Penzijko evropského formátu míří na český trh

Jana Táborská | rubrika: Komentář | 25. 4. 2022 | 2 komentáře
Panevropský osobní penzijní produkt bude výhodný především pro občany EU, kteří pracují ve více členských státech.
Penzijko evropského formátu míří na český trh

Zdroj: Shutterstock

Senátoři v březnu schválili zákon o panevropském osobním penzijním produktu (PEPP) a změně souvisejících zákonů, 13. dubna ho podepsal prezident. Vláda měla povinnost adaptovat český právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2019/1238 z 20. června 2019 o PEPP. Cílem nařízení je zavedení dlouhodobého finančního produktu a vytvoření základů pro trh dobrovolných penzijních úspor spravovaných v celoevropském měřítku.

O autorce

Zdroj: EY

Jana Táborská je manažerkou týmu daňového poradenství ve společnosti EY Česká republika. Specializuje se na daň z příjmů fyzických osob, problematiku sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění, a to zejména s mezinárodním aspektem.

Nařízení podporuje přeshraniční poskytování a přenositelnost PEPP. Má tak přinést výhody zejména pro občany Evropské unie, kteří pracují ve více členských státech.

PEPP by měl v budoucnu představovat alternativu pro spoření prostředků na stáří. Bude se jednat o doplňkový osobní penzijní produkt s dobrovolnou účastí, a tedy bez vazby na průběžný systém důchodového pojištění (takzvaný první pilíř). PEPP produkty budou součástí takzvaného třetího pilíře – v České republice tedy alternativou k penzijnímu připojištění se státním příspěvkem a doplňkovému penzijnímu spoření. Svojí povahou PEPP může být pojistný produkt, vklad nebo investiční produkt.

PEPP bude moci nabízet široká škála finančních institucí, například:

  • životní pojišťovny,
  • banky,
  • investiční společnosti,
  • obchodníci s cennými papíry.

Prodejci budou muset podle zákona prokázat odbornou způsobilost. PEPP nebudou nabízet penzijní společnosti, protože jejich činnost nespadá do harmonizovaného sektoru EU, ale je regulována národní úpravou.

Pro daňovou podporu PEPP budou platit stávající pravidla u produktů spoření na stáří. Aby tedy mohlo být využito daňové zvýhodnění příspěvků, bude muset produkt PEPP splňovat podmínky upravené v zákoně o daních z příjmů, tedy zejména podmínku doby účasti alespoň pět let a výběr prostředků nejdříve při dosažení 60 let věku.

Jednotná pravidla a dohled bude zajišťovat Česká národní banka, která má také rozhodovat o registraci firem k tomuto produktu. 

Jana Táborská

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

1. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 35 komentářů

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se za týden poprvé sejde nový „poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu“. Oznámil... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

15. 2. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

9. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

Předdůchod pomůže, když těsně před důchodem přijdete o práci nebo se vám na něj nechce čekat. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 117 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Kolik vydělal váš penzijní fond? Inflaci překonali jen odvážní

5. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Kolik vydělal váš penzijní fond? Inflaci překonali jen odvážní

Akciové penzijní fondy se v roce 2021 dostaly přes desetiprocentní zhodnocení, některé přidaly až čtvrtinu. Naopak kdo v „nových“ fondech investuje opatrně, ten loni nejčastěji prodělal.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.