Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Opravdu chceme jít maďarskou cestou?

| rubrika: Co se děje | 22. 12. 2010 | 8 komentářů
Opravdu chceme jít maďarskou cestou?
Před posledními volbami strašily pravicové strany „řeckým nebezpečím“. Málokdo věřil, že dokážeme klesnout tak hluboko jako Řekové (i když nás zachraňuje spíše německá ekonomika než naše vlastní moudrost). Vzhledem k tomu, jak vláda mrhá svým omezeným časem na rituální tanečky místo skutečných činů, se možná pomalu vydáváme cestou Maďarska.

Prvním problémem, který nás čeká příští rok, bude pravděpodobně vyšší rozpočtový deficit. Na papíře vypadá příští český rozpočetrelativně rozumně, protože se z něj vyškrtalo vše, co vyškrtat jednoduše šlo. Jenže reálné úspory lze najít až po reformách, o kterých se jen mluví. Je krásné, jak se všichni scházejí v nových a nových radách, výborech a komisích a jak znovu a znovu z klobouku vytahují své osvědčené recepty na ekonomické reformy a záchranu České republiky před prokletím korupce. Ale kdo skutečně věří tomu, že se nějaká velká reforma skutečně provede? Nejen proto, že chybí politická odvaha, ale i proto, že i úvodní „odborné“ návrhy se drží velmi nízko při zemi a až je začnou politici upravovat, nezbude z nich téměř nic.

Přání otcem myšlenky

Větší problém ale čeká český rozpočet na příjmové stránce. Zatímco do roku 2006 bylo strategií Ministerstva financíekonomický růst spíše podceňovat, a vytvářet si tak v průběhu roku rezervy na nečekané výdaje, rozpočty od roku 2007 zatím vždy stály na nadnesených odhadech růstu české ekonomiky. Odhad růstu 2,3 % pro rok 2011 je podobně optimistický – vždyť například Česká národní banka odhaduje růst HDP v roce 2011 na pouhých 1,2 %.

Bude zajímavé sledovat, jestli se Ministerstvo financí vzhledem k nižšímu reálnému růstu ekonomiky rozhodne přijmout další ostudu špatně sestaveného rozpočtu nebo jestli v průběhu roku sáhne po navyšování výdajů. Možná se tak i přes dnešní kritické postoje dočkáme v polovině roku speciální bankovní daně nebo zdanění telekomunikačních firem. Firmy samozřejmě budou křičet (stejně jako v Maďarsku), ale co má nakonec stát dělat, když není schopen důrazných reforem? Pak se i taková bankovní daň, která pokryje desetinu rozpočtového schodku, bude velmi hodit.

A dopady? Jeden příklad za všechny: Erste Bankv reakci na maďarskou bankovní daň oznámila, že v Maďarsku zruší sedmnáct bankovních poboček a propustí asi dvě stovky zaměstnanců. To je mnohem méně, než kolik propustí počátkem příštího roku Česká spořitelna. Jen nebude mít tak hezkou výmluvu jako její maďarská sestra. Naším velkým štěstím ale je, že nebudeme moci použít další maďarský trik na vylepšení státních financí – zestátnění penzijních fondů. Nejdřív bychom je museli zavést. Jenže ono je bohužel pohodlnější sedět v komisích a psát články o potřebě reforem než vsadit na nepříjemné změny svou politickou budoucnost. Opravdu chceme jít maďarskou cestou?

(Psáno pro Lidové noviny)

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 12. 2010 10:11, IQ

Uškrecní Adély je dobrá věc, zvlášť když ....

Ukrást Františkovi 1000kč je dobrá věc, protože je stejně chtěl utratit v zahraničí....

Holka, fakt IQ tedy...

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Adela 22. 12. 2010 08:27)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

27. 12. 2010 | 18:36 | Marek

Není nad chytrou kalouskovinu. V čem je bankovní daň jiná než to, že si sami zaplatíme škrty ve zdravotnictví, důchodovém systému a podobně? Navíc bankovní daň výrazně dopadne jen na některé banky a vždycky máte šanci přejít...více

24. 12. 2010 | 6:55 | Rýpal

Mám takový pocit, že p. Kalouskovi nedávno byla otázka ohledně zavedení bankovní daně v ČR položena. Jeho odpověď byla zamítavá s poukazem na fakt, že v konečném důsledku by daň stejně nakonec zaplatili běžní občané. více

22. 12. 2010 | 22:29 | Karel Janů

Naprosto souhlasím - vláda udělala výrazně méně, než mohla, a taky na to pořádně doplatí... více

22. 12. 2010 | 19:36 | Pavel

No nevím, já vnímám to přestřelování růstu jako hodně ubohou lež.. více

22. 12. 2010 | 14:25 | Adela

Netušila jsem , že daň je vlastně krádež, což takhle zaškrtit stát a ať se každý stará o sebe. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK