Obchodování s CFD je vysoce rizikové, varuje ČNB

| rubrika: Aktuality | 9. 3. 2020 15:50

Česká národní banka dnes upozornila veřejnost na některá rizika obchodování s takzvanými rozdílovými smlouvami (contracts for diferences – CFD).

„CFD jsou vysoce spekulativní a rizikové produkty, které obecně nejsou vhodné pro investování,“ upozornila ČNB. Centrální banka reaguje na fakt, že se na ni obrací mnoho osob, které při takovém obchodování utrpěly vysoké ztráty.

„Tyto osoby jsou nejčastěji zákazníky společností, které jsou licencovanými zahraničními obchodníky s cennými papíry, vyskytují se však i nabídky poskytovatelů CFD, kteří žádnou licenci nemají a činnost vykonávají neoprávněně,“ uvádí ČNB.

„Poskytovatelé CFD sami sebe označují jako broker, forexový obchodník, CFD broker a podobně V současné době nemá žádný poskytovatel CFD povolení k poskytování investičních služeb vydané ČNB, zdůrazňuje ČNB.

Upozornění, které dál podrobněji rozvádí na svém webu, shrnuje centrální banka do několika základních bodů:

  • Při obchodování s CFD dochází u 74 až 89 % účtů retailových investorů ke vzniku ztráty.
  • Ztráta zákazníka z obchodu s CFD představuje zisk pro obchodníka s cennými papíry.
  • Pravděpodobnost, že obchodováním s CFD dosáhnete zisků, je velmi malá.
  • Zákazník má odpovědnost za svá rozhodnutí.
  • Smlouva s poskytovatelem CFD a informace o vašich znalostech a zkušenostech nejsou formalita.
  • Licencovaní poskytovatelé CFD mají licenci zahraničních orgánů dohledu, nikoliv ČNB. V případě sporu budete jednat se zahraničními subjekty.

Psali jsme dřív:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

CFD, investice

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.