Finanční úřady čeká „optimalizace“. Omezí provoz ve 34 městech

pk | rubrika: Aktuality | 30. 7. 2019

Úspory ve výši zhruba 686 milionu korun má v následujících pěti letech přinést „optimalizace“ 34 územních pracovišť finančních úřadů. Předběžný návrh představila generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

„Nebude zrušeno žádné územní pracoviště finančního úřadu, některá ale budou dále fungovat v rámci takzvaného režimu 2+2. To znamená zajištění činnosti pro veřejnost v úředních dnech minimálně dvěma pracovníky, v případě potřeby i v rozšířené kapacitě jak personální, tak časové (například v období podávání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí nebo k daním z příjmů),“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petr Habáň.

Cílem je „snížení nákladů a zvýšení efektivity Finanční správy, aniž by to mělo zásadní dopad služby poskytované daňové veřejnosti“. O omezení provozu chce Richterová ještě mluvit se starosty a starostkami dotčených obcí.

„První vlna takové optimalizace finančních úřadů proběhla v roce 2016, v režimu 2+2 už tři roky úspěšně pracuje 23 územních pracovišť. Optimalizací těchto pracovišť došlo ke zvýšení efektivity činnosti Finanční správy a nedošlo ke snížení dostupnosti a rozsahu poskytovaných služeb,“ tvrdí Richterová.

V současnosti má Finanční správa celkem 201 územních pracovišť. Jejich síť v Česku je podle Richterové jednoznačně nejhustší síť v porovnání se sousedními zeměmi: 20,5 pracovišť na jeden milion obyvatel. Na Slovensku připadá na milion obyvatel 14,8 kontaktních míst, v Polsku 10,8, v Rakousko či Bavorsku osm. A například Dánsko má pouze 5,5 pracovišť na milion obyvatel.

Předběžný návrh „transformace územních pracovišť na optimalizovaný režim“


Jihočeský kraj:
Trhové Sviny
Kaplice
Dačice

Podělte se

Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?


Z výher nad 100 000 korun nově zaplatí daň i sami hráči. Ať už jde o Sportku, Fortunu, Účtenkovku, dostihy nebo kasino.

Překvapení v daňovém balíčku: Část výhry odevzdáte státu


Zjištění NKÚ: Většina personálních kapacit je potřeba na zpracování daňových přiznání. Finanční správa používá jeden z nejzastaralejších informačních systémů.
 

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát


Daně už vyřídíte stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Na přiznání dostanete víc času, vrácení přeplatku se můžete dočkat i dřív než doteď. Slibuje to návrh, který po letech příprav dokončilo ministerstvo financí. Detailně jsme prozkoumali, co přináší.

Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu a s novými termíny

Pardubický kraj:
Hlinsko
Holice
Litomyšl
Moravská Třebová

Plzeňský kraj:
Kralovice
Sušice
Stříbro

Vysočina:
Bystřici nad Perštejnem
Chotěboř
Ledeč nad Sázavou

Karlovarský kraj:
Ostrov
Mariánské Lázně

Jihomoravský kraj:
Bučovice
Mikulov
Slavkov u Brna

Ústecký kraj:
Libochovice
Litvínov

Liberecký kraj:
Frýdlant
Nový Bor
Tanvald

Olomoucký kraj:
Litovel
Moravský Krumlov

Královéhradecký kraj:
Broumov
Dvůr Králové nad Labem
Hořice
Jaroměř
Kostelec nad Orlicí
Nový Bydžov

Zlínský kraj:
Luhačovice
Valašské Klobouky

Moravskoslezský kraj:
Frýdlant nad Ostravicí

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 1,5 miliardy, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

16. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

Spotřební daň na motorovou naftu zůstane nižší o 1,50 Kč na litr až do konce roku 2023. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh. Snížení mělo původně platit jen od letošního... celý článek

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1113 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 5 503 810 Kč. Informovalo o... celý článek

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

8. 8. 2022 | Jana Divinová

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

Údaje ze statických policejních kamer podél silnic se uchovávají až pět let. A neslouží zdaleka jen k pátrání po ukradených autech. Nejvyšší správní soud rozhodl, že je v pořádku, když... celý článek

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.