Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu

| rubrika: Analýza | 14. 9. 2010
Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu
Na rozdíl od jiných burz ta pražská výrazně oslabila. Obchody bez nároku na dividendu srazily prudce dolů cenu akcií Telefóniky O2, ztrácely ovšem také banky a další burzovní stálice.

Pražská burza podstatným způsobem zaostala za vývojem na vyspělých trzích, když pouze ve čtvrtek dokázala uzavřít v kladných číslech. Index PXztratil citelných 2,76 % a dostal se zpět do spodní části svého dlouhodobého pásma. Část poklesu jde na vrub dividendě Telefonica O2. Titul se totiž od pondělí obchodoval bez nároku na dividendu a došlo tak k jeho technickému poklesu. Akcie Telefóniky O2 oslabily o necelých 10 %, když v průběhu týdne ztrácely mírně více než byla výše dividendy. V červených číslech končily týden i bankovní tituly. Obrázek byl tradiční posledních týdnů, tedy Komerční banka(-1,5 %) s lepším výsledkem než akcie Erste Bank(-2,8 %). Nedařilo se ani ČEZu(-1,3%), když politici všemožně vymýšlejí jak ztlumit dopady nutnosti výkupu předražené solární energie. Jednou ze zvažovaných variant je i zvýšení zdanění u energetických firem, což by ČEZ negativně postihlo. Akcie CMEse sníženým výhledem na rating od Moody´oslabily o 2,8 %. Rádoby divoké obchodování na mělkém trhu s minimálním objemem pokračovalo u developerů. Dílčí objednávky jednotlivých investorů hýbaly s kurzy poměrně volatilně. 170-208- 186, to byl vývoj u Orca(+10%), 135-178-156 u ECM(+19%).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 171,101 138,80- 2,76

Klíčové události minulého týdne

 • Míra nezaměstnanosti v srpnu nečekaně poklesla na 8,6 % z předchozích 8,7 %. Počet lidí bez práce poklesnul o 3,8 tisíc.
 • Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,4 %, oproti prvnímu kvartálu se ekonomika zvedla o 0,9 %. Velkou zásluhu na růstu měl zpracovatelský průmysl. Pozitivním překvapením byla vyšší spotřeba domácností, která byla tahounem výdajů na konečnou spotřebu, které přispěly k HDP 0,6 %.
 • Inflace v srpnu meziměsíčně poklesla o 0,3 %, v meziročním srovnání byly spotřebitelské ceny vyšší o 1,9 %.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
6/9 ČEZ pozastavil stavební práce ve větrném parku v Rumunsku kvůli sporům o stavební povolení.

CME
9/9 Agentura Moody´s snížila výhled pro rating CME na stupeň „negativní“ z původního „stabilní“. Snížení výhledu pramení z dosavadního vývoje na reklamním trhu a nejistých vyhlídek do budoucna. Aktuální rating dosahuje stupně „B2“.

ECM
10/10 Čtvrteční valná hromada držitelů dluhopisů společnosti byla po dohodě s vedením ECM odložena na 7.10.2010. Vedení tak byl poskytnut čas na dodělání finální varianty restrukturalizačního plánu.

KIT digital
9/9 KIT digital pokračuje ve své akviziční expanzi a koupil firmu Accela Communications a aktiva britské Megahertz Broadcast Systems, Ltd. Transakce byla oceněna na 4,7 milionů USD. Část bude v hotovosti, část v akciích.

Telefónica O2 CR
7/9 Podle informací z tisku prošetřuje ÚOHS telekomunikační společnost z podezření na zneužití dominantního postavení na trhu s vysokorychlostním internetem. Správní řízení však nebylo zatím zahájeno a ani podle vyjádření TELO2 k němu není důvod.
10/9 ING snížila cílovou cenu pro TELO2 na 342 Kč z původních 488 Kč. Doporučení bylo sníženo ze stupně „koupit“ na „držet“. Ve snížení ceny se podle ING odráží jednak makroekonomický vývoj, ale i vyšší vliv konkurence a vývoj regulace v segmentu. Nižší cílovou cenu má po dividendě i Erste Bank a to na 425 Kč místo původních 470 Kč. Doporučení zůstalo „držet“.

Unipetrol
9/10 Firma Levos Limited se sídlem na Kypru, která je klientem finanční skupiny J&T, drží v Unipetrolu 5,05 % akcií. Podle mluvčího J&T firma Levos nezískala podíl právě od J&T. Skupina podle jeho vyjádření drží nadále pod 10 % akcií.

Očekávané události

 • 14/9 NWR – poslední den s nárokem na dividendu BCPP
 • 17/9 – poslední den s nárokem na dividendu RMS

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nasdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK