Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nižší daně nejsou všechno. Užitečnější je jednoduchost.

| rubrika: Sloupek | 24. 1. 2008 | 7 komentářů
Nižší daně nejsou všechno. Užitečnější je jednoduchost.
Od února Češi poprvé pocítí na výplatních páskách, jak funguje rovná daň. V Česku je to taková rovná daň po Rumunsku. Stejně jako v této zemi se i v tuzemsku pouze sjednotily daňové sazby. Složitost daňového systému se příliš nezměnila. Ke škodě státu i jeho občanů.

Auditorská firma KPMG minulý týden představila žebříček spokojenosti podniků s daňovým systémem v Evropě. Výsledek České republiky je dost tristní – 25. místo. Hůř dopadlo jen Rumunsko a Řecko. Hlavní příčinou tohoto nelichotivého umístění je velká složitost a nepřehlednost českého daňového systému. A ukazuje se, že jednoduší daně jsou lepší než jen nižší daně.

Pokud se podíváme na vývoj domácího daňového systému, nelze se výsledkům ankety vůbec divit. Zákon o dani z příjmu  (586/1992 Sb.) za patnáct let své existence poněkud nabobtnal. Na začátku měl zákon necelých čtrnáct tisíc slov, dnes jich má už 81 tisíc, téměř šestinásobek původního stavu. Ovšem hlavní problém není jenom nárůst složitosti systému, ale živelnost změn. Základní kámen daňové soustavy, kterým je zákon o daních z příjmů, prošel neuvěřitelným počtem novelizací – 93. To je asi 6,2 novelizací za rok.

Navíc řada změn se dělá na poslední chvíli velmi horkou jehlou, čemuž také odpovídá i kvalita navrhovaných úprav. Výsledkem je daňový systém, kterému nerozumí nikdo, ani poplatnicí, ani daňový poradci a často ani ministerstvo financí nedokáže bezpečně říct, co všechno přinese některá z  nových úprav.

České vlády v posledních letech několikrát snižovaly sazby u přímých daní. Což je určitě chvályhodný krok, ovšem to, co firmy a občany tíží nejvíce, zatím žádná vláda neodstranila. Spíše naopak. A to navzdory tomu, že české firmy a podnikatelé opakovaně volají spíše po zjednodušení systému než po za každou cenu nižších sazbách.

Největší výhodou zavedení rovné daně na Slovensku či v Pobaltí nebyla jen jedna sazba, ale celková jednoduchost systému jako celku. Pokud se totiž sníží počet výjimek, může vláda při nižší sazbě vybrat i stejné množství peněz jako ve složitějším systému, který ale vyžaduje vyšší sazbu.

V Českou jsme se v otázce rovné daně bohužel vydali „rumunskou“ cestou. V Rumunsku před třemi roky po vzoru právě zmíněného Slovenska a Pobaltí zavedli rovnou daň, ale bohužel jen tak, že několik pásem pouze nahradila jedna sazba, ale vypočet daňového základu zůstal víceméně beze změny.

Jednoduší systém přináší nižší vedlejší náklady spojené s odváděním daní a úspory jsou jak finanční, tak časové. Estonský premiér se před dvěma roky v Praze chlubil, že vyplnění daňového přiznání po internetu v jeho zemi netrvá více jak 45 minut. To je pro českého poplatníka, který nad daňovým přiznáním stráví několik březnových dnů a večerů jako hudba z Marsu.

Průhledný a stabilní daňový systém doplněný o nízké sazby je ten nejlepší daňový systém. Tyto vlastnosti oceňují i samotní daňoví poplatnicí. Proto ne náhodou se ve zmíněném průzkumu KPMG na předních místech umístnil Kypr, Irsko, Švýcarsko, Malta a Estonsko. Vysoko, na 8. místě, skončilo, pro zajímavost, Slovensko.

Autor je hlavní ekonom Atlantik FT.

 

Čemu byste dali přednost? Jednoduššímu daňovému systému nebo jen nižším daním?

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 1. 2008 11:39, Jaromír Adámek

Neslibovala ODS přiznání daně na jednu A5ku? Tak proč jsem zase musel dát vyplnit papíry účetnímu? :) Asi všechno nemůže být hned, hlavní je stejně její výše, a ta je oproti minulému reku o hodně nižší, což oceňuji.

Reagovat

 

+38
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 1. 2008 1:18, Charly

Jednoznačně jednodušší daňový systém

Reagovat

 

-22
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

7. 2. 2008 | 15:00 | froberg

Pěkné čtení. Možná mne zaujalo něco jiného a to, že probíhá průměrně 6,2 novelizací za rok daňového systému ročně od roku 1992 a že místo původních 14 tisíc slov má nyní 81 tisíc. To svědčí jednak opravdu o "zjednodušování...více

7. 2. 2008 | 9:27 | berushka

Všude se píše o tom, že daně jsou nyní nižší. Platí to ale pouze v případě nepoužití společného zdanění manželů. V jejich případě dochází k navýšení daní, které tím pravděpodobně pokryje snížení daní všem ostatním. Takže...více

27. 1. 2008 | 11:28 | Drack

Co si pořád stěžujete. Když už jsme opustili daňovou soustavu západní evropy a naším vzorem je Rumunsko, Slovensko, Ukrajina a Rusko. Můžeme být rádi, že daňové přiznání nevyplňujeme azbukou a neplatíme v rublech :-(((...více

24. 1. 2008 | 14:51 | Fredy

Český daňový systém neumožňuje rozumně plánovat, ale jen rafinovaně optimalizovat. více

24. 1. 2008 | 13:41 | Eira

To slibovala nějaká úplně jiná strana, co nebyla zvolena:-) Taky slibovala podávání daňového přiznání formou sms? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK