Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

| rubrika: Komentář | 15. 2. 2011 | 34 komentářů
Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?
Minulý týden se objevilo pár opatrně pozitivních zpráv na téma důchodové reformy a podle optimistů se koaliční debata již blíží dohodě. Je ale smutné, že navrhovaná důchodová reforma je šita na míru pouze jedné zájmové skupině – a běžní občané to bohužel nejsou.

Navíc se okolo důchodové reformy vytvářejí očekávání, která prostě nemohou být pravdivá, stát ale spoléhá na to, že to většině občanů ještě řadu let nedojde. Řada lidí tak naivně očekává, že jim reforma přinese důchody, že budou do průběžného systému odvádět méně peněz, a že jim penzijní fondy zajistí bezpečné uložení peněz s vysokým výnosem. Ani jeden z těchto mýtů není pravda, ale ani pravicové strany – které by měly mít odvahu upozorňovat na osobní odpovědnost každého člověka za svou budoucnost – nemají odvahu říci nahlas celou pravdu.

Povinností k bohatství

Anketa

Mělo by být spoření v rámci penzijní reformy povinné?

Marketéři důchodové reformy tvrdí, že pouze povinný systém bude dostatečně stabilní pro potřebné změny. Na chvíli pomiňme, že stabilita penzijního systému závisí v podstatě pouze na politické situaci, což v posledních letech zažili Slováci, Maďaři a nyní i Poláci. Důležité totiž je, jak bude systém nastaven. I dobrovolný dobře nastavený systém může být mnohem úspěšnější než povinný, ve kterém stát nechá vydělávat všechny zúčastněné kromě klientů penzijních fondů.

Jedním z mužů v čele reformy je Ivo Foltýn, kdysi šéf Penzijního fondu České pojišťovny a spolu s Jiřím Rusnokem nejvlivnější osoba Asociace penzijních fondů. Dnes je poradcem ministra práce a sociálních věcí pro důchodovou reformu – a protože si ministerstvo financí nad důchodovou reformou v podstatě umylo ruce, má nebývale velký prostor ovlivnit institucionální uspořádání nového systému.

Bohužel zřejmě nemá oponenta, protože za výchozí variantu se bere zřízení speciálních povinných penzijních fondů. Stát tak ignoruje vlastní drahou lekci, kterou si udělil s vybudováním exkluzivní skupiny stavebních spořitelen. Dnes již sice chápe, že konkurenci by prospělo, kdyby byl zákonem definován pouze produkt, nikoliv jeho poskytovatelé (a produkt stavebního spoření tak mohly poskytovat například všechny banky), ale zdá se, že stejnou chybu chce zopakovat znovu tím, že miliardy penzijních úspor potečou několika málo speciálně vybudovaným institucím.

Zároveň se příliš nemluví o nákladech těchto fondů a o úrovni, na které by byly zastropovány. Pokud jsou ale myšleny vážně návrhy na limit dvou procent ze spravovaných aktiv, vzniká nám tady jeden z nejvýnosnějších zlatých dolů posledních let. Vždyť minimálně prvních 25 let reformy budou nové penzijní fondy pouze sbírat vklady a investovat je. V konkurenčním prostředí by firmám na pokrytí nákladů i slušný zisk stačilo mnohem méně než ona nadhazovaná dvě procenta. Ale chtějí autoři reformy opravdu konkurenční prostředí, které klientům nabídne zajímavé výnosy? Zatím to tak bohužel nevypadá.

Psáno pro Lidové noviny

Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora: Spoření na penzi nemá být povinné

Připravované povinné spoření na penzi pro občany, jimž bude v době zahájení penzijní reformy méně než 40 let, kritizují ve svém komentáři a na videu na YouTube, které najdete na našem webu, známí ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora. Jejich stručný pohled na chystanou penzijní reformu najdete v článku Nechceme se v důchodu pást!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+21
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2011 15:40, ivostanislav

Povinně si spořit na důchod ? Povinně platíme zdravotní pojištění a co s toho máme ? Bez doplatků a poplatků už ani ten Acylpyrin není za kdysi 1 korunu. S důchodovým spořením to nebude jinak. Za čas se na obrazovce bude kát nějaký politik, že přes všechna dokonalá opatření penzijní fond někdo vytuneloval, a rychle dodá, že už podal trestní oznámení . . . Zapomeňte na demokracii, odpovědnost či svobodu. Na to se tu nehraje. Jde o jediné, přesouvat peníze a majetek od většiny k menšině. A politické loutky s toho mají slušné desátky, tak ochotně vymýšlejí, mnohdy špatně opisují, co na tom , oni nic netratí. A zbavit se tohoto tak výnosného trendu, nejde diskusí ani odpovědností.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 2. 2011 11:48

Tak tedy nespořte (co Vám v tom brání?) a v důchodu uvidíme. BTW: jeden z důvodů fantastického vzrůstu asijských států za posledních šedesát let je v tom, že jejich lidé uspořili daleko víc, než utratili. Vrchol je tuším Singapur, kde vláda donutila občany spořit přes 50 % jejich hrubé mzdy. Ovšem rozumím vám, v padesátých letech v městě plném slumů, bažin a malárie, pár set kilometrů od Číňany podporovaných partyzánů, bych si na dnešní rozvoj Singapuru nevsadil ani pětník.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (eďa 15. 02. 2011 11:20)

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

19. 2. 2011 | 10:08 | Tomáš Prouza

Dobrý den, myslím, že slovenská reforma, respektive nezvládnutý způsob distribuce, byl pro všechny velkým ponaučením a že u nás by systém jednoho oficiálního zprostředkovatele, který má pod sebou armádu neprověřených lidí,...více

18. 2. 2011 | 23:35 | Jiří Prášil

Děkuji za článek. Chtěl bych se Vás zeptat p. Prouza, jste členem AFIZ a určitě víte, že spousta společností se na důchodovou reformu vyloženě třepe. Tím se netají např. ZFP Akademie, která motivuje své spolupracovníky už...více

18. 2. 2011 | 23:34 | František Pašingr

Nějak se mi nelíbí, že by soukromá firma (nebo několik soukromých firem) získala monopol na investování mých peněz. Opět mne stát má za nesvéprávného blbce? více

18. 2. 2011 | 17:34 | Tomáš Prouza

Dobrý den, někdy stačí jedno jediné - hlasitě křičet. V případě reformy stačilo během pár dní hlasitých protestů a z povinného spoření je dobrovolné. A hlasitost protestů také jistě bude mít dopad na výši poplatků, jaké na...více

16. 2. 2011 | 22:31 | baronfonlempl

A ještě Drábek, nejlépe ale znovu na náměstí a vyhnat je všechny. Vyzývám k občanské neposlušnosti. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK