Schillerové vlajková loď jde ke dnu. Poslanci potopili nový daňový řád

| rubrika: Aktuality | 22. 4. 2020 11:00 | 24 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Sněmovna dnes překvapivě neschválila vládní novelu daňového řádu. Ta mimo jiné měla vytvořit právní podmínky pro vznik „online finančního úřadu“, aby lidé po mnoha letech odkladů mohli podávat daňové přiznání jednoduše po internetu. 

Daňový řád je hlavně „procesním předpisem“, neřeší samotnou výši daní. Obsah novely jsme podrobně popsali v dřívějším článku.

S návrhem, který označovala jako svou vlajkovou loď, přišla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před rokem. Mezi změny týkající se projektu MojeDaně, proti nimž opozice neměla vážnější výhrady, však tehdy umístila i trojského koně: Chtěla prodloužit lhůtu pro vracení nadměrných odpočtů u daně z přidané hodnoty z dosavadních 30 na 45 dní. 

Vládní návrh sice poslanci v únoru schválili, senátoři jim ho ale vrátili s pozměňovacími návrhy. Mimo jiné právě kvůli spornému zadržování odpočtů. Koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty dnes sice ve sněmovně nejdřív dokázala senátní změny odmítnout, neměla už ale dost hlasů na to, aby pak potvrdila původní poslaneckou verzi. Pro přehlasování Senátu je totiž potřeba nadpoloviční většina všech poslanců.

Schillerová sice už před pár dny částečně ustoupila a přišla s návrhem, aby se prodloužení lhůty pro vracení odpočtů odložilo o rok. To ale opozici nestačilo. Celý „legislativní proces“ tak po roce končí a musí začít od začátku. Spolu s ním zřejmě padá i naděje, že alespoň v roce 2021 budou moct Češi komunikovat s finanční správou jednoduše online.

„Pokud by poslanci přijali senátní návrh, pak bychom měli k dispozici komfortní změnu daňového řádu. Takhle nemáme nic,“ zhodnotil postoj vládní koalice Tomáš Goláň, nezávislý senátor a daňový poradce.

O chystané novele jsme psali podrobně:

Ministerstvo pak rychle přišlo s novým návrhem, prozkoumali jsme ho:

Ještě je čas! Daňové přiznání za rok 2019 můžete podat bez sankcí až do 1. července. Generálním pardonem se odpouštějí sankce za pozdní podání i pozdní zaplacení daně, pokud to zvládnete do 1. 7. 2020.
Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+113
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 4. 2020 16:28, Jana

Citace - jan / 22.04.2020 15:53

To nepotopili Schillerové vlajkovou loď, ale státní finance státu! Každému musí být jasné, že dluh, který vznikne koronavirovou pandemií, musí stát uhradit! Národ to chápe, jenom nejbohatší šmejdi, často přisáti na veřejných penězích, jsou proti, a opět škodí...


Jane, proč se tu takhle ztrapňujete? Nechcete si nejdřív nastudovat, co je to daňový řád? A co řeší tahle novela? (Ne, daňový řád opravdu neřeší výši daní ani dluh vzniklý epidemií :)

Zobrazit celé vlákno

+158
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 4. 2020 15:53, jan

To nepotopili Schillerové vlajkovou loď, ale státní finance státu! Každému musí být jasné, že dluh, který vznikne koronavirovou pandemií, musí stát uhradit! Národ to chápe, jenom nejbohatší šmejdi, často přisáti na veřejných penězích, jsou proti, a opět škodí...

-125
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.