Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Jana Divinová | rubrika: Co se děje | 16. 1. 2023
Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích.
Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Zdroj: DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes zprovoznil terminály na prodej jízdenek ve všech autobusech, které provozuje. Dohání tak další velká města, kde si lidé mohou koupit jízdenku jednoduše prostřednictvím platební karty.

Od dubna 2019 si lze koupit jízdenku kartou uvnitř všech pražských tramvají, od července 2019 jsou terminály dostupné ve všech vestibulech metra a od srpna 2021 u vstupu do petřínské lanovky. U autobusů ale lidé, kteří nemají předplatné nebo zásobu jízdenek, museli hledat nejbližší automat, případně si objednat elektronickou jízdenku přes aplikaci Lítačka nebo prostřednictvím SMS. Elektronická jízdenka ale začne platit až dvě minuty od doručení, což v praxi přinášelo problémy i u poctivých cestujících.

Nově tedy i v autobusech, trolejbusech a elektrobusech stačí přiložit klasickou bankovní platební kartu k oranžovému terminálu v blízkosti dveří a vybrat si typ jízdenky. Terminál vydává jen jízdenky na 30 či 90 minut nebo na 24 hodin pro spoje na území Prahy, tedy v pásmech P, B a 0. Zaplatit je možné pouze bezhotovostně.

Z terminálu vyjede papírová jízdenka. Tu už pak není potřeba označovat, datum a čas začátku její platnosti je na ní už vytištěn. Cestující si samozřejmě musí koupit jízdenku bezprostředně po nástupu do vozu (nebo čekat ve frontě). Terminál funguje v češtině, angličtině a němčině.

„Některé pražské autobusové linky provozují také jiní dopravci. U nich předpokládáme dovybavení prodejními terminály v průběhu prvního pololetí letošního roku,” upozorňuje Petr Tomčík, ředitel Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID).

Tímto krokem v Praze definitivně končí doplňkový prodej jízdenek u řidičů na městských autobusových spojích, který prakticky skončil už během pandemie. Prodej jízdenek zůstává pouze na lince Airport Expres (AE) a samozřejmě na všech příměstských autobusových spojích PID, kde lze za jízdenku stejně jako dosud zaplatit u řidiče v hotovosti i kartou.

Bezkontaktní terminál jízdenka Praha MHDFoto: Jana Divinová

Praha se tak připojí k velkým městům, kde lze koupit jízdenku uvnitř vozu už pár let. Mezi průkopníky patřily Liberec, Plzeň a Ostrava. Ostrava se pak v roce 2020 stala prvním městem, které se kompletně zbavilo papírových jízdenek a začalo používat výhradně elektronické – stejně jako později Brno. Platební kartou už lze jízdenku koupit také například v Ústí nad Labem, Karlových Varech nebo Českých Budějovicích, na spuštění podobného systému se chystají i další města.

Pražský dopravní podnik instaloval terminály do svých autobusů postupně od loňského podzimu. Dodavateli jsou společnosti Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB a Mikroelektronika, partnerem je Mastercard. Provoz zajistí na následujících šest let s možností prodloužení smlouvy o dva roky. Dopravní podnik to bude stát 100 tisíc korun měsíčně plus pět procent z celkové výše tržeb zrealizovaných na těchto 1200 terminálech. Po skončení smlouvy může dopravní podnik terminály odkoupit do svého vlastnictví za jednu korunu za kus bez DPH.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services