Místo taxametru stačí aplikace. Poslanci zjednodušili pravidla

| rubrika: Aktuality | 27. 11. 2019 16:15

Poslanci dnes napříč stranami schválili novelu zákona o silniční dopravě, který upravuje podmínky pro poskytování taxislužby. Reaguje hlavně na nástup alternativních přepravců jako Uber nebo Bolt (dříve Taxify).

Novela usnadňuje elektronické objednání přepravy. Dopravce nemusí použít taxametr ani mít vozidlo označeno svítilnou s nápisem Taxi. Pokud hodlá provozovat výhradně tento typ služeb, nemusí mít ve vozidle taxametr.

Vozidla bez střešní svítilny musí nově mít evidenční nálepky vozidel taxislužby, a to kvůli kontrole a informaci pro cestující. Tahle možnost platí pro taxikáře, jejichž služby si lidé můžou objednávat elektronicky, tedy přes aplikaci. Vozy, které si dál může zastavit kdokoliv na ulici, musí být dál označené svítilnou.

„Nově se také zavádí odpovědnost zprostředkovatele taxislužby za jimi zprostředkované přepravy,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík. Za to, že řidiči budou mít potřebná oprávnění a splní podmínky, začnou vedle provozovatelů odpovídat i zprostředkovatelé.

Novela snižuje i některé povinnosti v „klasické“ taxislužbě. Odpadá povinnost mít paměťovou jednotku taxametru, ve vozidle také nebude muset být výpis z evidence vozidel taxislužby.

Kdo si přes tyto úlevy nechá svítilnu a taxametr (a bude se tak něj vztahovat víc povinností), může využívat také některá dopravní opatření jednotlivých měst – typicky možnost využívat taxi pruhy, možnost zastavovat ve druhé řadě a podobně.

Novela, kterou teď ještě projednají senátoři, zároveň zužuje pravomoc obcí k lokální úpravě podnikání v oboru. Ruší například zkoušky řidičů z místopisu nebo možnost samospráv určovat (jednotný) vzhled vozidla.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

doprava, Liftago, taxi, Taxify, taxislužba, Uber

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.