Dluhopis Republiky koupíte už i ve spořitelně, nejlepší porazí inflaci

, | rubrika: Aktuality | 31. 10. 2019 09:36 | 2 komentáře

Zájemci o státní dluhopisy budou moci od začátku listopadu možnost pořídit aktuálně nabízené emise Dluhopisu Republiky také na vybraných pobočkách České spořitelny. Pobočková síť pro distribuci dluhopisů se tak rozšíří o 83 míst na 132 poboček bank. Dosud Dluhopisy Republiky prodávaly jen vybrané pobočky ČSOB.

Ti, kdo už v minulosti státní dluhopisy pro občany nakupovali, mohou využít mohou další dluhopisy nakupovat také prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

Aktuální upisovací období trvá do 20. prosince, další pak mají navazovat i v roce 2020.

Srovnejte si to s námi

Pořídit lze tři typy dluhopisů. Nejatraktivnější je protiinflační spořicí dluhopis na šest let, který – stejně jako minule – garantuje každoroční výnos 0,5 % nad inflaci (před zdaněním). Lze ho předčasně prodat každý rok v předem určeném období, a to bez ztráty dosud připsaného zhodnocení.

Stát opět nabídne i šestiletý reinvestiční dluhopis, jeho celkový výnos ale dál klesne. Ministerstvo láká na průměrný roční výnos 1,42 %. Na něj dosáhne jenom ten, kdo se dluhopisu nezbaví předčasně, sazba totiž postupně roste. Průměrný výnos reinvestičního dluhopisu dosahoval v první emisi 2,07 %, ve druhé klesl na 1,99 %, ve třetí na 1,91 % a v předchozí na 1,62 %.

Pokračuje také novinka z minulého upisovacího období – dluhopis s fixně stanoveným úrokem. Ten klesl na 1,25 % ročně z předchozích 1,5 %. Také on má splatnost šest let, nabízí ale pevně stanovený výnos v každém roce. Majitelé ho můžou předčasně prodat – stejně jako další typy spořicích dluhopisů.

Na základních pravidlech se nic nemění. Minimální výše jedné objednávky zůstává 1000 kusů (tedy 1000 korun), maximální počet je pět milionů pro každý typ dluhopisu. Kupovat si ho můžou jenom lidé, ne firmy nebo organizace.

Web Peníze.cz v červnu upozornil, že zcela noví zájemci o dluhopisy si je už nekoupí bez poplatku. Nové emise jsou pro nováčky k dostání jedině za jednorázový poplatek 250 až 500 korun.

V minulém upisovacím období, které skončilo v půlce září, mělo o Dluhopis Republiky zájem jenom 2051 lidí a celková výše objednávek dosáhla necelých 1,24 miliardy korun. Šlo o žádosti podané od 1. července do 13. září.

Během tří emisí pilotní fáze – od loňského prosince do letošního června – si dluhopisy koupilo 11 981 lidí, celková hodnota dosáhla 9,2 miliardy korun. Více jak polovina investovaných peněz směřovala do protiinflačního dluhopisu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.