V právě skončeném upisovacím období mělo o Dluhopis Republiky zájem jenom 2051 lidí, celková výše objednávek dosáhla necelých 1,24 miliardy korun. Jde o žádosti podané od 1. července do 13. září.
Během tří emisí pilotní fáze – od loňského prosince do letošního června – si dluhopisy koupilo 11 981 lidí, celková hodnota dosáhla 9,2 miliardy korun. Podle očekávání stoupl zájem díky nabídce protiinflačních dluhopisů – ty si od 18. března do 14. června pořídilo kolem čtyř a půl tisíce lidí v celkovém objemu pět miliard korun.
Další upisovací období začíná startuje hned dneska a potrvá do 20. prosince, další pak mají navazovat i v roce 2020.
Nejatraktivnější v nabídce dál zůstává protiinflační spořicí dluhopis na šest let, který – stejně jako minule – garantuje každoroční výnos 0,5 % nad inflaci (před zdaněním). Lze ho předčasně prodat každý rok v předem určeném období, a to bez ztráty dosud připsaného zhodnocení.
Stát opět nabídne i šestiletý reinvestiční dluhopis, jeho celkový výnos ale dál klesne. Ministerstvo láká na průměrný roční výnos 1,42 %. Na něj dosáhne jenom ten, kdo se dluhopisu nezbaví předčasně, sazba totiž postupně roste.
Průměrný výnos reinvestičního dluhopisu dosahoval v první emisi 2,07 %, ve druhé klesl na 1,99 %, ve třetí na 1,91 % a v předchozí na 1,62 %. Zatímco z pohledu občanů jsou srovnatelným produktem termínované vklady (ty nejlepší nabízejí 2,6 %), z pohledu státu je rozhodující vývoj na dluhopisových trzích, kde výnosy klesají.
Pokračuje také novinka z minulého upisovacího období – dluhopis s fixně stanoveným úrokem. Ten klesl na 1,25 % ročně z předchozích 1,5 %. Také on má splatnost šest let, nabízí ale pevně stanovený výnos v každém roce. Majitelé ho můžou předčasně prodat – stejně jako další typy spořicích dluhopisů.
Na základních pravidlech se nic nemění. Minimální výše jedné objednávky zůstává 1000 kusů (tedy 1000 korun), maximální počet je pět milionů pro každý typ dluhopisu. Kupovat si ho můžou jenom lidé, ne firmy nebo organizace.
Reinvestiční dluhopis půjde i dál pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo na vybraných pobočkách ČSOB, zatímco protiinflační a také nový fixní dluhopis lze objednat výhradně elektronicky.
Web Peníze.cz v červnu upozornil, že zcela noví zájemci o protiinflační dluhopisy si je už nekoupí bez poplatku. Nové emise jsou pro nováčky k dostání jedině za jednorázový poplatek 250 až 500 korun.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem