Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hvězdné nebe v září

| 16. 10. 2002
Hvězdné nebe v září
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již dva roky, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

Do hodnocení fondů dle CRA Fond Scoringu za zářijový měsíc se již vrátily fondy společnosti J&T Asset Management (jedná se o fondy J&T Perspektiva a fondy InvestAGe). Naopak v hodnocení již nejsou fondy Newton. Představenstvo J&T Asset Management oznámilo, že pozastavilo odkupování podílových listů a zveřejňování hodnoty podílových listů a podílových fondů investiční společnosti NEWTON Investment s účinností od 24.9.2002 a to na dobu nezbytně nutnou. K tomuto pozastavení došlo z důvodu faktického a protokolárního přebírání veškerého majetku a dokladů převáděných fondů do správy J&T Asset Management. A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Ve skupině akciových fondů bylo k počátku října opět hodnoceno celkem jedenáct fondů. V rámci akciových fondů došlo oproti minulému hodnocení celkem ke čtyřem změnám. Shodně o jednu hvězdičku si polepšily fondy 1. IN akciový fond (profil, názory) a ISČS Sporotrend (profil, názory). Oba fondy poskočily výš o jeden stupínek – ze třech na čtyři hvězdičky. Jak to vypadá u dna poprvé poznal fond ČSOB světový akciový (profil, názory), jenž ztratil hvězdičku. Ztráta hvězdičky postihla i ISČS Sporotrend (profil, názory), který má nyní hvězdičky čtyři. ISČS Sporotrend díky tomuto poklesu opustil výsluní v rámci hodnocené skupiny, kde bez přestání pobýval od ledna letošního roku. Nejlépe hodnoceným fondem s pěti hvězdičkami tak zůstal pouze CitiEquity Czech Fund (profil, názory). Na konci skupiny doplnil fond AKRO Eurotech (profil, názory) již výše zmíněný ČSOB světový akciový. Skupina se vyznačuje velkou diferenciací výkonnosti i struktury portfolia. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině bylo díky vypadnutí Newton konzervativního fondu (ex Kosíř), z výše uvedených důvodů, za poslední období hodnoceno jen šest fondů. V rámci přidělování hvězdiček došlo oproti minulému období ke dvěma změnám. Posun o jednu hvězdičku vpřed zaznamenaly fondy ČSOB český dluhopisový (profil, názory) a ISČS Bondinvest (profil, názory). ČSOB český dluhopisový má nyní tři hvězdičky, ISČS Bondinvest čtyři.

Na špici skupiny dluhopisových fondů jsou ISČS Sporobond (profil, názory), který čelo neopustil od hodnocení provedeného k 31.8.2001 a také nováček elity - 1.IN dluhopisový fond (profil, názory). Na opačném konci skupiny pak s odstupem zůstává odpadlík CitiBond Czech Fund (profil, názory) s jednou hvězdičkou na kterou spadl v červenci letošního roku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině peněžních fondů byly po návratu fondů skupiny J&T Asset Management přiděleny hvězdičky devíti fondům. Skupina fondů peněžního trhu se vyznačuje nejvyšší mírou stability hodnocení v porovnání s ostatními skupinami. V aktuálním hodnocení se však paradoxně odehrály čtyři změny, které byly shodně ve znamení zisku jedné hvězdičky. Výsluní skupiny doplnily fondy ISČS Sporoinvest (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory), které mají vedle ISČS Merkur (profil, názory) a ŽB – Sporokonto (profil, názory) pět hvězdiček. Kupředu se dere též ČSOB český peněžní trh (profil, názory), který mírným zlepšením získal čtyři hvězdičky. Ode dna se pak odpoutal 1.IN fond peněžního trhu (profil, názory), jenž má aktuálně dvě hvězdičky. Na chvostu naopak s odstupem zůstávají AKRO Obligace (profil, názory) a J&T AM Perspektiva – P (profil, názory). Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

V největší hodnocené skupině metodou CRA Fond Scoringu bylo k počátku října hodnoceno celkem 24 fondů. Tuto hodnocenou skupinu nejvíce zasáhla absence fondů investiční společnosti NEWTON Investments. Celkem šest fondů tak nebylo vzhledem k výše uvedeným okolnostem hodnoceno. Minulé hodnocení bylo poslední pro fond Živnobanka - korunový balancovaný fond, který se s platností k 1.10.2002 sloučil s fondem Živnobanka - růstový fond (profil, názory).

Hodnocení za září 2002 bylo v porovnání s hodnoceními v minulých měsících velmi klidné. Počet přidělených hvězdiček se změnil pouze u třech fondů. Shodnou ztrátou jedné hvězdičky byly postiženy fondy 1. IN restituční fond (profil, názory), jenž klesl ze čtyřech na tři hvězdičky, AKRO výnosový (profil, názory) a ČP Invest Smíšený (profil, názory) , které se shodně propadly na samotné dno skupiny.

Na hvězdném nebi tak i nadále zůstávají ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), IKS Globální (profil, názory), 1.IN výnosový fond a (profil, názory), ŽB - Balancovaný fond nadací (profil, názory). Na opačném pólu hodnocení zůstávají ČSOB smíšený (profil, názory), ČP Invest Univerzální (profil, názory), ŽB – růstový fond, AKRO výnosový a ČP Invest Smíšený.

Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou hodnocení v závislosti na vývoji jednotlivých investičních instrumentů portfolia na kapitálových trzích. Kompletní výsledky smíšených fondů.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Který fond byl podle vás v září nejúspěšnější? Který má nejlépe našlápnuto v říjnu? Proč? Co myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-54
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK