I chudák má šanci vydělat na boháčích. Vyletí nové akcie jako Tesla?

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 4. 11. 2019 | 7 komentářů
Akcie Virgin Galactic sice za první týden na burze ztratily pětinu hodnoty, podobně rozpačitý nástup ale měl kdysi třeba i Facebook.
I chudák má šanci vydělat na boháčích. Vyletí nové akcie jako Tesla?

Na newyorské burze před týdnem začalo obchodování s akciemi společnosti Virgin Galactic, jejímž většinovým vlastníkem je sir Richard Branson. Od tohoto vstupu na burzu se hodně očekávalo.

Richard Branson je často srovnáván s Elonem Muskem, jehož společnost Space Exploration Technologies Corporation, více známá jako SpaceX, je v podstatě největším možným konkurentem Virgin Galactic. Akorát SpaceX míří mnohem dál – k meziplanetárním letům.

Virgin Galactic se teď soustředí „pouze“ na vesmírný turismus, prozatím omezený na soukromé lety za orbitu Země, do výšky 100 kilometrů nad zemí. Během nich můžete kromě krásných výhledů na naši planetu zažít také stav beztíže. Kdybyste o takovém devadesátiminutovém výletu uvažovali, připravte si 250 tisíc dolarů (zhruba 5,7 milionu korun). To není zrovna levný palubní lístek, ale věřte, že spousta boháčů si za takový zážitek ráda zaplatí.

Ať se vám vrátí co nejvíc

Bohatí Češi a Slováci cítí změnu k horšímu a volí raději bezpečnější investice. Projděte si, jak zhodnocují své peníze.

Kam teď investovat? Čeští milionáři věří pozemkům, bitcoinu už ne


Lidé půjčují firmám, protože je láká vysoký úrok, který za to dostanou. Riziko přitom dokáže vyhodnotit málokdo. Stát o tom ví, zásadní změnu přesto nechystá.

Firmy si jdou pro vaše úspory. Za svůdným výnosem dluhopisu číhá riziko

V příštím roce plánuje Virgin Galactic po šestnácti letech příprav uskutečnit prvních 16 letů. Jeden let pojme vždy šest turistů. Své místo už má rezervováno prvních 600 pasažérů, přestože firma od roku 2014 – po havárii jednoho testovacího letu – nepřijímá nové rezervace. Dá se očekávat, že jakmile Virgin Galactic obnoví příjem rezervací, číslo se rychle vyšplhá do tisíců.

Mezi klienty jsou třeba herec Leonardo DiCaprio nebo zpěvák Justin Bieber, napsala agentura Reuters. Většina ze zájemců se proletí až v roce 2021, na který už společnost plánuje 115 letů. V dalších letech by počet uskutečněných letů měl dál stoupat.

Plány společnosti Virgin Galactic jsou opravdu velmi smělé, přesto působí realisticky. Navíc její potenciál není jen ve vesmírném turismu. Firma plánuje také hypersonické mezikontinentální lety – například z New Yorku do Londýna za hodinu. Boeing nedávno oznámil, že bude do společnosti Virgin Galactic investovat 20 milionů dolarů.

Investiční expert Martin Burda předpovídá akciím Virgin Galactic podobný raketový růst jako americké Tesle, jejíž akcie za osm let od vstupu na burzu zvýšily hodnotu na osmnáctinásobek.

V prvním týdnu se akciím Virgin Galactic zatím moc nedařilo, jejich hodnota spadla o 20 procent. Podobně rozpačitý nástup ale měla celá řada akcií. Akcie Facebooku také v prvním roce po uvedení na burzu spadly téměř na polovinu, zatímco dnes je jejich hodnota zhruba pětinásobná oproti prvním dnům obchodování. Někdy to zkrátka chvíli trvá, než si akcie získají důvěru investorů.

Srovnejte si to s námi

Samozřejmě netuším, jak se budou akcie Virgin Galactic vyvíjet a jak se společnosti podaří plnit plány. Její byznys má svá specifická rizika. Stačí jeden nepovedený let, který skončí tragédií, a můžou tragicky dopadnout i akcie Virgin Galactic. Mají hodně zajímavý růstový potenciál, na druhou stranu velmi nejistý. Za sebe nemám potřebu se do takové spekulace pouštět.

Akcie Virgin Galactic jsou každopádně v něčem jedinečné. Nenapadá mě žádný lepší příklad, jak může „chudák“ vydělávat na „boháčích“. Myšlenka je jednoduchá: Čím víc boháčů bude chtít letět do vesmíru, tím ziskovější firma postupně bude, tudíž poroste její hodnota.

Vydělat by pak na tom mohl prakticky každý. Jedna akcie se teď obchoduje na burze za necelých 10 dolarů. Fakticky ale budou akcie Virgin Galactic zpočátku spíš středem zájmu některých hedgeových fondů a nadšených investorů, kteří fandí Richardu Bransonovi. Než si získají důvěru mas, to možná pár let potrvá.

O autorovi

Jan Traxler

Jan Traxler je privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment ManagementPatří k předním českým expertům v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Preferuje investice, které generují stabilní výnosy. Publikuje pravidelně v řadě médií zaměřených na finance a investování. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz. Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 11. 2019 20:30, chk

Nebo jinak: I chudák může ztratit své našetřené peníze pro zábavu bohatých. (S obměnou: I chudák může sponzorovat vrtochy bohatých).

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

17. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

Americký akciový index S&P 500, který zastřešuje 500 největších zalistovaných podniků v USA, hlásí pokoření dalších milníků. Poté, co v průběhu minulého týdne vystoupal na... celý článek

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává... celý článek

Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky

29. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky

Lákají vás příběhy o pohádkových ziscích třeba na akciích Applu nebo Tesly? Nebudeme vám slibovat, že jich dosáhnete, ale vysvětlíme vám základní pravidla a přidáme i konkrétní tipy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.