Dotazy k přiznání daně z příjmu za pronájem družstevního bytu.
1. Stanovení výše příjmu
Při pronájmu družstevního bytu platím jako pronajimatel stavebnímu bytovému družstvu tzv. nájemné, jehož předpis obsahuje položky zahrnující jednak provozní náklady na bydlení (podíl na pojištění a daň z nemovitosti, správní poplatek, zálohy na teplo, vodu, osvětlení a úklid spol. prostor, provoz domu), dále pak příspěvky do fondů oprav (domu,bytu,balkonu) a případně podíl na splacení úvěrů (výstavba, rekonstrukce).
Od podnájemce bytu pak dostanu dohodnutou částku za podnájem, ze které zaplatím stavebnímu bytovému družstvu nájemné dle předpisu nájemného a zůstatek je mým příjmem.
K přiznání daně z pronájmu bytu je rozhodující výše mého příjmu z pronájmu za rok, která by měla být vyšší než 15 000.- Kč.
Původně jsem se domníval, že výši příjmu z podnájmu lze určit z rozdílu příjmu od podnájemce a zaplaceného nájemného stavebnímu bytovému družstvu. Z článků uveřejněných v tisku jsem se však dověděl, že při stanovení příjmu za podnájem nemohu některé položky uvedeného předpisu od obdržené částky za podnájem odečíst. Jedná se zejména o příspěvky do fondu oprav a podíly na případných úvěrech, které prý nejsou provozními náklady podnájmu (nesouvisí s opravami bytu). To by pak znamenalo, že i při stejné výši mnou placeného nájemného a přijaté částky za podnájem (nulový příjem) bych v případě výše uvedených nezapočtených položek převyšujících mezní hranici 15000.- Kč musel podat daňové přiznání.
Jak se tedy správně stanoví příjem z pronájmu družstevního bytu?
2. Registrační povinnost
Jako poplatník daně mám registrační povinnost u FÚ a to do 30 dnů ode dne, kdy začnu pobírat příjem. Na začátku pronájmu si však nedokážu přesně určit, zda splním povinnost k přiznání daně (příjem převyšující 15000 Kč). V průběhu roku dochází ke změnám v předpisu nájemného a tím i zaplacené částky stavebnímu bytovému družstvu.
Jakému postihu se vystavím, pokud řádně podám daňové přiznání bez předchozí registrace u FÚ?
Dotaz poslal/a: Roman Vrána, 08. 01. 2011 07:10
Dobrý den,
1. Jako výdaje lze zahrnout veškeré výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Daňově uznatelným výdajem je zejména nájemné, pojištění bytu, daň z nemovitostí, správní poplatky, apod. Úhrady za služby, jako je teplo, voda , elektřina apod. nejsou podle § 686 občanského zákoníku součástí úhrady nájemného, a tudíž se do příjmů z pronájmu nezahrnují. Příjmem podle § 9 ZDP je nájemné bez těchto služeb. Výše nájemného by však měla být jednoznačně uvedena v nájemní smlouvě. Příspěvek do fondu oprav skutečně nelze považovat za daňový výdaj. Jedná se v podstatě o dlouhodobou zálohu na financování případných oprav, apod. v budoucnu. V okamžiku platby není zřejmé, na co bude částka použita, zda na opravy nebo technické zhodnocení nemovitosti. Druhou možností je uplatnit výdaje ve výši 30 % z příjmů. Přesáhnou-li Vaše příjmy 15 000 Kč za rok, jste povinen podat daňové přiznání. V daňovém přiznání však můžete uplatnit slevu na poplatníka, která pro rok 2010 činí 24 840 Kč.
2. Registrační povinnost má daňový subjekt, který obdrží povolení nebo získá oprávnění vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, jež jsou předmětem daně, a to do 30 dnů. Pronájem není živností, tudíž není zapotřební živnostenský list ani jiné povolení či oprávnění, pokud však neposkytujete spolu s pronájmem další služby (např. snídaně, apod.). Na základě této skutečnosti se Vás pak registrační povinnost netýká, tudíž Vám žádný postih nehrozí a vy podáte řádně daňové přiznání za rok 2010 do konce března 2011 (případně června 2011, zpracovává-li přiznání daňový poradce).
Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová - daňový poradce, manažer oddělení mezd a zdanění fyzických osob, 11. 01. 2011 07:57