Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 11. 2022
Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Zdroj: Petr Kučera

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat.

Automatické vyplácení odškodnění se týká jen vnitrostátních jízdenek ČD (zakoupených přes internet) a pouze přímé cesty bez přestupu. Jízdenka nemusí být vázána na konkrétní spoj.

„Pokud bude systém u vlaku v cílové stanici jízdenky evidovat zpoždění vyšší než 60 minut a jízdenka byla ve vlaku zkontrolována průvodčím, postará se o automatické vyplacení odškodného,“ říká šéf Českých drah Michal Krapinec.

České dráhy současně zruší cenový limit pro uplatnění odškodnění. Podle dosavadních pravidel musel cestující zaplatit za jízdenku alespoň 360 korun, aby měl při více než hodinovém zpoždění nárok na vrácení 25 % ceny, nebo zaplatit za jízdenku alespoň 180 korun, aby měl při více než dvouhodinovém zpoždění nárok na vrácení 50 % ceny. Kvůli limitu dosáhl na odškodnění v praxi jen zlomek cestujících.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Smůlu dál mají majitelé časových (předplacených) jízdenek. Nejvěrnější zákazníci, kteří Českým drahám platí nejvíc peněz, mají ohledně odškodnění horší postavení než občasní cestující. Například u roční síťové jízdenky IN 100, která pro druhou třídu stojí skoro 20 tisíc korun, dosáhnou na kompenzaci jen tehdy, když za rok zažijí alespoň padesát hodinových zpoždění. A i v takovém případě pak bude odškodné pouze symbolické – deset korun za každou jízdu.

„V tuto chvíli – tedy ke změně jízdního řádu od 11. prosince 2022 – ke změnám v odškodnění časových jízdenek nedochází. U aplikace IN 100 je především problém v absenci přesné výchozí a cílové stanice. Nicméně můžeme potvrdit, že do budoucna plánujeme další vylepšování služeb pro naše pravidelné zákazníky,“ říká mluvčí drah Emanuel Vittek. Ve skutečnosti nejde o nepřekonatelný problém: také cestující s IN100 si může předem pořídit přinejmenším místenku s výchozí i cílovou stanicí, projetí mu potvrdí kontrola ve vlaku stejně jako u ostatních. (Psali jsme podrobně: Kdo jezdí často, přijde o odškodné za zpoždění. Odměna za věrnost podle ČD)

Ještě nevystupujte

Zdroj: Shutterstock

Máte ve vlaku nesnesitelné horko nebo naopak zimu? Nezařadili váš vůz? Chybí první třída, přestože do ní máte místenku? Nejde wi-fi, i když ji slibovali?

Kompenzace nejen za zpoždění. Kdy a na co máte nárok

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledního roku.

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

12. 11. 2022 | Jana Divinová

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

Pro dospělé jsou v autě povinné bezpečnostní pásy, pro děti autosedačka nebo podsedák. Věk dítěte přitom není podstatný, rozhodující je výška a váha. A samozřejmě bezpečí. Tady je přehled. celý článek

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

23. 10. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

Po vozech SUV sahá stále víc motoristů. Už dávno si je nekupují kvůli tomu, že by byla „terénní“. Hlavní motivací je praktičnost, ať už reálná nebo vnímaná, a samozřejmě styl. SUV se... celý článek

České dráhy zdraží. Ušetřit můžete v předprodeji

19. 10. 2022 | Gabriel Pleska

České dráhy zdraží. Ušetřit můžete v předprodeji

České dráhy, největší tuzemský vlakový dopravce, zdraží od 11. prosince základní kilometrický ceník pro vnitrostátní přepravu v průměru o 15 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.