Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

| rubrika: Aktuality | 8. 7. 2019 10:48

V polovině letošního roku v České republice podnikalo 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádějí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 procent. Aktuálně se jedná o 6965 nespolehlivých plátců DPH a 11 277 nespolehlivých osob.

Podle poradenské společnosti Bisnode, která informace zveřejnila, jsou přírůstky nespolehlivých plátců DPH stále vysoké, ale ve srovnání s předchozími čtyřmi kvartály přibývají polovičním tempem.

„Za poslední tři měsíce se počet nespolehlivých firem zvýšil o 506, což je nejméně za posledních šest kvartálů v řadě za sebou. V předchozích čtyřech kvartálech tříměsíční přírůstek vždy činil více než 1000 subjektů,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že až další data ukážou, jestli se jedná o změnu trendu, nebo jen krátkodobý výkyv.

Vývoj počtu nespolehlivých plátců DPH a nespolehlivých plátců DPH

Ačkoliv nejčastější právní formou pro podnikání v České republice jsou živnostníci, výrazně víc nespolehlivých subjektů je mezi společnostmi s ručením omezeným. Jedná se o 14 401 společností s ručením omezeným, 3163 živnostníků a s výrazným odstupem následují akciové společnosti (512). Společnosti s ručením omezeným představují 79 procent nespolehlivých subjektů.

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání.

Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Už jste to četli? Dárek za tři a půl miliardy. Co zlevní díky nižší DPH?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.