Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Jana Divinová | rubrika: Co se děje | 16. 1. 2023
Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích.
Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Zdroj: DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes zprovoznil terminály na prodej jízdenek ve všech autobusech, které provozuje. Dohání tak další velká města, kde si lidé mohou koupit jízdenku jednoduše prostřednictvím platební karty.

Od dubna 2019 si lze koupit jízdenku kartou uvnitř všech pražských tramvají, od července 2019 jsou terminály dostupné ve všech vestibulech metra a od srpna 2021 u vstupu do petřínské lanovky. U autobusů ale lidé, kteří nemají předplatné nebo zásobu jízdenek, museli hledat nejbližší automat, případně si objednat elektronickou jízdenku přes aplikaci Lítačka nebo prostřednictvím SMS. Elektronická jízdenka ale začne platit až dvě minuty od doručení, což v praxi přinášelo problémy i u poctivých cestujících.

Nově tedy i v autobusech, trolejbusech a elektrobusech stačí přiložit klasickou bankovní platební kartu k oranžovému terminálu v blízkosti dveří a vybrat si typ jízdenky. Terminál vydává jen jízdenky na 30 či 90 minut nebo na 24 hodin pro spoje na území Prahy, tedy v pásmech P, B a 0. Zaplatit je možné pouze bezhotovostně.

Z terminálu vyjede papírová jízdenka. Tu už pak není potřeba označovat, datum a čas začátku její platnosti je na ní už vytištěn. Cestující si samozřejmě musí koupit jízdenku bezprostředně po nástupu do vozu (nebo čekat ve frontě). Terminál funguje v češtině, angličtině a němčině.

„Některé pražské autobusové linky provozují také jiní dopravci. U nich předpokládáme dovybavení prodejními terminály v průběhu prvního pololetí letošního roku,” upozorňuje Petr Tomčík, ředitel Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID).

Tímto krokem v Praze definitivně končí doplňkový prodej jízdenek u řidičů na městských autobusových spojích, který prakticky skončil už během pandemie. Prodej jízdenek zůstává pouze na lince Airport Expres (AE) a samozřejmě na všech příměstských autobusových spojích PID, kde lze za jízdenku stejně jako dosud zaplatit u řidiče v hotovosti i kartou.

Bezkontaktní terminál jízdenka Praha MHDFoto: Jana Divinová

Praha se tak připojí k velkým městům, kde lze koupit jízdenku uvnitř vozu už pár let. Mezi průkopníky patřily Liberec, Plzeň a Ostrava. Ostrava se pak v roce 2020 stala prvním městem, které se kompletně zbavilo papírových jízdenek a začalo používat výhradně elektronické – stejně jako později Brno. Platební kartou už lze jízdenku koupit také například v Ústí nad Labem, Karlových Varech nebo Českých Budějovicích, na spuštění podobného systému se chystají i další města.

Pražský dopravní podnik instaloval terminály do svých autobusů postupně od loňského podzimu. Dodavateli jsou společnosti Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB a Mikroelektronika, partnerem je Mastercard. Provoz zajistí na následujících šest let s možností prodloužení smlouvy o dva roky. Dopravní podnik to bude stát 100 tisíc korun měsíčně plus pět procent z celkové výše tržeb zrealizovaných na těchto 1200 terminálech. Po skončení smlouvy může dopravní podnik terminály odkoupit do svého vlastnictví za jednu korunu za kus bez DPH.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.