Místo taxametru stačí aplikace. Poslanci zjednodušili pravidla

pk | rubrika: Aktuality | 27. 11. 2019

Poslanci dnes napříč stranami schválili novelu zákona o silniční dopravě, který upravuje podmínky pro poskytování taxislužby. Reaguje hlavně na nástup alternativních přepravců jako Uber nebo Bolt (dříve Taxify).

Novela usnadňuje elektronické objednání přepravy. Dopravce nemusí použít taxametr ani mít vozidlo označeno svítilnou s nápisem Taxi. Pokud hodlá provozovat výhradně tento typ služeb, nemusí mít ve vozidle taxametr.

Vozidla bez střešní svítilny musí nově mít evidenční nálepky vozidel taxislužby, a to kvůli kontrole a informaci pro cestující. Tahle možnost platí pro taxikáře, jejichž služby si lidé můžou objednávat elektronicky, tedy přes aplikaci. Vozy, které si dál může zastavit kdokoliv na ulici, musí být dál označené svítilnou.

„Nově se také zavádí odpovědnost zprostředkovatele taxislužby za jimi zprostředkované přepravy,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík. Za to, že řidiči budou mít potřebná oprávnění a splní podmínky, začnou vedle provozovatelů odpovídat i zprostředkovatelé.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Novela snižuje i některé povinnosti v „klasické“ taxislužbě. Odpadá povinnost mít paměťovou jednotku taxametru, ve vozidle také nebude muset být výpis z evidence vozidel taxislužby.

Kdo si přes tyto úlevy nechá svítilnu a taxametr (a bude se tak něj vztahovat víc povinností), může využívat také některá dopravní opatření jednotlivých měst – typicky možnost využívat taxi pruhy, možnost zastavovat ve druhé řadě a podobně.

Novela, kterou teď ještě projednají senátoři, zároveň zužuje pravomoc obcí k lokální úpravě podnikání v oboru. Ruší například zkoušky řidičů z místopisu nebo možnost samospráv určovat (jednotný) vzhled vozidla.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

doprava, taxi, taxislužba, Uber

A tohle už jste četli?

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

26. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

Balíkovna od České pošty nabízí nově dodávání balíků na adresu. Zatím umožňovala jen dodání na výdejní místa na poštách, u externích partnerů nebo do výdejních boxů, celkem na 7500... celý článek

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

18. 10. 2023 | PR text

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

Několik tipů, jak si sbalit perfektní kapslové zavazadlo.

S balíkem nemusíte na poštu. Odešlete ho přes AlzaBox

9. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

S balíkem nemusíte na poštu. Odešlete ho přes AlzaBox

Balík přes Balíkovnu České pošty můžete nově poslat i přes AlzaBoxy. Na rozdíl od poštovních poboček a různých partnerských míst jsou dostupné 24 hodin denně. A nemusíte se ani s nikým... celý článek

Partners Financial Services