Vysoce rizikové obchodování CFD bude dál omezeno, rozhodla ČNB

| rubrika: Aktuality | 25. 7. 2019 17:00

Česká národní banka rozhodla o omezení obchodování s takzvanými rozdílovými smlouvami (CFD) ve vztahu k neprofesionálním zákazníkům. Navazuje tím na dočasné opatření, které v květnu 2018 s celoevropskou platností vydal Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA).

„Hlavním rizikem investice do rozdílových smluv je extrémně vysoká pravděpodobnost ztráty – na počátku loňského roku bylo v celoevropském měřítku až 89 procent účtů neprofesionálních zákazníků ve ztrátě. Avšak i v případech, kdy je zákazník úspěšný, jsou jeho zisky snižovány poplatky,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Problematičnost rozdílových smluv je podle ČNB ještě umocněna použitím takzvaného pákového efektu, který sice může zvýšit zisk zákazníka, ale při špatném určení vývoje ceny může naopak značně prohloubit jeho ztrátu. Někteří klienti si neuvědomovali, že jejich ztráta může vlivem pákového efektu až několikrát převýšit vložené prostředky.

Třeba budou lákat i vás...

Vysoký výnos a nízké riziko. O tom možná sníte, když uvažujete o investici do firemních dluhopisů. Poradíme, co dělat, aby se ze snu nestala noční můra.

Jedinečná šance, nebo past? Jak poznat rizikový dluhopis

Takzvaná rozdílová smlouva (CFD – contract for difference) je spekulativní derivát, který se na finančních trzích rozšířil s nástupem internetu zejména na přelomu milénia. Jde o dohodu mezi kupujícím a prodávajícím o vyplacení rozdílu mezi cenou podkladového aktiva v době otevření pozice a cenou v okamžiku uzavření pozice. Pokud zákazník správně odhadne vývoj ceny aktiva a rozdíl je kladný, vyplatí jej poskytovatel zákazníkovi. Pokud je však tento rozdíl záporný, musí jej poskytovateli vyplatit zákazník. Předmětem obchodu je tedy pouze cenový rozdíl. Podkladovým aktivem jsou měnové kurzy, akcie, cenné kovy nebo burzovní indexy a cena aktiva se obvykle určuje odkazem na dohodnutý referenční trh.

ČNB v minulosti opakovaně poukazovala na nevhodnost rozdílových smluv pro jiné než profesionální zákazníky. „Profesionální zákazník je definován v zákoně o podnikání na kapitálových trzích. Obecně jde o subjekty, u kterých se předpokládá dostatečná zkušenost s obchodováním na finančních trzích,“ připomíná mluvčí.

Do doby, než Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) obchodování s rozdílovými smlouvami omezil, obdržela ČNB desítky stížností poškozených klientů zahraničních obchodníků. Podle údajů ESMA došlo po zavedení omezení těchto obchodů od srpna 2018 k výraznému zlepšení situace – například počet klientských účtů s negativním zůstatkem meziročně klesl téměř sedmkrát.

Česká národní banka sice v takzvaném opatření obecné povahy sice investice do rozdílových smluv zcela nezakazuje, ale chrání neprofesionální zákazníky řadou opatření, jako je limit páky, ochrana před ztrátou vyšší než počáteční investice a zákaz některých souvisejících praktik.

„I v případě rozdílových smluv, které jsou nadále povolené, však platí, že nejsou vhodné pro nezkušené zákazníky, kteří nemají dostatečné znalosti, finanční rezervy ani čas pro sledování vývoje pozic,“ zdůrazňuje Fišerová.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.