Benzin před prázdninami zdražuje. Pumpaři zvyšují marže

| rubrika: Aktuality | 25. 6. 2020 12:45 | 4 komentáře

Zdroj: Shutterstock

S koncem koronavirových omezení ožívají i ceny pohonných hmot. Litr benzinu Natural 95 se v Česku prodává v průměru za 27,04 Kč, což je o 31 haléřů víc než minulou středu. Nafta zdražila v průměru o 25 haléřů na 26,68 Kč za litr. Ukazuje to statistika společnosti CCS.

Nejlevnější pohonné hmoty mohli Češi koupit 9. května, kdy litr benzinu vyšel v průměru na 25,60 Kč a litr nafty na 25,76 Kč. Od té doby ceny rostou.

Nejvíc teď platí řidiči v Praze, kde benzin přijde v průměru na 28,14 Kč a nafta na 27,96 Kč. Nejlevnější benzin je ve Zlínském (26,64 Kč) a Ústeckém kraji (26,65 Kč), stejně jako nafta (v obou krajích shodně 26,24 Kč).

Přes postupný růst ceny je benzin v Česku o víc než šest korun levnější než před rokem, nafta o víc než 5,50 Kč.

Průměrná cena pohonných hmot v Česku za poslední tři roky. Zdroj: CCS

Důvodem zdražování je růst cen ropy na světových trzích a vyšší marže tuzemských pumpařů, říká Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

„Ropa Brent předevčírem zdražila nejvýše od doby, než se v březnu naplno začaly projevovat dopady koronavirové krize. Včera se však ocitla pod výprodejním tlakem, a to zejména kvůli obavám z šíření druhé vlny covid-19. Zdražování pohonných hmot v ČR tak v nadcházejícím týdnu zvolní,“ očekává Kovanda.

Zdražení ropy podle něj není takové, aby opodstatnilo růst ceny pohonných hmot v Česku. Navíc koruna během června zpevnila vůči dolaru, což by mělo růst ceny tlumit. „To vše znamená, tuzemské čerpací stanice ve světle opětovně zesílené poptávky, jež je důsledkem návratu ekonomiky k běžnému provozu, navyšují své marže. Řada čerpacích stanic během vrcholné fáze koronakrize „krvácela“ a potřebuje se nyní finančně zahojit,“ dodává Kovanda.

Čtěte víc:

Cena ropy Brent za pět let

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.