Analytici - je třeba více disciplíny!

Analytici - je třeba více disciplíny!
Pragmatismus spočívající v přeskakování z jednoho názoru na druhý podle taktovky veřejného mínění je snad pro všechny oblasti lidské činnosti přístupem extrémně nepraktickým.

Nepraktičnosti pragmatismu spočívá v tom, že trendy veřejného mínění nemohou být při jednání (ať se jedná o stavbu rodinného domku nebo konstrukci investičního portfolia) rovnocennou náhražkou za skutečné znalosti reality. Stejně jako se nemoc se nedá vyléčit zaříkáváním, komunismus nevede k ráji na zemi a nejsme potomky mimozemšťanů, bez ohledu na to kolik lidí v danou ideu věří, tak nelze ani politické a ekonomické události, které ovlivňují finanční trhy a dlouhodobě i nás všechny, smysluplně komentovat na základě subjektivních názorů nebo se dokonce záměrně nechat vézt na vlně populárních názorů.

Bohužel přesně toto je způsob jakým jsou dnes často komentovány události na finančních trzích. Typickým příkladem jsou např. údajné neustálé obavy investorů o křehkost americké ekonomiky způsobující stagnující ceny akcií. Co ale skutečnost, že před rokem, když byly ceny akcií výrazně vyšší než dnes, se průměrné předpovědi ekonomického růstu pro rok 2002 pohybovaly okolo 1 %. Ve skutečnosti americká ekonomika vzrostla v roce 2002 okolo 3 % (vyšší růst ještě nedávno velká část ekonomů považovala za inflační), meziroční změna průmyslové produkce je pozitivní a zisky nefinančních korporací vzrostly od svého dna v posledním čtvrtletí 2001 o více než 40 %. Neměly by být investoři při svém ročním bilancování spíš překvapeni nečekanou silou a stabilitou americké ekonomiky?

Dalším barvitým příkladem je v tisku se stále znovu opakující vysvětlení slabého výkonu dolaru v důsledku obav z války v Iráku. Proč byla velmi podobná událost – válečný konflikt na Blízkém východě - používána zhruba před rokem jako vysvětlení síly a stability dolaru? Jak může být příčinou prosincového 9% růstu dolarové ceny zlata obava z války v Iráku, když se o této možnosti diskutuje více než rok? Co skutečnost, že prezident Bush v té době jmenoval nového ministra financí Johna Snowa, který je známý svou averzí k silnému dolaru?

Pomyslnou soutěž o nejoblíbenější téma, kterým novináři a analytici "vysvětlovali" klesají akcie, by v letošním roce vyhrála "ztráta důvěry investorů v poctivost amerických firem". Jak jde toto vysvětlení dohromady se skutečností, na kterou poukázal mezi jinými např. James Glassman, že od oznámení Enronu v listopadu 2001 o tom, že jeho účetním výkazům za posledních 5 let se nedá věřit, do konce června 2002, kdy došlo k poslednímu velkému skandálu WorldCom, klesl Dow Jonesův index (profil, názory) o "pouhá" 3%? Naproti tomu 14 dní po Bushově projevu indikujícím příchod podnikání nepříznivé legislativy klesl Dow Jonesův index o více než 15 %. Jak vznikají podobná "vysvětlení", jako tři která jsem právě zmínil? Pravděpodobně tak, že novinář zkontaktuje několik ekonomů a finančních analytiků a požádá je o komentář, aniž by přemýšlel o tom, zda jsou jejich slova konzistentní s fakty, zda jsou konzistentní s jejich vlastními minulými komentáři, zda vůbec dávají nějaký smysl. To ale očividně nestačí. V kontextu svých možností a znalostí by se měl novinář odborníka, kterého chce citovat, zeptat, zda by mohl pro svůj názor předložit nějakou faktickou evidenci, měl by se ho zeptat : "Na základě jakých faktů vyvozujete své tvrzení? Fungovalo, to co říkáte v historii a napříč zeměmi? Na základě jakých faktů se domníváte, že došlo ke strukturální změně. Jaké vysvětlení máte pro svá tvrzení?"

Především by si tyto otázky měl analytik položit sám sobě, jeho odpovědnost je v tomto případě daleko větší než novináře. Měl by se sám sebe zeptat: "Jsem o tom, co říkám přesvědčený, protože to vím na základě studia desítek let historických dat a praktických znalostí o tom, jak to v podnikání funguje?" Pokud si na podobnou otázku může odpovědět kladně, pak může s klidem komentovat a dělat závěry, a být si jist, že jeho slova jsou užitečná a exkluzivní. V opačném případě by měl být zticha, nebo alespoň přiznat, že se pohybuje na nejisté půdě.

Tomuto procesu se říká disciplína. Ten, kdo ji konzistentně neaplikuje, bez ohledu na to kolik má univerzitních titulů, kde pracoval a kolikrát je citován v médiích, není odborníkem nebo analytikem, ale šarlatánem. Souhlasíte? Nebo si myslíte něco jiného? Napište svůj názor!

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 1. 2003 15:00

Mluvite mi z duse. Ale tady v Cechach se proste kazdy "expert" boji rict "nevim", tak radsi rekne nepodlozenou blbost. Zazila jsem to u nas v pravni firme. Kdyz se klienti neco ptali, Cesi jim odpovidali, az se jim od huby prasilo, jen aby nemuseli priznat, ze nevedi. Americky sef (a opravdu dobry pravnik) kdyz neco nevedel, tak proste rekl, ze nevi a ze se na to podiva. Napred jsem na to s uzasem zirala, ale pak jsem to zacala delat taky tak a mnohokrat se to vyplatilo vic nez "bulšitování".

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 1. 2003 22:47, Baronlempl

Nevěřte nikomu, zejména ne sám sobě...

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Probudil se Satoshi Nakamoto? Konec daně z bitcoinu se blíží. Týden v kryptu

28. 9. 2024 | Tomáš Krause

Probudil se Satoshi Nakamoto? Konec daně z bitcoinu se blíží. Týden v kryptu

Poslanci řeší danění prodeje kryptoměn. Hnuly se mince z doby, kdy těžil jen Satoshi a jeho věrní. Peněženka Samourai Wallet žije dál. Caroline Ellisonová dostala dva roky za krach... celý článek

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Partners Financial Services