Od září se opět mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 5,2 %, průměrný důchod to zvýší přibližně o 700 korun. Zvýšení týká všech důchodů – vedle starobních tedy například i invalidních nebo vdovských.
Mimořádná valorizace, kterou už v květnu potvrdila vláda, vyplývá ze zákona: přijde pokaždé, když inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne 5 %. Počítá se to jako součet meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace.
Mimořádná valorizace se týká i všech lidí, kterým budou důchody přiznány po termínech mimořádné valorizace do konce roku 2022. Pokud někdo má jít do důchodu třeba v říjnu, nemusí řešit, zda se mu nevyplatí jít do důchodu o pár týdnů či měsíců dříve. Podrobně jsme o tom psali v textu Do důchodu nespěchejte. Mimořádná valorizace je i pro nováčky.
Do kalkulačky zadejte váš dosavadní důchod a ukážeme vám, jak letos ještě stoupne. Kalkulačka zatím nepočítá s řádnou valorizací k 1. lednu 2023, ke které ještě nejsou konkrétní podklady.
Valorizace důchodů od září bude už třetím zvýšením v roce 2022, průměrný důchod letos celkově stoupne o 2500 korun. Pravidelná valorizace od ledna zvýšila důchody v průměru o 805 korun – zvýšení základní i procentní výměry zvýraznil ještě bonus 300 korun měsíčně. Mimořádná valorizace v červnu pak zvýšila procentní část důchodu o 8,2 %, průměrný důchod stoupl o 1017 korun. Po započtení další mimořádné valorizace od září stoupne průměrný důchod na 17 900 korun.
Při mimořádné valorizaci se však důchody zvyšují až ode dne splatnosti konkrétního příjemce. Kdo dostává důchod pravidelně třeba čtvrtý den v měsíci, dostane vyšší částku už na období od 4. září do 3. října. Kdo dostává důchod až 24. den v měsíci, dostane vyšší částku až na období od 24. září do 23. října. Mimořádné valorizace se totiž netýká doplatek, který od letošního roku funguje při řádné (novoroční) valorizaci. Víc jsme o něm psali tady: Důchodci dostanou doplatek k valorizaci. Mění se pravidla
K 1. lednu se chystá řádná valorizace. Starobní důchodci by při ní mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně, informoval na konci července práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Konkrétní číslo ministerstvo ještě upřesní na základě záříjových dat.
Důchody se na začátku roku pravidelně zvyšují podle vzorečku v zákoně o růst cen (inflaci) a polovinu růstu reálných mezd. U inflace se počítá buď s celkovým indexem růstu spotřebitelských cen, nebo se speciálním indexem vycházejícím ze spotřebního koše důchodců. Použije se vždycky ten typ inflace, který je vyšší – tedy pro seniory výhodnější.
Od ledna 2023 začnou starobní důchodci dostávat také příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě – takzvané výchovné. Příspěvek automaticky dostanou ženy, které odešly do důchodu dříve díky počtu vychovaných dětí (slovy zákona: důchodový věk jim byl stanoven se zohledněním vychovaných dětí). Ostatní zájemci musí vyplnit žádost, příjem začne v září. Psali jsme podrobně: Kdo dosáhne na výchovné?
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem