Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hvězdné nebe v říjnu

| 20. 11. 2002
Hvězdné nebe v říjnu
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již dva roky, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

Akciové fondy

Ve skupině akciových fondů bylo k počátku listopadu hodnoceno celkem jedenáct fondů. V rámci akciových fondů došlo oproti minulému hodnocení pouze ke třem změnám. O jednu hvězdičku si polepšili fond ČSOB světový akciový (profil, názory), který tak korigoval propad na dno z minulého měsíce a ŽB akciový (profil, názory), který se tak vrátil s pěti hvězdičkami na samý vrchol hodnocení. Naopak ztráta hvězdičky postihla tříhvězdičkový fond ČSOB evropský akciový (profil, názory).

Nejlépe hodnoceným fondem s pěti hvězdičkami jsou již zmíněný ŽB akciový (profil, názory) a CitiEquity Czech Fund (profil, názory). Čtyři hvězdičky drží 1. IN akciový fond (profil, názory), ISČS Sporotrend (profil, názory) a J&T AM Perspektiva – A (profil, názory). Na konci skupiny zůstává fond Akro Eurotech (profil, názory) s jednou hvězdičkou. Skupina se vyznačuje velkou diferenciací výkonnosti i struktury portfolia. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

Do skupiny dluhopisových fondů přibyl po vypadnutí v minulém měsíci Newton konzervativního fondu (ex Kosíř) nový fond ISČS Trendbond (profil, názory), jež splnil jedno z kritérií pro zařazení do CRA Fond Scoringu, jímž je roční historie fondu. V této skupině je tak hodnoceno sedm fondů.

V rámci přidělování hvězdiček došlo oproti minulému období pouze k jedné změně. Ztráta jedné hvězdičky potkala fond ze samého výsluní - 1.IN dluhopisový fond (profil, názory). Díky této ztrátě tak zůstal nejvýše hodnoceným fondem jen ISČS Sporobond (profil, názory), který čelo neopustil od hodnocení provedeného k 31.8.2001. Na opačném konci skupiny pak s odstupem zůstávají odpadlík CitiBond Czech Fund (profil, názory) s jednou hvězdičkou, na kterou spadl v červenci letošního roku a nováček skupiny ISČS Trendbond, jež na úvod získal také jen jednu hvězdičku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů

Fondy peněžního trhu

Ve skupině peněžních fondů byly přiděleny hvězdičky devíti fondům. Přestože se skupina fondů peněžního trhu vyznačuje nejvyšší mírou stability hodnocení v porovnání s ostatními skupinami, proběhly i zde drobné změny. Ode dna se odpoutává 1.IN fond peněžního trhu (profil, názory), jenž ke svým dvěma hvězdičkám v minulém hodnocení přidal v říjnu ještě jednu a zařadil se tak mezi tříhvězdičkové. Naopak ztráta hvězdičky postihla fond ČSOB český peněžní trh.

Na výsluní skupiny se i nadále drží kvarteto fondů: ISČS Sporoinvest (profil, názory), IKS Peněžní trh (profil, názory), ISČS Merkur (profil, názory) a ŽB – Sporokonto (profil, názory) s pěti hvězdičkami. Na chvostu naopak s odstupem zůstávají Akro Obligace (profil, názory) a J&T AM Perspektiva – P (profil, názory). Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

V největší hodnocené skupině metodou CRA Fond Scoringu bylo k počátku listopadu hodnoceno celkem 24 fondů. Hodnocení za říjen 2002 bylo v porovnání s hodnoceními v minulých měsících velmi klidné. Počet přidělených hvězdiček se změnil pouze u čtyřech fondů a je tedy možné konstatovat, že i smíšené fondy procházejí procesem sedimentace.

Ztráta jedné hvězdičky postihla fond Akro mezinárodní balancovaný (profil, názory) čímž se fond propadl na samé dno mezi smíšenými fondy. Naopak zisk hvězdičky pomohl fondu AKRO výnosový (profil, názory) odražení se ze dna. Zisk hvězdičky zaznamenaly ještě dva fondy, a to 1. IN restituční fond (profil, názory), jenž korigoval ztrátu z minulého hodnocení a vrátil se zpět mezi čtyřhvězdičkové a IKS Balancovaný (profil, názory) se též posunul mezi fondy se čtyřmi hvězdičkami Na hvězdném nebi tak i nadále září ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), IKS Globální (profil, názory), 1.IN výnosový fond (profil, názory) a ŽB - Balancovaný fond nadací (profil, názory). Na opačném pólu hodnocení zůstávají ČSOB smíšený (profil, názory), ŽB – růstový fond (profil, názory), ČP Invest Univerzální, ČP Invest Smíšený (profil, názory) a nově Akro mezinárodní balancovaný (profil, názory). Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou hodnocení v závislosti na vývoji jednotlivých investičních instrumentů portfolia na kapitálových trzích. Kompletní výsledky smíšených fondů.

CRA Fond Scoring vychází z historického vývoje dat jednotlivých fondů a žádným způsobem nehodnotí budoucí stav a vývoj jednotlivých fondů. Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Který fond byl podle vás v říjnu nejúspěšnější? Který má nejlépe našlápnuto v listopadu? Proč? Co myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-59
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK