Senátoři v březnu schválili zákon o panevropském osobním penzijním produktu (PEPP) a změně souvisejících zákonů, 13. dubna ho podepsal prezident. Vláda měla povinnost adaptovat český právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2019/1238 z 20. června 2019 o PEPP. Cílem nařízení je zavedení dlouhodobého finančního produktu a vytvoření základů pro trh dobrovolných penzijních úspor spravovaných v celoevropském měřítku.
Nařízení podporuje přeshraniční poskytování a přenositelnost PEPP. Má tak přinést výhody zejména pro občany Evropské unie, kteří pracují ve více členských státech.
PEPP by měl v budoucnu představovat alternativu pro spoření prostředků na stáří. Bude se jednat o doplňkový osobní penzijní produkt s dobrovolnou účastí, a tedy bez vazby na průběžný systém důchodového pojištění (takzvaný první pilíř). PEPP produkty budou součástí takzvaného třetího pilíře – v České republice tedy alternativou k penzijnímu připojištění se státním příspěvkem a doplňkovému penzijnímu spoření. Svojí povahou PEPP může být pojistný produkt, vklad nebo investiční produkt.
PEPP bude moci nabízet široká škála finančních institucí, například:
- životní pojišťovny,
- banky,
- investiční společnosti,
- obchodníci s cennými papíry.
Prodejci budou muset podle zákona prokázat odbornou způsobilost. PEPP nebudou nabízet penzijní společnosti, protože jejich činnost nespadá do harmonizovaného sektoru EU, ale je regulována národní úpravou.
Pro daňovou podporu PEPP budou platit stávající pravidla u produktů spoření na stáří. Aby tedy mohlo být využito daňové zvýhodnění příspěvků, bude muset produkt PEPP splňovat podmínky upravené v zákoně o daních z příjmů, tedy zejména podmínku doby účasti alespoň pět let a výběr prostředků nejdříve při dosažení 60 let věku.
Jednotná pravidla a dohled bude zajišťovat Česká národní banka, která má také rozhodovat o registraci firem k tomuto produktu.
Sdílejte článek, než ho smažem