Místo taxametru stačí aplikace. Poslanci zjednodušili pravidla

pk | rubrika: Aktuality | 27. 11. 2019

Poslanci dnes napříč stranami schválili novelu zákona o silniční dopravě, který upravuje podmínky pro poskytování taxislužby. Reaguje hlavně na nástup alternativních přepravců jako Uber nebo Bolt (dříve Taxify).

Novela usnadňuje elektronické objednání přepravy. Dopravce nemusí použít taxametr ani mít vozidlo označeno svítilnou s nápisem Taxi. Pokud hodlá provozovat výhradně tento typ služeb, nemusí mít ve vozidle taxametr.

Vozidla bez střešní svítilny musí nově mít evidenční nálepky vozidel taxislužby, a to kvůli kontrole a informaci pro cestující. Tahle možnost platí pro taxikáře, jejichž služby si lidé můžou objednávat elektronicky, tedy přes aplikaci. Vozy, které si dál může zastavit kdokoliv na ulici, musí být dál označené svítilnou.

„Nově se také zavádí odpovědnost zprostředkovatele taxislužby za jimi zprostředkované přepravy,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík. Za to, že řidiči budou mít potřebná oprávnění a splní podmínky, začnou vedle provozovatelů odpovídat i zprostředkovatelé.

Novela snižuje i některé povinnosti v „klasické“ taxislužbě. Odpadá povinnost mít paměťovou jednotku taxametru, ve vozidle také nebude muset být výpis z evidence vozidel taxislužby.

Kdo si přes tyto úlevy nechá svítilnu a taxametr (a bude se tak něj vztahovat víc povinností), může využívat také některá dopravní opatření jednotlivých měst – typicky možnost využívat taxi pruhy, možnost zastavovat ve druhé řadě a podobně.

Novela, kterou teď ještě projednají senátoři, zároveň zužuje pravomoc obcí k lokální úpravě podnikání v oboru. Ruší například zkoušky řidičů z místopisu nebo možnost samospráv určovat (jednotný) vzhled vozidla.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

doprava, Liftago, taxi, Taxify, taxislužba, Uber

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

20. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá. Hyundai proto zvolil kombinaci nejnovějších technologií se vzhledem, který je inspirován osmdesátými... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

5. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

Zatímco Cebia prověřuje ojetá auta v Česku už 30 let, CarVertical je typický startup: nový, dravý a působící po celé Evropě, což může přinést lepší informace o autech z dovozu. Vyzkoušeli... celý článek

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

29. 4. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

Pět vozů různého stáří a původu, jejichž historii částečně nebo úplně známe. Co nám o nich řeknou služby Autotracer (Cebia) a CarVertical? Která poskytne víc relevantních informací?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.