Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?
Chystaná penzijní reforma má sice na první pohled poměrně přesné kontury, řada otázek však zůstává nezodpovězena. Budou například výdaje na transformaci důchodového systému skutečně uhrazeny z příjmů, které přinese sjednocení DPH na 20 procent? A nebylo by lepší zvolit jiný způsob financování této reformy?

Po patnácti letech diskuzí to vypadá, že v ČR bude konečně spuštěna penzijní reforma. Příští rok by měl být jakýmsi přípravným a v roce 2013 by pak zřejmě mělo být možné přesunout část peněz na důchod ze státního pilíře do soukromých penzijních fondů. Postupně zveřejňované informace ovšem stále přinášejí více otázek, než odpovědí. Ponecháme-li stranou zásadní dotaz, proč není možné využít pří penzijní reformě i jiné způsoby spoření či investování na důchod než transformované penzijní fondy, objevíme řadu dalších přinejmenším diskutabilních témat.   

Nejprve se dozvíme, že náklady důchodové reformy má sanovat sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 20 procentech (tedy kromě několika výjimek, jako jsou vybrané základní potraviny či některé další výjimky), pak se ovšem objeví informace, že zvýšenou DPH chce stát vybírat již příští rok, přičemž s reformou se má de facto začít až o rok později.

Ne dosti na tom, 20 miliard korun z celkově předpokládaných zhruba 58 miliard korun z DPH má jít příští rok na podporu prorůstových opatření. Nic proti tomu, pokud skutečně přinesou efekt, přispějí k rychlejšímu růstu české ekonomiky a umožní tak zlepšit situaci na penzijním účtu. I loajální občan to ovšem logicky chápe jako podraz.

Ve hře je přitom další – možná někdy trochu podceňovaný faktor – v podobě inflace. V minulosti podle odborníků změna DPH příliš výrazný růst cen nepřinesla. Tentokrát se ale zdá, byť snad tento trend výrazněji neposílí kroky dobrodruha Muammara Kaddáfího, nabádajícího údajně k destrukci některých ropných věží, že může být inflace daleko větším soustem. Podaří se ji ukočírovat?

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Rozpaky ovšem vyvolává i další otázka. Budou výnosy ze zvýšení DPH skutečně stačit? A jsou způsoby, jak ho chce vláda použít,  ideálním řešením, jak realizovat penzijní reformu?

Nepřinese tedy nakonec plánované využití výnosů z DPH pro penzijní reformu – až zřejmě v roce 2013 – více škody než užitku? Neměla by tudíž vláda postupovat jinak? NAPIŠTE NÁM, CO SI O TOM MYSLÍTE A PŘEČTĚTE SI NÁZORY OSTATNÍCH.

AUTOR NEJZAJÍMAVĚJŠÍHO DISKUSNÍHO PŘÍSPĚVKU, KTERÝ BUDE ZVEŘEJNĚN DO 15.00 HODIN V PONDĚLÍ 28. ÚNORA ZÍSKÁ KNIHU ZNÁMÉHO ČESKÉHO EKONOMA PAVLA KOHOUTA FINANCE PO KRIZI. POKUD O NI CHCETE SOUTĚŽIT, MUSÍTE ALE UVÉST U PŘÍSPĚVKU SVŮJ E-MAIL, PŘÍPADNĚ KONTAKTNÍ ADRESU. JINAK VÁS NEBUDEME MOCI KONTAKTOVAT.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

26. 2. 2011 7:45 | Hospodář

Tři procenta jestli se nepletu z průměrného důchodu 10 000 Kč je 300 Kč.Z jakého průměrného důchodu p. Drábek vychází když vypočítal 60 korun.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 2. 2011 7:27 | Zdeněk

Tak tohle je opravdová perla našeho pana ministra Drábka:
V důsledku ústavního nálezu budou následujících pět let důchody postupně, celkově o 1-3 %, snižovány lidem s průměrnými příjmy. „Každoroční valorizací však bude schodek několikanásobně překryt. Například průměrný důchod bude klesat o 60 korun ročně, oproti tomu valorizace pro letošní rok je 360 korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
Pan ministr zřejmě jako opravdový expert počítá s nulovou inflací na kterou původně byla valorizace určena.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2011 16:33

