Akcie: Pražská burza znovu ztrácela

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 21. 9. 2010
Akcie: Pražská burza znovu ztrácela
Český akciový trh zaznamenal další pokles. Tentokrát k němu přispělo především oslabení obou bankovních titulů.

Pražská burza pokračovala v minulém týdnu v klesajícím trendu a s výjimkou pondělního růstu, který byl podpořen pozitivním sentimentem v zahraničí, pokaždé oslabila. Přitom scénář byl po většinu týdne podobný, ranní otevření trhu mírně pozitivní, aby v průběhu dne sentiment převážil do negativního teritoria. Nedařilo se výrazně bankovním titulům, které si shodně odepsaly po 2,3 %, když jim nepomohlo ani víkendové rozhodnutí Basilejského výboru pro dohled nad finančními trhy. To rozhodlo o navýšení kapitálových požadavků pro banky, těm však byla ponechána dostatečně dlouhá doba na to, aby nové požadavky splnily. Komerční banka se díky tomu podívala nad hranici 4 000 Kč, kde však narazila na odpor a nakonec zavřela týden pod 3 900 Kč. Opačným směrem se vydaly oba dva energetické tituly, když u ČEZu rostla cena až na 845 Kč spolu se zvýšenou aktivitou. Naproti tomu NWRsi vysloužilo „černého Petra“ a stalo se nejztrátovějším titulem v uplynulém týdnu, když kleslo o 5,4 %, což lze z části svést i na to, že ve středu se NWR obchodovalo bez nároku na dividendu. Jako u nedávného ex-date u Teléfoniky byl i pokles u NWR silnější než vyplácená dividenda. Dařilo se tabákovému výrobci Philip Morris, který posílil o 2,7 % nad 9 200 Kč. Závěr týdne byl ve znamení vypršení kontraktů futures na pražské burze, což ovlivnilo i závěrečnou aukci a index PX oslabil o 1,1 % na 1 127b.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týden Změna v %
PX1 138,801 126,9- 1,04

Klíčové události minulého týdne

  • Pokud bude česká vláda pokračovat v nastoupeném trendu fiskální konsolidace, agentura Moody´s vidí prostor pro zlepšení úvěrového ratingu. ČR má závazky aktuálně hodnoceny stupněm „A1“ se stabilním výhledem.
  • Logistická společnost CS Cargo Group nadále uvažuje o primární emisi akcií, která by mohla být realizována ve druhé polovině příštího roku na burzách v Praze a Londýně. Variantou je rovněž kotace akcií ve Varšavě. Přípravou IPO byla pověřena banka JP Morgan.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
14/9 Společnost ČEZ od víkendu odstaví první blok jaderné elektrárny Dukovany. Během plánované odstávky dojde k výměně paliva a revizi reaktoru. Odstávka je plánována na 21 dní.
15/9 Goldman Sachs upravil cílovou cenu pro akcie ČEZu na 1 231 Kč z původních 1 270 Kč. Doporučení „buy“ bylo díky zhruba 45% potenciálu potvrzeno.

ECM
16/9 Developerská společnost ECM REI se dohodla na prodeji divize správy nemovitostí ECM Facility do rukou firmy Strabag. ECM Facility spravuje v ČR více než 100 objektů a dosahuje tržeb zhruba 400 mililonů Kč. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Erste Bank
17/9 Raiffeisenbank zvýšila doporučení pro Erste Bank na „kupovat“ z původního „držet“. Aktuální cílová cena dosahuje 35 EUR.

Pegas Nonwovens
16/9 Vedení společnosti definitivně potvrdilo dividendu ve výši 0,95 EUR, která bude vyplácena z emisního ážia. Rozhodným datem pro nárok na dividendu je 22.10. 2010. Výplata samotná bude zahájena 29.10.2010

Unipetrol
15/9 Raiffeisenbank snížila doporučení pro akcie petrochemického holdingu na „redukovat“ z původního „držet“. Cílová cena byla zvýšena z původních 200 Kč na 215 Kč.

Očekávané události

  • 23/9 Zasedání o repo sazbách
  • 24/9 Podnikatelská důvěra

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu

14. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu

Na rozdíl od jiných burz ta pražská výrazně oslabila. Obchody bez nároku na dividendu srazily prudce dolů cenu akcií Telefóniky O2, ztrácely ovšem také banky a další burzovní stálice.... celý článek

Akcie: Z pozitivní nálady těžily hlavně banky

7. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Z pozitivní nálady těžily hlavně banky

Podobně jako jiné akciové trhy také ten český si po třech ztrátových týdnech polepšil. Pokud jde o další vyhlídky akcií, zůstává ovšem řada investorů nadále opatrná.

Akcie: Další pokles při nízkých objemech obchodů

31. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Další pokles při nízkých objemech obchodů

Většina akcií na pražské burze dál oslabovala při malém zájmu investorů. ČEZ se v průběhu minulého týdne dokonce opět dostal na letošní minimum. Velkému zájmu investorů se s blížící... celý článek

Akcie: Páteční propad smazal předchozí zisky

24. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Páteční propad smazal předchozí zisky

Český akciový trh kopíroval dění v zahraničí a oslabil. Nedařilo se akciím ČEZ, jejichž kurz klesl na letošní minimum. K lepšímu výsledku jim nepomohl ani růst cen elektrické energie... celý článek

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

17. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

Pražská burza v průběhu týdne převážně oslabovala, když se zhoršil globální sentiment. Index PX oslabil o 2,13 % a opakovaně se odrazil od hranice 1 200 bodů. Největší poklesy byly... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.