Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hvězdné nebe v prosinci

| 22. 1. 2003
Hvězdné nebe v prosinci
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již více než dva roky, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

Akciové fondy

Po listopadovém přírůstku ve skupině akciových fondů v podobě čtyř fondů investiční společnosti ČP Invest (profil, názory), které splnily kritérium CRA Fond Scoringu v podobě roční existence, bylo i prosincové hodnocení obohaceno o "nový" fond. V rámci změny investiční strategie byl do skupiny akciových fondů zahrnut fond J&T AM Euro (ex-Newton Euro) (profil, názory). Základním cílem investiční politiky fondu J&T Euro je zabezpečení dosažení růstu hodnoty majetku fondu investováním do diverzifikovaného portfolia zejména zahraničních cenných papírů emitentů ze zemí Evropské unie, Švýcarska a Norska. Celkem tak bylo hodnoceno šestnáct fondů.

J&T Euro získal v nové společnosti na úvod solidní počet tří hvězdiček. Mezi nejlepší fondy hodnocené skupiny patří ČP Invest Fond globálních značek (profil, názory, koupit) a ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit). Ve srovnání s předcházejícím obdobím o jednu hvězdičku přišly též fondy J&T AM Perspektiva – A (profil, názory), ČSOB světový akciový (profil, názory) a IKS Fond světových indexů (OFOKSFSI). J&T AM Perspektiva – A drží aktuálně tři hvězdičky, IKS Fond světových indexů hvězdičky dvě a ČSOB světový akciový se ziskem jedné hvězdičky společně s fondem AKRO Eurotech (profil, názory) uzavírá celou skupinu. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

Do skupiny hodnocených dluhopisových fondů se po třech měsících a dílčí změně názvu opět vrátil fond Newton Konzervativní, nyní J&T AM Konzervativní (profil, názory). V této skupině tak bylo za prosinec 2002 hodnoceno deset fondů. J&T AM Konzervativní otevřený podílový fond obdržel po návratu tři hvězdičky, což je stejný počet, jakým byl fond ohodnocen v srpnové CRA Fond Scoringu, tedy předtím než představenstvo J&T Asset Management oznámilo pozastavení odkupování podílových listů a zveřejňování hodnoty podílových listů a podílových fondů investiční společnosti NEWTON Investment díky protokolárnímu přebírání veškerého majetku a dokladů převáděných fondů do správy J&T Asset Management. Ve srovnání s minulým měsíce si o jednu hvězdičku pohoršily fondy ČP Invest Fond státních dluhopisů (profil, názory, koupit), který má nyní hvězdičky čtyři a ČSOB český dluhopisový (profil, názory), aktuálně ohodnocený dvěmi hvězdičkami. Pětihvězdičkový vrchol tak zaujímají pouze 1. IN dluhopisový fond (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory), který drží toto nejvyšší ocenění již od srpna 2001. Na konci skupiny pak s odstupem stále zůstává odpadlík CitiBond Czech Fund (profil, názory) s jednou hvězdičkou, na kterou spadl v červenci letošního roku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině peněžních fondů byly přiděleny hvězdičky deseti fondům. Skupina fondů peněžního trhu se vyznačuje nejvyšší mírou stability hodnocení v porovnání s ostatními skupinami, proto není překvapením, že se v této skupině stala ve srovnání s minulým obdobím pouze jedna změna. Ta byla však velmi významná. Fond ISČS Merkur (profil, názory) neobhájil poprvé od dubna 2002 maximální pětihvězdičkové hodnocení a korigoval na nynější čtyři hvězdičky. Na výsluní skupiny se tak drží trio fondů: ISČS Sporoinvest (profil, názory), IKS Peněžní trh (profil, názory) a ŽB – Sporokonto (profil, názory). Na chvostu naopak s odstupem zůstávají AKRO Obligace (profil, názory) a J&T AM Perspektiva – P (profil, názory). Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

V největší hodnocené skupině metodou CRA Fond Scoringu bylo ke konci prosince díky návratu bývalých fondů společností Newton hodnoceno celkem 28 fondů. Tyto fondy opětovně vstoupily do hodnocení ale již s novými názvy: J&T AM Druhý fond KSIO (ex- Newton KSIO II), J&T AM FOND PLUS balancovaný (ex-Newton Plus), J&T AM INTERNATIONAL (ex- Newton International), J&T AM YSE akcionářů balancovaný (ex-Newton YSE akcionářů) a J&T AM BALANCOVANÝ (ex- Newton balancovaný).

V hodnocení za prosinec 2002 se událo celkem šest změn, přičemž všechny tyto změny u jednotlivých fondů znamenaly zisk jedné hvězdičky. Ode dna se tak odpoutaly fondy ŽB-růstový fond (profil, názory), ČP Invest Smíšený (profil, názory, koupit) a AKRO mezinárodní balancovaný, které mají aktuálně dvě hvězdičky, se ziskem tří hvězdiček se do průměru zařadily fondy AKRO výnosový a ISČS Sporomix 5 (profil, názory). Na samotný vrchol se pak prodral fond J&T Perspektiva – S (profil, názory), jenž v současnosti drží pět hvězdiček. Na hvězdném nebi společně s výše zmíněným J&T Perspektiva – S září 1.IN výnosový fond (profil, názory), IKS Globální (profil, názory), ISČS Výnosový, ŽB - Balancovaný fond nadací (profil, názory) a ISČS Fond řízených výnosů (OFICSFRM). Na opačném pólu hodnocení s jednou hvězdičkou zůstaly ČSOB smíšený (profil, názory), J&T AM Druhý fond KSIO (profil, názory) a ČP Invest Univerzální (OFCPUUNI).

Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou hodnocení v závislosti na vývoji jednotlivých investičních instrumentů portfolia na kapitálových trzích. Kompletní výsledky smíšených fondů.

CRA Fond Scoring vychází z historického vývoje dat jednotlivých fondů a žádným způsobem nehodnotí budoucí stav a vývoj jednotlivých fondů. Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Který fond byl podle vás v prosinci nejúspěšnější? Který má nejlépe našlápnuto v lednu? Proč? Co myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK