Kam kráčíte, odbory?

Filip Mezera | rubrika: Co se děje | 5. 2. 2011 | 10 komentářů
Kam kráčíte, odbory?
Podle několika žhavých rudých teček jsem poznal, že jsem přijel na fotbal předčasně. Spoluhráči ještě kouřili před tělocvičnou. Přišel jsem blíž a pozdravil. Přemýšlel jsem o dvou článcích z Economistu. Za chvíli mi to nedalo a zeptal jsem se: „Hele, kluci, je někdo z vás v odborech?“ Ztichli a nechápavě na mě hleděli. Asi jsem si vybral špatný vzorek respondentů.

Proč vlastně vůbec píšu o této příhodě? V Economistu mě opravdu zaujaly dva články s názvy The battle ahead a (Goverment) workers of the world unite! Chtěl jsem zjistit, jestli popisované skutečnosti lze pozorovat i v České republice. A cože tak zajímavého nám naservírovali britští novináři?

Během posledních desetiletí došlo k zajímavému posunu v odborovém hnutí. V privátním sektoru se snížilo zastoupení pracovníků v odborech. V USA je to nyní 7 %, ve Velké Británii 15 % a v zemích OECD je to pod 20 %. Přičemž ještě v sedmdesátých letech se tato čísla pohybovala mezi 30 až 45 %. Naopak počet „organizovaných“ pracovníků ve veřejném sektorubuď zaznamenal vzestup, nebo podstatně mírnější pád, takže se statistika pohybuje mezi 35 a 70 % v závislosti na tradici jednotlivých zemí. Mění se také charakter odborů. Typický odborář z padesátých let skončil školu v šestnácti letech, pracoval v továrně a živil rodinu. Jeho ekonomické názory se řídily Trockým, ale v rodinné oblasti byl značně konzervativní. V současnosti pochází odboráři ze střední třídy. Vysokoškolské vzdělání a liberální názory nejsou žádnou raritou. Takový člověk pak zákonitě předpokládá, že bude lépe placen než ten, komu má „sloužit“.

K tomu se navíc přidává výhoda v podobě moci. Veřejný sektor poskytuje služby, na které má monopol. Proto je jeho stávka schopná zablokovat běžný provoz ekonomiky. Navíc vyjednávat s firemním bossem je daleko těžší oříšek než vyjednávat s politiky. Boss totiž ví, že firma může zkrachovat. A často to navíc vědí i zaměstnanci. To politik má daleko více možností k úhybným manévrům. Může zvýšit daně nebo si půjčit peníze od budoucích generací.

Odbory si svou moc snaží zachovat. Situace se ale od dob minulých liší, a to nejenom ve světě, ale i v České republice. Vlády vyspělých (a zadlužených) zemí na světě jsou nuceny buď mzdy snižovat (Řecko, Irsko, Španělsko) nebo zmrazovat (USA, Japonsko). Řecko a Francie navyšují věk pro odchod do důchodu. Řecko navíc zavedlo možnost propustit státního zaměstnance. Možnost stávkyby připadala v úvahu ve chvíli, kdy by bylo možné zajistit podporu veřejnosti. Ta však chybí. Ve Španělsku byli odboráři nízkou podporou v jejich boji proti pětiprocentnímu snížení platů překvapeni. V Řecku si 65 % lidí přeje, aby státní zaměstnanci neměli zaručeno, že nebudou propuštěni. Tlak na krácení rozpočtu veřejného sektoru bude v následujících letech dál růst s tím, jak bude stoupat zadlužení zemí OECD až na předpokládanou úroveň 120 % HDP. To v kombinaci se stárnutím populace a stále dražšími obligacemi nutí vlády snižovat výdaje.

A jak na tom jsou páni odboráři u nás? Stávka, která proběhla minulý podzim a měla být největší od listopadu 89, skončila podle mého naprostým fiaskem. Čím to? Například Odborový svaz pracovníků ve školství eviduje mezi lety 2000 až 2004 pokles svých členů o 21 691. Novější statistiku jsem bohužel nenašel. Jak je možný takový pokles? Odbory to vysvětlujírušením škol a nezájmem o činnost v odborech. Už však nevysvětlují, čím je nezájem způsoben. Každého přece zajímá kvalita vztahů na pracovišti, bezpečnost práce a mzdové podmínky. Abych zjistil více, stačilo se zeptat kamaráda úředníka, proč nestávkoval přímo on. Odpověděl mi, že odbory nenabízejí řešení, ale pouze obecné proklamace o tom, co by se podle nich mělo.

Zavítal jsem i na stránky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Z jejich stanovisek jsem na chvíli oněměl:

  • Řešením nezaměstnanosti je fiskální expanze (ta mimochodem probíhá už nějakých deset let).
  • Současný stav penzí je dlouhodobě udržitelný atd.

Poté jsem si od odboráře vyslechl, že model předpokládající úbytek obyvatelstva je chybný. Z jakého důvodu? Za první republiky již někdo něco podobného předpovídal a mýlil se. Vědci se prostě mýlí i teď. Kamarád úředník měl pravdu. Odbory, místo konkrétních problémů porušování zákoníku práce, řeší makroekonomické otázky a negují jakýkoliv pokus o změnu statu quo. Zřejmě z důvodu, že změny evokují více „nezaměstnanců“, tedy méně členů.

Víc jsem neměl sílu dál pátrat a raději jsem si šel zase zahrát fotbal. Kouknul jsem na kouřící spoluhráče. Většina z nich jsou „nezaměstnanci“. Zedníci, svářeči, automechanici. Pracují na sebe a práce mají dost. A i když někteří jsou zaměstnaní, neřeší odbory. Když se jim nebude něco líbit, změní práci.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2011 6:35, ivostanislav

Kam kráčíte odbory ?
Jednoduchá odpověď. S důvodu zdiskreditování a následné rozbití a rozkradení majetku ROH novodobými nepoctivými vládci, malé členské základny odborových organizací kráčí odboráři do pr.... a funkcionáři odborů k většímu či menšímu korytu. No, a o to v kapitalismu, který se schovává za svobodu a demokracii to vyhovuje, protože si to takto narežíroval, tak to chtěl. Tak to má a pracující má prd. Lékaři, státní zaměstnanci mají jistě vyšší platy než dělníci a přesto pořádají akce nespokojenosti s výší mzdy. Mohou si to dovolit a to i bez odborů. Spíš mě vrtá hlavou, proč netlačí na činnost odborů ve svůj prospěch k získání práce nezaměstnaní. Že by přes půl milionu nezaměstnaných vrnělo spokojeností, protože se jim vlastně vůbec nechce dělat ? Tomu nevěřím. A proč vlastně odbory tolerují státním kormidelníkům tak vysokou nezaměstnanost ? Proto, že to jinak nejde? Ale jde, mnozí si rádi vzpomenou, jak všichni chodili do práce a měli jistotu a stabilitu příjmů. Ale v té době nebyli žádní milionáři či miliardáři, prostě v té době jedinci neokrádali většinu, většina měla práci a odbory ( ROH ) se starali pracujícím o rekreaci.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 2. 2011 21:19, mistrl

Ajaxi zase jsi si nedal panáka.Pak píšeš jako ve vládě mluví Kalousek ,když je střízlivý."ni by s nadechnout" no dovol,příště si dej před psaním panáka něčeho ostřejšího!!!!!

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Tahle země není pro mladý

18. 1. 2011 | Ondřej Tůma | 35 komentářů

Tahle země není pro mladý

Na iniciativu Děkujeme, odcházíme! se lze dívat z různých úhlů. Co ale může zabránit v odchodu do zahraničí mladému člověku, jenž absolvoval náročné studium medicíny a má před sebou... celý článek

Deset změn, které příští rok čekají zaměstnance a zaměstnavatele

20. 12. 2010 | Kateřina Hrůzová, Petra Štenclová

Deset změn, které příští rok čekají zaměstnance a zaměstnavatele

Změny, které čekají zaměstnance a zaměstnavatele od ledna 2011, se týkají především daní z příjmů a zákonů, spadajících do působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Přinášíme... celý článek

Novela zákoníku práce bude později, vláda chce dál snížit platy státních zaměstnanců

17. 9. 2010 | František Mašek | 14 komentářů

Novela zákoníku práce bude později, vláda chce dál snížit platy státních zaměstnanců

Česko bylo zemí, kde se demonstrovalo a stávkovalo spíše výjimečně. Chystané desetiprocentní snížení platů státních zaměstnanců a změny v zákoníku práce to mohou změnit.

Nezaměstnanost: míst je málo, může to změnit novela zákoníku práce?

8. 9. 2010 | František Mašek | 9 komentářů

Nezaměstnanost: míst je málo, může to změnit novela zákoníku práce?

Vyhlídky na získání práce ve 4. čtvrtletí jsou podle zaměstnavatelů nadále nejisté. Platí to pro jak pro Čechy, tak pro Moravu. Nejlépe na tom mají být podle firmy Manpower Praha a... celý článek

Skoro polovina Čechů nemá dostatečnou finanční rezervu

21. 5. 2010 | Jan Stuchlík | 4 komentáře

Skoro polovina Čechů nemá dostatečnou finanční rezervu

Recese v Evropě ustupuje. Přesto si je spousta lidí vědoma, že kdyby teď přišli o práci, nové nenajdou. Dostatečné rezervy pro překlenutí této situace však nemají.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.