Souhlasím s Vámi že průběžný systém by byl tím nejlepším řešením pokud by jej ovšem vláda nezneužívala. Souhlasím i s tím že jsou mé výpočty příliš optimistické ale nelze zde na tomto foru zacházet do detailů.Chtěl jsem tím jen upozornit na to, že určitě by se našla jiná přijatelnější řešení než které nastínila vláda.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2011 15:28 | Rada

Máte ten výpočet moc optimistický. Počítáte, že by každý odváděl peníze po dobu 45 let. To je moc i kdyby se do penze odcházelo v 65 letech. Nepočítáte s nezaměstnanými, mateřskou a rodičovskou dovolenou a invalidními důchodci (ti mohou pobírat invalidní důchod celý život a nemusí být ekonomicky aktivní ani jeden den). Celkově moc nechápu v čem by ten váš systém byl lepší než současný průběžný systém.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2011 10:31 | Zdeněk Dvorský

Nevím jak nejjednodušeji popsat své pocity ohledně plánované penzijní reformy.Připadá mi jako by vláda dál vymýšlela nové formy jak legalizovat své šmátrání v kapsách svých občanů.Zvýšenou daní na dvacet procent nikdy nemůže vykompenzovat žádná valorizace důchodů.Celá důchodová reforma mě připadá zbytečně složitá a nemohu se ubránit dojmu že je tvořena se záměrem vytvořit si zdrojový polštář na svá další následná nekompetentní rozhodnutí.
Nevím jak je možné přerozdělovat z peněz vybraných státem určenými na důchody a použít je někde jinde jako záplatu státního rozpočtu.Proč nelze např. zavést jeden státem garantovaný penzijní fond do kterého by přispíval např. 2 500Kč zaměstnavatel a povinně 2000Kč zaměstnanec.Bez zhodnocení v čase fondem by tak člověk za dobu 45 let práce naspořil
2 400 000Kč.Při pobírání měsíčního důchodu 10 000 Kč by mu pak tato částka vydržela do 85 let života. Zhodnocení tohoto vkladu u fondu v čase by sloužilo na pokrytí inflace. I s přihlédnutím k tomu že by takto našetřená částka byla solidární, tedy neděditelná považuji takovouto formu zabezpečení na stáří jako hlavní pilíř dostačující.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 2. 2011 19:15 | Kmotr korupční kartelové korporace

Eďo, nerozčiluj se s Jahodou Františkem. Studoval ekonomiku " U Růžků " VNejdál byl v Horní a Dolní Lhotě, kde se pasou ty jeho husy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 18:10 | Rada

Já za svůj život zodpovědný jsem...možná až příliš. Někdo si naseká dětí jako máku a pak jde na OSSZ s nataženou rukou. Já nejdřív potřebuji vědět, že uživím více dětí, pak se zase začnu množit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 17:18 | eďa

Co to tady žvaníte? Bankovky rušit nechci ani nikoho nepřesvědčuji, co má dělat se svým životem, proč taky a k čemu? Klidně si dělejte co libo, je to jen vaše volba. Přišel jsem řešením měnové krize a jak se stát svobodnějším člověkem. Vy si klidně ohýbejte záda až do své smrti, vyhazujte peníze oknem, jak jste zvyklý a jak vás to naučili v bezplatném školství a na akademické půdě. Sám žádný názor nemáte jen škatulkujete a soudíte ty, co názor anebo dokonce řešení věcí veřejných mají. Je mi vás líto, diplóm vraťte, páč nechápete směnu zboží a služeb.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 15:54 | Jahoda František

