.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2011 7:49, chk

v recku nejde o koryta. v recku jde o bankrot. predseda vlady tam velmi rad poda demisi, ale je otazka, kterej dobrodruh ho nahradi. rekove se chovaj jako deti, ktery se rozcilujou, ze jim rodice nekoupej auticko na dalkovy ovladani, kdyz pritom nemaji ani na jidlo.
az jim v cervenci dojdou penize, poznaj co to je bankrot. ja doufam. aspon se jim v te jejich palici rozsviti. a obycejnym lidem se u nas rozsviti mozna o par let pozdeji. to tu snad ale uz nastesti nebudu a rad budu odevzdavat nemale dane tam, kde si toho budou vazit:).

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (žalobníček 16. 06. 2011 05:16)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2011 5:16, žalobníček

Dvě věci -
ad.1 k oné anketě o stávce - nestávkuji z jednoduchého důvodu.Dráha tu není,věřejná doprava také ne,odbory rovněž a tak,kdybych stávkoval,bych chodil jako blbec na návsi kolem rybníka a maximálně nějakým cinkáním bych si připomínal ono oblbování lidí před lety panem Havlem a dalšími.
ad.2 s tím souvisí i můj údiv nad myšlením autora článku.Pokud jsem správně pochopil,tak kapitalismus je podle něho jediná správná věc.Mohl by nám říci,ve které zemi je onen dobrý kapitalismis,který se sám od sebe reguluje a přináši pracujícímu jen dobro?My bychom tam všichni emigrovali a nechali tady jen ty zlé v Praze,co nás tak špatně řídí.
Že by to bylo v Řecku?Ve Španělsku?Já jsem teprve dnes pochopil,proč nás Nečas,Kalousek a další vykukové varují před oním Řeckem.Ona je tam totiž generální stávka a těm špatným a zlým kapitalistům jde o koryta.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

16. 6. 2011 | 16:32 | Miki

Jenže stát toto všechno vůbec nemusí dělat... A pokud stát vytváří většinu prac. míst, tak to by nás mělo děsit. To už je reálný socialismus. více

16. 6. 2011 | 16:00 | TVK

Věci, které zmiňujete mi vadí, ale jsem si vědom toho, že to asi tak všechno, co s tím můžu dělat. Je systém a jeho současný stav změnit bude pomalé, zdlouhavé. Tak mě to nechává v klidu a neztrácím tím čas. Zabývám se věcmi,...více

16. 6. 2011 | 15:40 | franta

Víte tak úplně s Vámi nemohu souhlasit, protože daně jsou započítány všude. Navíc říká Vám něco slovo super hrubá mzda u zaměstnanců? Tito lidé polovinu roku vydělávají peníze pro stát a nemůžou to ovlivnit. Myslíte si, že...více

16. 6. 2011 | 15:25 | TVK

Ano, snažím se starat hlavně o sebe bez ohledu na to, jestli „tam nahoře“ sedí modří, fialoví nebo marťani. A to tak, abych byl na státu maximálně ekonomicky nezávislý. A aby mi stát co nejméně bral a mluvil co do nejméně...více

16. 6. 2011 | 14:59 | franta

Můžete mě říct, které dobré věci dělá? A jak jste osobně spokojen se současnou více jak roční vládou. Z předešlého příspěvku jsem soudil, že Vás se státní správa netýká a staráte se jen o sebe. Jinak musím souhlasit, že...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK