Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 14. 9. 2010
Akcie: Praha šla tentokrát proti proudu
Na rozdíl od jiných burz ta pražská výrazně oslabila. Obchody bez nároku na dividendu srazily prudce dolů cenu akcií Telefóniky O2, ztrácely ovšem také banky a další burzovní stálice.

Pražská burza podstatným způsobem zaostala za vývojem na vyspělých trzích, když pouze ve čtvrtek dokázala uzavřít v kladných číslech. Index PXztratil citelných 2,76 % a dostal se zpět do spodní části svého dlouhodobého pásma. Část poklesu jde na vrub dividendě Telefonica O2. Titul se totiž od pondělí obchodoval bez nároku na dividendu a došlo tak k jeho technickému poklesu. Akcie Telefóniky O2 oslabily o necelých 10 %, když v průběhu týdne ztrácely mírně více než byla výše dividendy. V červených číslech končily týden i bankovní tituly. Obrázek byl tradiční posledních týdnů, tedy Komerční banka(-1,5 %) s lepším výsledkem než akcie Erste Bank(-2,8 %). Nedařilo se ani ČEZu(-1,3%), když politici všemožně vymýšlejí jak ztlumit dopady nutnosti výkupu předražené solární energie. Jednou ze zvažovaných variant je i zvýšení zdanění u energetických firem, což by ČEZ negativně postihlo. Akcie CMEse sníženým výhledem na rating od Moody´oslabily o 2,8 %. Rádoby divoké obchodování na mělkém trhu s minimálním objemem pokračovalo u developerů. Dílčí objednávky jednotlivých investorů hýbaly s kurzy poměrně volatilně. 170-208- 186, to byl vývoj u Orca(+10%), 135-178-156 u ECM(+19%).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 171,101 138,80- 2,76

Klíčové události minulého týdne

  • Míra nezaměstnanosti v srpnu nečekaně poklesla na 8,6 % z předchozích 8,7 %. Počet lidí bez práce poklesnul o 3,8 tisíc.
  • Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,4 %, oproti prvnímu kvartálu se ekonomika zvedla o 0,9 %. Velkou zásluhu na růstu měl zpracovatelský průmysl. Pozitivním překvapením byla vyšší spotřeba domácností, která byla tahounem výdajů na konečnou spotřebu, které přispěly k HDP 0,6 %.
  • Inflace v srpnu meziměsíčně poklesla o 0,3 %, v meziročním srovnání byly spotřebitelské ceny vyšší o 1,9 %.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
6/9 ČEZ pozastavil stavební práce ve větrném parku v Rumunsku kvůli sporům o stavební povolení.

CME
9/9 Agentura Moody´s snížila výhled pro rating CME na stupeň „negativní“ z původního „stabilní“. Snížení výhledu pramení z dosavadního vývoje na reklamním trhu a nejistých vyhlídek do budoucna. Aktuální rating dosahuje stupně „B2“.

ECM
10/10 Čtvrteční valná hromada držitelů dluhopisů společnosti byla po dohodě s vedením ECM odložena na 7.10.2010. Vedení tak byl poskytnut čas na dodělání finální varianty restrukturalizačního plánu.

KIT digital
9/9 KIT digital pokračuje ve své akviziční expanzi a koupil firmu Accela Communications a aktiva britské Megahertz Broadcast Systems, Ltd. Transakce byla oceněna na 4,7 milionů USD. Část bude v hotovosti, část v akciích.

Telefónica O2 CR
7/9 Podle informací z tisku prošetřuje ÚOHS telekomunikační společnost z podezření na zneužití dominantního postavení na trhu s vysokorychlostním internetem. Správní řízení však nebylo zatím zahájeno a ani podle vyjádření TELO2 k němu není důvod.
10/9 ING snížila cílovou cenu pro TELO2 na 342 Kč z původních 488 Kč. Doporučení bylo sníženo ze stupně „koupit“ na „držet“. Ve snížení ceny se podle ING odráží jednak makroekonomický vývoj, ale i vyšší vliv konkurence a vývoj regulace v segmentu. Nižší cílovou cenu má po dividendě i Erste Bank a to na 425 Kč místo původních 470 Kč. Doporučení zůstalo „držet“.

Unipetrol
9/10 Firma Levos Limited se sídlem na Kypru, která je klientem finanční skupiny J&T, drží v Unipetrolu 5,05 % akcií. Podle mluvčího J&T firma Levos nezískala podíl právě od J&T. Skupina podle jeho vyjádření drží nadále pod 10 % akcií.

Očekávané události

  • 14/9 NWR – poslední den s nárokem na dividendu BCPP
  • 17/9 – poslední den s nárokem na dividendu RMS

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Akcie: Z pozitivní nálady těžily hlavně banky

7. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Z pozitivní nálady těžily hlavně banky

Podobně jako jiné akciové trhy také ten český si po třech ztrátových týdnech polepšil. Pokud jde o další vyhlídky akcií, zůstává ovšem řada investorů nadále opatrná.

Akcie: Další pokles při nízkých objemech obchodů

31. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Další pokles při nízkých objemech obchodů

Většina akcií na pražské burze dál oslabovala při malém zájmu investorů. ČEZ se v průběhu minulého týdne dokonce opět dostal na letošní minimum. Velkému zájmu investorů se s blížící... celý článek

Akcie: Páteční propad smazal předchozí zisky

24. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Páteční propad smazal předchozí zisky

Český akciový trh kopíroval dění v zahraničí a oslabil. Nedařilo se akciím ČEZ, jejichž kurz klesl na letošní minimum. K lepšímu výsledku jim nepomohl ani růst cen elektrické energie... celý článek

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

17. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

Pražská burza v průběhu týdne převážně oslabovala, když se zhoršil globální sentiment. Index PX oslabil o 2,13 % a opakovaně se odrazil od hranice 1 200 bodů. Největší poklesy byly... celý článek

Akcie: Banky šly nahoru i před zveřejněním zátěžových testů

27. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky šly nahoru i před zveřejněním zátěžových testů

Index PX v průběhu týdne osciloval kolem hodnoty 1 150 bodů. Na nejvyšší úrovni zavíral ve čtvrtek, celkově si za týden připsal zisk 1,15 procenta a pražská burza tak navázala na mírný... celý článek

Partners Financial Services