Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 14. 9. 2010
Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu
Na rozdíl od jiných burz ta pražská výrazně oslabila. Obchody bez nároku na dividendu srazily prudce dolů cenu akcií Telefóniky O2, ztrácely ovšem také banky a další burzovní stálice.

Pražská burza podstatným způsobem zaostala za vývojem na vyspělých trzích, když pouze ve čtvrtek dokázala uzavřít v kladných číslech. Index PXztratil citelných 2,76 % a dostal se zpět do spodní části svého dlouhodobého pásma. Část poklesu jde na vrub dividendě Telefonica O2. Titul se totiž od pondělí obchodoval bez nároku na dividendu a došlo tak k jeho technickému poklesu. Akcie Telefóniky O2 oslabily o necelých 10 %, když v průběhu týdne ztrácely mírně více než byla výše dividendy. V červených číslech končily týden i bankovní tituly. Obrázek byl tradiční posledních týdnů, tedy Komerční banka(-1,5 %) s lepším výsledkem než akcie Erste Bank(-2,8 %). Nedařilo se ani ČEZu(-1,3%), když politici všemožně vymýšlejí jak ztlumit dopady nutnosti výkupu předražené solární energie. Jednou ze zvažovaných variant je i zvýšení zdanění u energetických firem, což by ČEZ negativně postihlo. Akcie CMEse sníženým výhledem na rating od Moody´oslabily o 2,8 %. Rádoby divoké obchodování na mělkém trhu s minimálním objemem pokračovalo u developerů. Dílčí objednávky jednotlivých investorů hýbaly s kurzy poměrně volatilně. 170-208- 186, to byl vývoj u Orca(+10%), 135-178-156 u ECM(+19%).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 171,101 138,80- 2,76

Klíčové události minulého týdne

  • Míra nezaměstnanosti v srpnu nečekaně poklesla na 8,6 % z předchozích 8,7 %. Počet lidí bez práce poklesnul o 3,8 tisíc.
  • Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,4 %, oproti prvnímu kvartálu se ekonomika zvedla o 0,9 %. Velkou zásluhu na růstu měl zpracovatelský průmysl. Pozitivním překvapením byla vyšší spotřeba domácností, která byla tahounem výdajů na konečnou spotřebu, které přispěly k HDP 0,6 %.
  • Inflace v srpnu meziměsíčně poklesla o 0,3 %, v meziročním srovnání byly spotřebitelské ceny vyšší o 1,9 %.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
6/9 ČEZ pozastavil stavební práce ve větrném parku v Rumunsku kvůli sporům o stavební povolení.

CME
9/9 Agentura Moody´s snížila výhled pro rating CME na stupeň „negativní“ z původního „stabilní“. Snížení výhledu pramení z dosavadního vývoje na reklamním trhu a nejistých vyhlídek do budoucna. Aktuální rating dosahuje stupně „B2“.

ECM
10/10 Čtvrteční valná hromada držitelů dluhopisů společnosti byla po dohodě s vedením ECM odložena na 7.10.2010. Vedení tak byl poskytnut čas na dodělání finální varianty restrukturalizačního plánu.

KIT digital
9/9 KIT digital pokračuje ve své akviziční expanzi a koupil firmu Accela Communications a aktiva britské Megahertz Broadcast Systems, Ltd. Transakce byla oceněna na 4,7 milionů USD. Část bude v hotovosti, část v akciích.

Telefónica O2 CR
7/9 Podle informací z tisku prošetřuje ÚOHS telekomunikační společnost z podezření na zneužití dominantního postavení na trhu s vysokorychlostním internetem. Správní řízení však nebylo zatím zahájeno a ani podle vyjádření TELO2 k němu není důvod.
10/9 ING snížila cílovou cenu pro TELO2 na 342 Kč z původních 488 Kč. Doporučení bylo sníženo ze stupně „koupit“ na „držet“. Ve snížení ceny se podle ING odráží jednak makroekonomický vývoj, ale i vyšší vliv konkurence a vývoj regulace v segmentu. Nižší cílovou cenu má po dividendě i Erste Bank a to na 425 Kč místo původních 470 Kč. Doporučení zůstalo „držet“.

Unipetrol
9/10 Firma Levos Limited se sídlem na Kypru, která je klientem finanční skupiny J&T, drží v Unipetrolu 5,05 % akcií. Podle mluvčího J&T firma Levos nezískala podíl právě od J&T. Skupina podle jeho vyjádření drží nadále pod 10 % akcií.

Očekávané události

  • 14/9 NWR – poslední den s nárokem na dividendu BCPP
  • 17/9 – poslední den s nárokem na dividendu RMS

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: Z pozitivní nálady těžily hlavně banky

7. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Z pozitivní nálady těžily hlavně banky

Podobně jako jiné akciové trhy také ten český si po třech ztrátových týdnech polepšil. Pokud jde o další vyhlídky akcií, zůstává ovšem řada investorů nadále opatrná.

Akcie: Další pokles při nízkých objemech obchodů

31. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Další pokles při nízkých objemech obchodů

Většina akcií na pražské burze dál oslabovala při malém zájmu investorů. ČEZ se v průběhu minulého týdne dokonce opět dostal na letošní minimum. Velkému zájmu investorů se s blížící... celý článek

Akcie: Páteční propad smazal předchozí zisky

24. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Páteční propad smazal předchozí zisky

Český akciový trh kopíroval dění v zahraničí a oslabil. Nedařilo se akciím ČEZ, jejichž kurz klesl na letošní minimum. K lepšímu výsledku jim nepomohl ani růst cen elektrické energie... celý článek

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

17. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

Pražská burza v průběhu týdne převážně oslabovala, když se zhoršil globální sentiment. Index PX oslabil o 2,13 % a opakovaně se odrazil od hranice 1 200 bodů. Největší poklesy byly... celý článek

Akcie: Banky šly nahoru i před zveřejněním zátěžových testů

27. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky šly nahoru i před zveřejněním zátěžových testů

Index PX v průběhu týdne osciloval kolem hodnoty 1 150 bodů. Na nejvyšší úrovni zavíral ve čtvrtek, celkově si za týden připsal zisk 1,15 procenta a pražská burza tak navázala na mírný... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.