Penzijko evropského formátu míří na český trh

Jana Táborská | rubrika: Komentář | 25. 4. 2022 | 1 komentář
Panevropský osobní penzijní produkt bude výhodný především pro občany EU, kteří pracují ve více členských státech.
Penzijko evropského formátu míří na český trh

Zdroj: Shutterstock

Senátoři v březnu schválili zákon o panevropském osobním penzijním produktu (PEPP) a změně souvisejících zákonů, 13. dubna ho podepsal prezident. Vláda měla povinnost adaptovat český právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2019/1238 z 20. června 2019 o PEPP. Cílem nařízení je zavedení dlouhodobého finančního produktu a vytvoření základů pro trh dobrovolných penzijních úspor spravovaných v celoevropském měřítku.

O autorce

Zdroj: EY

Jana Táborská je manažerkou týmu daňového poradenství ve společnosti EY Česká republika. Specializuje se na daň z příjmů fyzických osob, problematiku sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění, a to zejména s mezinárodním aspektem.

Nařízení podporuje přeshraniční poskytování a přenositelnost PEPP. Má tak přinést výhody zejména pro občany Evropské unie, kteří pracují ve více členských státech.

PEPP by měl v budoucnu představovat alternativu pro spoření prostředků na stáří. Bude se jednat o doplňkový osobní penzijní produkt s dobrovolnou účastí, a tedy bez vazby na průběžný systém důchodového pojištění (takzvaný první pilíř). PEPP produkty budou součástí takzvaného třetího pilíře – v České republice tedy alternativou k penzijnímu připojištění se státním příspěvkem a doplňkovému penzijnímu spoření. Svojí povahou PEPP může být pojistný produkt, vklad nebo investiční produkt.

PEPP bude moci nabízet široká škála finančních institucí, například:

  • životní pojišťovny,
  • banky,
  • investiční společnosti,
  • obchodníci s cennými papíry.

Prodejci budou muset podle zákona prokázat odbornou způsobilost. PEPP nebudou nabízet penzijní společnosti, protože jejich činnost nespadá do harmonizovaného sektoru EU, ale je regulována národní úpravou.

Pro daňovou podporu PEPP budou platit stávající pravidla u produktů spoření na stáří. Aby tedy mohlo být využito daňové zvýhodnění příspěvků, bude muset produkt PEPP splňovat podmínky upravené v zákoně o daních z příjmů, tedy zejména podmínku doby účasti alespoň pět let a výběr prostředků nejdříve při dosažení 60 let věku.

Jednotná pravidla a dohled bude zajišťovat Česká národní banka, která má také rozhodovat o registraci firem k tomuto produktu. 

Jana Táborská

 Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Státní podpora spoření na důchod se změní. Nová tabulka

14. 4. 2023 | Petr Kučera | 9 komentářů

Státní podpora spoření na důchod se změní. Nová tabulka

Ministerstvo financí chce motivovat lidi, aby si spořili na důchod vyšší částky než dosud. Daňové výhody se zároveň mají rozšířit i na investiční produkty.

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

23. 3. 2023 | Petr Kučera

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.

Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

13. 2. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

Dnešní padesátníci by měli odcházet do starobního důchodu v 66 letech, dnešní čtyřicátníci v téměř 67 letech a lidé, kterým je dnes 34 a méně, dokonce v 68 letech. Informovala o tom... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Na žádost o roční zúčtování daně zbývá poslední den. Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se... celý článek

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Partners Financial Services