Já jsem nechtěl zrušit bankovky, to pan Eďa chtěl. Ale Váš učitel měl pravdu, lepší než zvýšení DPH je revoluce člověka. Pak může nosit pod čepicí i tu husu.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 15:39 | komunista

krát 2, tedy více než milión je nezaměstnaných, to jen pro pořádek. Snad si nemyslíte, že ti vyřazení z evidence po 5-6 měsících získali placenou práci? K této skupině ještě připočítejte 200.000,-Kč úředníků, kteří nic nevytvářejí, jen mají nataženou ruku pro úplatky a hází všem , co o něco žádají klacky pod nohy i ruce. A k tomu požírají mandatorní výdaje. K tomu je byrokracie tak proparacovaná a svázaná korupcí, že bez úplatku si ani neuprdnete, neseženete zaměstnání, takže jak a na čem chcete zaměstnat 1,2 milióny práceschopných nezaměstnaných ? Kdo to vymyslí, je kandidátem na Nobelovku.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 15:12 | erika

Stačí zaměstnat, 600 000 nezaměstnaných a nemusí byt žádný úsporný opatření.
O tom se vůbec nejedná.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 2. 2011 14:40 | kuo

Tahle vláda nevydrží ani do švestek. Neví, co bude za týden, za měsíc, za rok. Jsou jen dva typy lidí, první, majorita - většina se považuje za nesmrtelné a uvažuje v horizontech let, ale i celých desetiletí stejně, jako vy. Druhá minorita se považuje za mrtvé, převzali odpovědnost za svůj život a za své činy, vědí, že tento svět je vězením a je třeba uniknout jen tak z holýma rukama a že podmínky jsou ideální teď a tady. Jste jako osel, který vleče náklad zbytečností svým životem a až zestárne bez přestání bude opakovat nějaké věty jako poškrábaná deska.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 14:22 | Rada

Aktuálně vypadá podpora rodiny asi takhle: vydupete si vyšší plat, abyste uživili rodinu. Pak chce firma ušetřit...propuštěn jste samozřejmě první (firma ušetří nejvíc) přestože toho umíte nejvíc, máte nejvíc práce a u firmy jste nejdelší dobu. Mít dvě a více dětí, to chce fakt odvahu. Nyní vláda zcela rezignovala na řešení příčiny a zaměřila se na likvidaci následků. Holt děti, které se teď narodí, budou ekonomicky aktivní až v době, kdy bude většina současných politiků mimo politiku (v soukromém sektoru, v penzi, pod drnem), tudíž samozřejmě řeší to, co je teď (důchodový účet v mínusu) a ne to, co bude za pětadvacet let.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 2. 2011 14:18 | kuo

Jen dokonalý finanční analfabet v tomto Českorupsku očekává penzi. Možná snad holuba v nose anebo tu pětinu hlavu husy a peří. Dobrou chuť.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 14:13 | kuo

Vůbec nejde o důchodovou reformu, to je byť velmi rozšířený mýtus. Jde jen dodojení hloupého a naivního davu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 27 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Kdo jde do důchodu po 30. září, nemusí se prý bát nižší penze

23. 2. 2011 | František Mašek | 7 komentářů

Kdo jde do důchodu po 30. září, nemusí se prý bát nižší penze

Návrh důchodové reformy, schválený minulý týden, se již v zásadě nemá měnit, říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Řada detailů ovšem stále není zcela jasná, což vyvolává... celý článek

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

22. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

Zatímco někteří slaví, že po letech diskusí konečně máme na stole větší úpravu penzijního systému (i když do skutečné reformy mají navržené změny ještě hodně daleko), jiní se ptají,... celý článek

Slovenská penzijní reforma a český patvar

21. 2. 2011 | Luboš Palata | 6 komentářů

Slovenská penzijní reforma a český patvar

Česká atmosféra kolem penzijní reformy v ničem nepřipomíná nadšení a naděje, s nimiž se před pěti lety pustilo do změny svého penzijního systému Slovensko.

Penzijní reforma: máme slavit, nebo plakat?

18. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 56 komentářů

Penzijní reforma: máme slavit, nebo plakat?

Vládní koalice se včera večer dohodla na podobě penzijní reformy, která má udržet stabilitu penzijního systému. Máme slavit, nebo jde o nesmyslné rozhodnutí?

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

15. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

Minulý týden se objevilo pár opatrně pozitivních zpráv na téma důchodové reformy a podle optimistů se koaliční debata již blíží dohodě. Je ale smutné, že navrhovaná důchodová reforma... celý článek

Partners Financial Services