Kdo pronajímá bydlení přes službu Airbnb neměl by zapomínat na daňové povinnosti. Finanční správa v posledních měsících zkontrolovala 6921 daňových subjektů, které poskytují přes službu ubytování. Výsledkem je celkový objem peněz vybraných na DPH a daních z příjmů ve výši 35 milionů korun.
„Finanční správa se elektronickými platformami zabývá již delší dobu. Nejdříve jsme šli cestou prevence a vypracovali jsme metodiku, ve které je dopodrobna rozepsáno, jaké daňové povinnosti musí pronajímatelé těchto platforem plnit. Dále jsme daňové subjekty upozornili, aby si své povinnosti splnili dříve, než od finančních úřadů případně dostanou výzvy k doplacení daní. Řada subjektů na naši prevenci zareagovala a daňové povinnosti si splnila,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.
Finanční správa podle Lukáše Heřtuse z tiskového oddělení finanční správy v rámci své analytické činnosti získává informace o příjmech poplatníků, kteří podnikají skrze elektronické platformy. Finanční správa tedy má k dispozici data, na základě kterých je schopna ověřit, jestli si daňový subjekt splnil nebo nesplnil daňovou povinnost s porovnáním k daňovému přiznání.
„V případě, že se mezi těmito příjmy a částkami uvedenými v daňových přiznáních objevují rozdíly, pak tyto poplatníky obvykle oslovuje písemnou výzvou k podání řádného nebo dodatečného přiznání,“ dodává Heřtus.
Jak na to? Daně, odvody a místní poplatky aneb jak nabídnout byt na Airbnb?
Že Finanční správa získala údaje o o lidech, kteří v Česku poskytují své byty či domy prostřednictvím služby Airbnb, informovaly před rokem Hospodářské noviny. Jak přesně k datům finanční správa přišla, odmítá sdělit.
Sdílejte článek, než ho smažem