Benzin před prázdninami zdražuje. Pumpaři zvyšují marže

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 6. 2020 | 4 komentáře
Benzin před prázdninami zdražuje. Pumpaři zvyšují marže

Zdroj: Shutterstock

S koncem koronavirových omezení ožívají i ceny pohonných hmot. Litr benzinu Natural 95 se v Česku prodává v průměru za 27,04 Kč, což je o 31 haléřů víc než minulou středu. Nafta zdražila v průměru o 25 haléřů na 26,68 Kč za litr. Ukazuje to statistika společnosti CCS.

Nejlevnější pohonné hmoty mohli Češi koupit 9. května, kdy litr benzinu vyšel v průměru na 25,60 Kč a litr nafty na 25,76 Kč. Od té doby ceny rostou.

Nejvíc teď platí řidiči v Praze, kde benzin přijde v průměru na 28,14 Kč a nafta na 27,96 Kč. Nejlevnější benzin je ve Zlínském (26,64 Kč) a Ústeckém kraji (26,65 Kč), stejně jako nafta (v obou krajích shodně 26,24 Kč).

Přes postupný růst ceny je benzin v Česku o víc než šest korun levnější než před rokem, nafta o víc než 5,50 Kč.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Průměrná cena pohonných hmot v Česku za poslední tři roky. Zdroj: CCS

Důvodem zdražování je růst cen ropy na světových trzích a vyšší marže tuzemských pumpařů, říká Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

„Ropa Brent předevčírem zdražila nejvýše od doby, než se v březnu naplno začaly projevovat dopady koronavirové krize. Včera se však ocitla pod výprodejním tlakem, a to zejména kvůli obavám z šíření druhé vlny covid-19. Zdražování pohonných hmot v ČR tak v nadcházejícím týdnu zvolní,“ očekává Kovanda.

Zdražení ropy podle něj není takové, aby opodstatnilo růst ceny pohonných hmot v Česku. Navíc koruna během června zpevnila vůči dolaru, což by mělo růst ceny tlumit. „To vše znamená, tuzemské čerpací stanice ve světle opětovně zesílené poptávky, jež je důsledkem návratu ekonomiky k běžnému provozu, navyšují své marže. Řada čerpacích stanic během vrcholné fáze koronakrize „krvácela“ a potřebuje se nyní finančně zahojit,“ dodává Kovanda.

Čtěte víc:

Cena ropy Brent za pět let

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězce Billa a sít čerpacích stanic OMV spojily síly. Otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

Zásilkovna od září zvyšuje maximální hmotnostní limit u přepravy zásilek z 10 kilogramů na 15 kilogramů. Vyšší limit mohou využít jak běžní spotřebitelé, tak e-shopy, a to při doručení... celý článek

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

10. 8. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

Přejmenování čerpacích stanic Benzina výrazně zrychlí. Do konce letošního roku ponese název Orlen a logo orla už téměř 90 procent této sítě, oznámila dnes skupina Orlen.

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

3. 8. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora, řidičák na zkoušku a maximální rychlost 150 km/h na některých úsecích dálnic.... celý článek

Partners Financial Services