Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hvězdné nebe v srpnu

| 25. 9. 2002
Hvězdné nebe v srpnu
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již rok a půl, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách. A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Ve skupině akciových fondů bylo ke konci srpnu hodnoceno celkem deset fondů, což je pokles o jeden fond, jelikož J&T Perspektiva – A (profil, názory) nebyla hodnocena z výše uvedených důvodů. V rámci akciových fondů, oproti minulému hodnocení, došlo k několika drobným změnám, které se týkaly fondů nacházejících se uprostřed hodnocení. Nejlepšími fondy zůstávají v této kategorii i nadále pětihvězdičkové ŽB – akciový (profil, názory) a Citicorp OPF CitiEquity Czech (profil, názory), který byl ještě v květnu tříhvězdičkový. Mírné oslabení o hvězdičku zaznamenaly minule čtyřhvězdičkové 1. IN akciový fond (profil, názory), Akro mezinárodní akciový (profil, názory), IKS Fond světových indexů (profil, názory), ISČS Eurotrend (profil, názory) a ISČS Sporotrend (profil, názory). Nejhůře hodnoceným fondem zůstal i ke konci srpna jednohvězdičkový Akro Eurotech (profil, názory). Skupina se vyznačuje velkou diferenciací výkonnosti i struktury portfolia. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině bylo za poslední období hodnoceno sedm fondů. V rámci přidělování hvězdiček došlo oproti minulému období ke třem změnám. Nejvýraznější změnou je propad dlouho pětihvězdičkového fondu Newton konzervativní (profil, názory), jenž je nástupcem fondu Newton Kosíř, který klesl na tři hvězdičky. Ztráta hvězdičky potkala i IKS Dluhopisový (profil, názory) a ČSOB český dluhopisový (profil, názory). Na špici skupiny dluhopisových fondů tak zůstal z dlouhodobě dobrých fondů jen ISČS Sporobond (profil, názory) a minulý nováček elity - 1.IN dluhopisový (profil, názory). Na konci skupiny pak s odstupem zůstává odpadlík Citicorp OPF CitiBond Czech (profil, názory) s jednou hvězdičkou na kterou spadl v červenci letošního roku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině peněžních fondů byly stejně jako v minulém hodnocení přiděleny hvězdičky osmi fondům. U hodnocených fondů nenastala oproti minulému hodnocení žádná změna. I nadále zůstávají nejlépe hodnocenými fondy ISČS Merkur (profil, názory) a ŽB – Sporokonto (profil, názory). Naopak na chvostu s odstupem zůstávají Akro Obligace (profil, názory) a 1.IN fond peněžního trhu (profil, názory). Skupina fondů peněžního trhu nadále potvrzuje nejvyšší stabilitu hodnocení ze všech sledovaných skupin fondů. Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

V největší hodnocené skupině metodou CRA Fond Scoringu bylo ke konci srpna hodnoceno celkem 27 fondů. Čtyři fondy ze skupiny J&T nebyly vzhledem k výše uvedeným okolnostem hodnoceny. Hodnocení za srpen 2002 bylo v porovnání s červencem poměrně klidné. Nejvýraznější změnou byl zisk dvou hvězdiček a tím návrat mezi elitu skupiny u ŽB - Balancovaného fondu nadací (profil, názory). Ostatní fondy si povětšinou udržely své předešlé hodnocení. Na hvězdném nebi tak i nadále zůstávají ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), IKS Globální (profil, názory), 1.IN výnosový (profil, názory) a již zmíněný ŽB - Balancovaný fond nadací. Na opačném pólu hodnocení zůstávají i nadále ČSOB smíšený (profil, názory), Newton Euro (profil, názory), Newton KSIO II (profil, názory) po předminulém dvouhvězdičkovém propadu, ČP Invest Univerzální (profil, názory) a ŽB – růstový (profil, názory).

Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou hodnocení v závislosti na vývoji jednotlivých investičních instrumentů portfolia na kapitálových trzích. Kompletní výsledky smíšených fondů.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Pomáhají vám naše hvězdičky v orientaci? Který fond byl podle vás v srpnu nejúspěšnější? Který má nejlépe našlápnuto v září? Proč? Co myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK