Do naha! Babiš má plán, jak prokazovat majetek

ČTK, Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 19. 10. 2014 | 16 komentářů
Plošná majetková přiznání vláda nechce. Zaměří se jen na lidi, u nichž bude podezření, že majetek za deset a více milionů nabyli nelegálně nebo nepřiznali příjmy.
Do naha! Babiš má plán, jak prokazovat majetek

Lidé podezřelí z nelegálního nabytí majetku nebo z neplacení daní budou muset finančním úřadům dokazovat, kde vzali peníze na rezidenci za desítky milionů, sbírku obrazů či třeba šperky. Ministerstvo financí dnes oficiálně představilo návrh zákona o prokazování majetku.

Zásadní změnou oproti dosavadnímu stavu je, že takzvané důkazní břemeno by už nenesly úřady, ale naopak podezřelí lidé. Kdo by nedokázal doložit příjmy, o majetek by sice nepřišel, ale stát by mu jej dodatečně razantně zdanil.

„Majetek, jehož hodnota neodpovídá příjmům, bude podroben zdanění, pokud poplatník nevysvětlí původ příjmů a především jejich zdanění,“ říká náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová. „Zabavování majetku získaného z trestné činnosti je věcí orgánů činných v trestním řízení a příslušných soudů,“ dodala Hornochová.

Anketa

Co vy a nudapláže?

V souvislosti s tímto zákonem chce ale ministerstvo změnit také zákon o daních z příjmů a trestní zákoník. V něm navrhuje zvýšit maximální sazbu z jednoho na čtyři roky, pokud nebude podáno pravdivé prohlášení o majetku. To se dnes využívá u exekučních řízení. Finanční správa bude v rámci zjišťování původu majetku moci požadovat takové prohlášení. Pokud v něm poplatník uvede lživé údaje anebo žádné, bude mu hrozit trestní stíhání.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Ministerstvo počítá s účinností zákonů od roku 2016. Ministr financí Andrej Babiš upozorňuje, že jde zatím jen o návrh, který ještě projedná koaliční rada a následně vláda. „Netýká se to slušných lidí. Týká se to někoho, kdo má obrovský majetek a čelí podezření,“ uvedl Babiš.

Pokud odhadovaná výše daně bude vyšší než dva miliony korun, správce daně přistoupí ke stanovení daně podle „zvláštních“ pomůcek. To znamená, že odhadne výši příjmů poplatníka na základě porovnání s nárůstem jeho majetku. Současně se stanovením daně předepíše penále ve výši až sta procent. Pokud bude poplatník spolupracovat, penále bude činit padesát procent. V případě vyměřené daně do dvou milionů by mělo být penále dvacet procent.

Nad deset milionů korun

Finanční správa – tedy finanční úřady – má mít podle ministerského návrhu možnost analyzovat výši majetku (včetně dluhů) v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud zjistí neevidovaný majetek za víc než deset milionů korun, vyzvou úředníci k prokázání jeho původu a popřípadě majetek zdaní.

„Častou výmluvou poplatníků bylo, že majetek získali před mnoha lety, například darem od babičky, a že tedy daň za dané období již nelze doměřit,“ uvedla Hornochová. „Nyní bude posílena pravomoc správce daně požadovat prokázání takového tvrzení,“ dodala.

Finanční správa tedy bude moci zjišťovat původ majetku i dále do minulosti. Daň ovšem může vyměřit podle zákona jen tři roky zpět. „Neposouváme tedy možnost zdanit majetek, ale umožňujeme možnost ptát se na původ toho majetku,“ uvedla Hornochová. Pokud poplatník původ takového majetku nedoloží, uplatní se takzvaná fikce nabytí tohoto majetku v posledním zdaňovacím období, a majetek se tak zdaní.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2014 7:58, Jean

Už se těším, že až všichni prokáží nabytý majetek a ten co bude nakradený odevzdají do státní kasy, budeme mít důchody v padesáti, čtyřnásobnou minimální mzdu a třídenní pracovní týden...

+26
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Kdes vzal na to auto, chatu, byt? Zabavuje se!

7. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Očima expertů: Kdes vzal na to auto, chatu, byt? Zabavuje se!

Ministerstvo financí připravuje zákon o prokazování původu majetku. Jedni se radují, že si stát konečně posvítí na podvodníky, druzí upozorňují, že nelze z každého majetnějšího člověka... celý článek

Nikdo neví, kde se vzaly, a přece tu jsou. UFO zisky. Co s nimi? Zabavit, zdanit, nechat být?

31. 7. 2014 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Nikdo neví, kde se vzaly, a přece tu jsou. UFO zisky. Co s nimi? Zabavit, zdanit, nechat být?

Jste vysoký úředník státní správy na odpočinku. Trochu požitkář. Za horkých zimních večerů popíjíte brandy a vychutnáváte západ slunce z jachty na Maledivách. Šušká se, že si čas od... celý článek

1. Zabavíme majetek zlodějům 2. Zloděj je ten, o kom to řekne Okamura

6. 9. 2013 | Michal Kašpárek | 33 komentářů

1. Zabavíme majetek zlodějům 2. Zloděj je ten, o kom to řekne Okamura

Zemanovci a Okamurův Úsvit před volbami útočí na nízké pudy frustrátů. V Česku přitom nekrade jen horních deset tisíc, ale i spodních deset milionů.

Očima expertů: Měl by stát zabavovat majetek s neprokázaným původem?

7. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: Měl by stát zabavovat majetek s neprokázaným původem?

V posledních letech jsme byli svědky řady zázračných zbohatnutí mezi bývalými politickými špičkami a předními lobbisty. Měl by se jim majetek, jehož původ nedokážou prokázat, nekompromisně... celý článek

Partners Financial Services