Kdo doplatí na možnou krizi státních dluhopisů? Je vás dost.

Roman Stuchlík | rubrika: Analýza | 1. 3. 2010 | 10 komentářů
Na případný růst výnosů českých státních dluhopisů z důvodu pokračujícího zadlužování státu by doplatily zejména penzijní fondy, dluhopisové fondy, IŽP a KŽP.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 3. 2010 12:32, Pavel

Popravdě nevím, nesleduju to, dluhopisy a podobné věco jdou mimo mě. Chtěl jsem jenom říct, že já osobně dluhy nemám a jsem zásadně proti nim, i když podle některých ekonomů jsou to právě dluhy, které pohání motor byznysu. V současné době je šílená nadspotřeba, lidi kupují dost věci bez ohledu na to, zda-li to budou potřebovat a zda-li to vůbec užijí. I když jak kdo, znám hodně lidí, kteří řeší třeba i oběd na sobotu. Podle mě je to věcí spekulantů, kteří vydělávají na nižších lidských pudech.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

1. 12. 2014 13:25 | rom21

Omezit/sliby a dary vlad např.stop zvyšovani davek-škrt o 20%,penze povinne spořeni,platy uředniku -sněmovny,senat, hrad o 35% niž,nesnižovat DPH-budoucnu se zvyši HDP,Anejlip zrušit-nebo vypovědět smlouve evropsky fikal pakt činí 0.6%-pokut 2015 Česko půjde 2.5%-tak bude potřeba zeškrtat naklady o ne 20mld ale na 76mldza babiša-sobotkova vlada +jine kompezace NWR,POŠTE,O2BUDKI,TAXIMETRY,27 MLDNAVIC,no do leta 100/89,8mld investice do MO cirkev 12/2012-čini 59mld-2014 dalši 2/53mld...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2010 9:17 | Petr

Máte pravdu, píšu nesmysly. Od max. hodnot v říjnu do 28.1. šel index jen o 12.85 % dolů. Podíval jsem se původně na hodnotu přepočtenou na rok. Státní bond se splatností v roce 2024 šel dolů o 23,5 %.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 3. 2010 8:40 | Jahoda František

Promiňte, koukám do Bloombergu na index GCGATR (řecké státní dluhopisy), ale největší pokles, jaký jsem našel je od 30.9.09 do 29.1.10 a to -11.39% (teď -7,72%). V kterém období jste našel onen pád o 30%?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 3. 2010 13:51 | Petr

Jasně, řecká krize srazila hodnoty řeckého akciového indexu o 30 %. To je přibližně stejně, jako spadly řecké státní bondy (teď se trochu spravily, ale bondový index byl skutečně 30 % dole). Akcioví investoři jsou na takový pokles zvyklí a připravení, většinou také diverzifikují do více regionů. Bondový investor s pádem o desítky procent nepočítá. Různé nadace, penzijní fondy, stavební spořitelny, životní pojišťovny mají státní dluhopisy v domácí měně často dokonce ze zákona přikázané (jako super konzervativní investici) a takový pád by těžko nesly. Lidé, které by to ve svých důsledcích postihlo, se domnívají, že nenesou žádné riziko a najednou by měli na penzi našetřeno o 30 % méně. Je ale pravda, že můj příspěvek (zmiňující růst cen akcií) nebyl myšlen na situaci hrozícího státního bankrotu, nýbrž na situaci normálního pokrizového inflačního vývoje.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 3. 2010 11:43 | Jahoda František

Zkuste si představit, že se Vám ze dne na den zvýší sazby desetiletých státních dluhopisů z pěti na deset procent (takto příklad v článku skutečně vypadá) a představte si, co to udělá s akciemi. Můj tip je, že to akciím neudělá dobře - minimálně to pořádně zamává s oceňovacími modely.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 3. 2010 22:40 | Petr

Když vám po odeznění krize poroste inflace, centrální banky budou zvedat sazby a výnosy dluhopisů půjdou nahoru, ceny akcií budou pravděpodobně stoupat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 3. 2010 12:32 | Pavel

Popravdě nevím, nesleduju to, dluhopisy a podobné věco jdou mimo mě. Chtěl jsem jenom říct, že já osobně dluhy nemám a jsem zásadně proti nim, i když podle některých ekonomů jsou to právě dluhy, které pohání motor byznysu. V současné době je šílená nadspotřeba, lidi kupují dost věci bez ohledu na to, zda-li to budou potřebovat a zda-li to vůbec užijí. I když jak kdo, znám hodně lidí, kteří řeší třeba i oběd na sobotu. Podle mě je to věcí spekulantů, kteří vydělávají na nižších lidských pudech.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 3. 2010 8:29 | Bouček Antonín

A kdopak si, Pavle, myslíte, že vyvolal to současné pozdvižení v Řecku, kvůli čemu se schází ministři financí celé Evropy a proč Řecko vlastně falšovalo ty statistiky? Kvůli komu a čemu nalily vlády celého světa v roce 2008 miliardy do padajících bank a pojišťoven? Kdo vymyslel abstraktní struktury CDO, CLO, ABS a další, na které padající banky dojely? Jak kdosi řekl - kdybych nemohl být v příštím životě bohem, chtěl bych být dluhopisovým obchodníkem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 3. 2010 22:03 | Pavel

Nu, snad jenom poznámka. Možná tady na tom webu je to článek o něčem,ale já osobně nemám dluhopisy, nevěřím jim, nevydělávám na nich a to jsem finančně vcelku za vodou. Osobně si ale myslím, že cca tak 80% lidí v tomto státě má zcela jiné problémy, než aby přemýšleli o nějakých investičních instrumentech. Je krize, roste nezaměstnanost, přestává se vyrábět i kupovat a ekonomika jde do kopru. A to je teprve začátek. V dubnu bude jisté, že se nevyberou ani daně ani zálohy na ně a bude ještě hůř. Čekají nás volby, nárůst mandatorů a podobné hezké věci a nějaké dluhopisy? Čert je vem...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 3. 2010 8:41 | Jahoda František

Miluji takové články! Ještě více strachu, ještě více paniky! Zdvojnásobí-li se výnos do splatnosti u dluhopisů, může Vám cena nominálu klesnout až o 30%! Poznámka - článek zapomněl poznamenat, že by Vám akcie Vám v podobném případě spadly na půlku. Prodejte vše, co můžete! České státní dluhopisy teď poslední měsíc celkem silným tempem rostly, někdo neznámý zkoupil skoro celou aukci pětiletých dluhopisů, české banky pokrývají krátké pozice, tudíž na trhu chybí prodejci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Singer

bývalý guvernér ČNB

Petr Němec

právník a mediátor

Miroslav Singer
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů
×
Petr Němec
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services