I chudák má šanci vydělat na boháčích. Vyletí nové akcie jako Tesla?

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 4. 11. 2019 | 7 komentářů
Akcie Virgin Galactic sice za první týden na burze ztratily pětinu hodnoty, podobně rozpačitý nástup ale měl kdysi třeba i Facebook.
I chudák má šanci vydělat na boháčích. Vyletí nové akcie jako Tesla?

Na newyorské burze před týdnem začalo obchodování s akciemi společnosti Virgin Galactic, jejímž většinovým vlastníkem je sir Richard Branson. Od tohoto vstupu na burzu se hodně očekávalo.

Richard Branson je často srovnáván s Elonem Muskem, jehož společnost Space Exploration Technologies Corporation, více známá jako SpaceX, je v podstatě největším možným konkurentem Virgin Galactic. Akorát SpaceX míří mnohem dál – k meziplanetárním letům.

Virgin Galactic se teď soustředí „pouze“ na vesmírný turismus, prozatím omezený na soukromé lety za orbitu Země, do výšky 100 kilometrů nad zemí. Během nich můžete kromě krásných výhledů na naši planetu zažít také stav beztíže. Kdybyste o takovém devadesátiminutovém výletu uvažovali, připravte si 250 tisíc dolarů (zhruba 5,7 milionu korun). To není zrovna levný palubní lístek, ale věřte, že spousta boháčů si za takový zážitek ráda zaplatí.

Ať se vám vrátí co nejvíc

Bohatí Češi a Slováci cítí změnu k horšímu a volí raději bezpečnější investice. Projděte si, jak zhodnocují své peníze.

Kam teď investovat? Čeští milionáři věří pozemkům, bitcoinu už ne


Lidé půjčují firmám, protože je láká vysoký úrok, který za to dostanou. Riziko přitom dokáže vyhodnotit málokdo. Stát o tom ví, zásadní změnu přesto nechystá.

Firmy si jdou pro vaše úspory. Za svůdným výnosem dluhopisu číhá riziko

V příštím roce plánuje Virgin Galactic po šestnácti letech příprav uskutečnit prvních 16 letů. Jeden let pojme vždy šest turistů. Své místo už má rezervováno prvních 600 pasažérů, přestože firma od roku 2014 – po havárii jednoho testovacího letu – nepřijímá nové rezervace. Dá se očekávat, že jakmile Virgin Galactic obnoví příjem rezervací, číslo se rychle vyšplhá do tisíců.

Mezi klienty jsou třeba herec Leonardo DiCaprio nebo zpěvák Justin Bieber, napsala agentura Reuters. Většina ze zájemců se proletí až v roce 2021, na který už společnost plánuje 115 letů. V dalších letech by počet uskutečněných letů měl dál stoupat.

Plány společnosti Virgin Galactic jsou opravdu velmi smělé, přesto působí realisticky. Navíc její potenciál není jen ve vesmírném turismu. Firma plánuje také hypersonické mezikontinentální lety – například z New Yorku do Londýna za hodinu. Boeing nedávno oznámil, že bude do společnosti Virgin Galactic investovat 20 milionů dolarů.

Investiční expert Martin Burda předpovídá akciím Virgin Galactic podobný raketový růst jako americké Tesle, jejíž akcie za osm let od vstupu na burzu zvýšily hodnotu na osmnáctinásobek.

V prvním týdnu se akciím Virgin Galactic zatím moc nedařilo, jejich hodnota spadla o 20 procent. Podobně rozpačitý nástup ale měla celá řada akcií. Akcie Facebooku také v prvním roce po uvedení na burzu spadly téměř na polovinu, zatímco dnes je jejich hodnota zhruba pětinásobná oproti prvním dnům obchodování. Někdy to zkrátka chvíli trvá, než si akcie získají důvěru investorů.

Srovnejte si to s námi

Samozřejmě netuším, jak se budou akcie Virgin Galactic vyvíjet a jak se společnosti podaří plnit plány. Její byznys má svá specifická rizika. Stačí jeden nepovedený let, který skončí tragédií, a můžou tragicky dopadnout i akcie Virgin Galactic. Mají hodně zajímavý růstový potenciál, na druhou stranu velmi nejistý. Za sebe nemám potřebu se do takové spekulace pouštět.

Akcie Virgin Galactic jsou každopádně v něčem jedinečné. Nenapadá mě žádný lepší příklad, jak může „chudák“ vydělávat na „boháčích“. Myšlenka je jednoduchá: Čím víc boháčů bude chtít letět do vesmíru, tím ziskovější firma postupně bude, tudíž poroste její hodnota.

Vydělat by pak na tom mohl prakticky každý. Jedna akcie se teď obchoduje na burze za necelých 10 dolarů. Fakticky ale budou akcie Virgin Galactic zpočátku spíš středem zájmu některých hedgeových fondů a nadšených investorů, kteří fandí Richardu Bransonovi. Než si získají důvěru mas, to možná pár let potrvá.

O autorovi

Jan Traxler

Jan Traxler je privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment ManagementPatří k předním českým expertům v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Preferuje investice, které generují stabilní výnosy. Publikuje pravidelně v řadě médií zaměřených na finance a investování. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz. Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 11. 2019 20:30, chk

Nebo jinak: I chudák může ztratit své našetřené peníze pro zábavu bohatých. (S obměnou: I chudák může sponzorovat vrtochy bohatých).

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, burza, cenné papíry, investice

A tohle už jste četli?

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 1 komentář

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

19. 12. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

Obchodníci s cennými papíry včetně bank, investičních společností a zprostředkovatelů musí nahrávat všechny hovory, které s klienty vedou ohledně investičních služeb a které by nakonec... celý článek

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

12. 12. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.